Denník N

Tarantino nie je ďalšia marvelovka ani vaša (moja?) predstava o filme

This image released by Sony Pictures shows Brad Pitt in Quentin Tarantino's "Once Upon a Time in Hollywood." (Andrew Cooper/Sony-Columbia Pictures via AP)
This image released by Sony Pictures shows Brad Pitt in Quentin Tarantino’s „Once Upon a Time in Hollywood.“ (Andrew Cooper/Sony-Columbia Pictures via AP)

Najlepšie sa o umení vyjadrujú tí, ktorí mu nerozumejú a to mi dáva nádej, keď to teraz píšem. Nebránim sa subjektivizácii, nikto ma to nenútil pozerať, tak mi ani žiadny objektívny imperatív nebude kecať do písania o tom. Nie som Mizík, toto píšem ja a viem zapnúť počítač.

„Tak to bola zatiaľ najslabšia Tarantinovka,“ prehodí priateľ mojej prísediacej, ešte ani nenaskočili titulky. Obrátim k nim pozornosť na jedno oko… Žena to nekomentuje, iba mlčky súhlasí a ja mu mlčky oponujem. V hlave sa snažím však nájsť argumenty prečo. Nenachádzam. Len tak, z trucu. Trucujem ako malé dieťa.

Cítim jemný závan piva a ginu s tonicom. Ďakujem, že aspoň nepočujem popcorn. Kino Pilotu o sebe prezentuje v krátkom opise iba veľmi sparťansky. Je to „prostě kino“. Čierne priestory na mňa však vplývajú až prehnane pozitívne, asi sa už teším na film. Jemné osvetlenie a takmer žiadne rady na wc vyvolávajú vo mne príjemné pocity. Je čas ísť dnu.

Najlepšie sa o umení vyjadrujú tí, ktorí mu nerozumejú a to mi dáva nádej, keď to teraz píšem. Nebránim sa subjektivizácii, nikto ma to nenútil pozerať, tak mi ani žiadny objektívny imperatív nebude kecať do písania o tom. Nie som Mizík, toto píšem ja a viem zapnúť počítač. Nechcem ho stavať na mantinel umeleckej nepochopenosti. V tej sa topím ja. Nevyznám sa „do filmu“, hovoria za mňa emócie a pudy, asi už budem v puberte. On však vo mne vidí dieťa a tak sa aj správa.

Najdospelejšia hneď po ňom je postava mladej osemročnej herečky, ktorá akoby zhmotnila všetok nadhľad a americký sen. Dávať zo seba 100 %. Šesťdesiate roky premien a rozkolov asi zatriasli týmto presvedčením a možno to bola aj staroba.

Aj keď som bola vekovo vhodná už aj na Hateful 8, toto je moja prvá Tarantinovka v kine. Necítim výčitky, však si za netflix platím. Ostaní ľudia však zabúdajú, že nie sú doma. Zvádzam neveľmi diplomatický boj o operadlo, ktoré sa samo čuduje, že sa medzi nás zmestilo. Vyše dvoch hodín je dlhý čas, a preto spolu vystriedame viacero polôh. Jednu menej pohodlnú ako druhú… V treťom rade ma začína bolieť krk z mierneho uhla dohora. Pozerám sa na Tarantina teda ako dieťa zo zeme. S očakávaním v očiach.

Leo plače po prvýkrát, Leo plače po druhýkrýt. A stále mi to nepredal. 30 ľudí v kinosále je menšia výskumná vzorka. U niektorých sa Leovi zadarilo, u niektorých nie. Počujem zívanie a počujem smiech. Tarantino je benevolentný rodič, necháva všetky emócie na nás. Čo však v nás mal tento film vyvolať?

From left, Leonardo DiCaprio, Quentin Tarantino and Margot Robbie arrive to attend the photo call for the Italian premiere of the movie „Once Upon A Time… in Hollywood,“ in Rome, Saturday, Aug. 3, 2019. (Riccardo Antimiani/ANSA via AP)

Benevolencia či pevná ruka?

Tarantino zohráva rolu už skúseného rodiča. Nie som jeho prvé dieťa, ktoré na neho naivne pozerá zo zeme so spýtavým pohľadom. V každej ďalšej minúte mám v očiach otázku: čo bude ďalej? Rozpráva mi svoj príbeh? Vidí toto, keď zatvorí oči a spomína? Som zmätená a len sa tak vlečiem.

Tarantino sa v diskusiách o filme vyjadril, že tento film má viacero vrstiev. Spomienky na dekádu zmien nám predáva cez fiktívne udalosti s reálnym základom. Všetci sme vedeli, ako by sa to malo skočiť a presne takto sa to nestalo. Stačilo takéto vyvrcholenie?

Obrovský ohlšujúci smiech v malej kinosále vyvolajú ako inak tie najbrutálnejšie scény. Striedanie ochkania s krochkaním. Cítim vo vzduchu čakanie na nejaké veľké finále. Chceme viac krvi! Zabi ju! Leov plameňomet vytvára prepojenie so začiatkom, dievča sa myká a trhá. Klesne pod vodu a je hotovo. Rýchly spád udalostí a je po všetkom. Ako keď rýchlo odlepíte leukoplast. Na popáleniny voda nepatrí. Tarantino všetkých prekvapil, obvyklý vzorec nečakaného zabíjania v tomto filme vytvoril presným opakom. Rodič dáva bozk na dobrú noc. Spoločný odchod zo scény a pomalá kamera je ešte viac ako pohladenie po vlasoch. Nechal zapnuté svetlo, aby sme sa v noci nebáli!

 

This image released by Sony Pictures shows Brad Pitt, left, and Leonardo DiCaprio in Quentin Tarantino’s „Once Upon a Time in Hollywood.“ (Andrew Cooper/Sony-Columbia Pictures via AP)

Ešte nechoďte preč!

Matka mi vštepila vzácne tradície, ktoré by som rada posunula ďalej. Film sa pozerá vždy dokonca. Áno, aj počas titulkov. Film netvoria len dvaja herci v hlavnej úlohe. Podieľa sa na ňom neskutočné množstvo ľudí. Všetci v tých titulkoch akoby stáli pod plátnom. Ako divadelní herci, čakajúci na potlesk a ty odchádzaš, hoci aj potme.

„Marvelovky“ však vyšľachtili istú sortu ľudí, ktorí ostávajú. Či sa náhodou neobjaví Stan Lee. Rada sa pohrávam s myšlienkou, že Tarantino uctieva tie isté hodnoty ako ja a malá hŕska z nás. Krátkym reklamným šotom si musí robiť výsmech z ľudí hrabajúcich sa potme domov. Prosím, rob to. Polovica kinosály je už preč, sedia už len občasníci, keď vtom Leo začne básniť o Red Apple. Štastlivci sa ešte stihnú otočiť vo dverách, niekto zastane na schodoch. Neubránim sa ironickému pousmiatiu. Tu máte, filmoví nadšenci!

Už viac nie som hladná

Koniec-koncov mám zmiešané pocity. Snažím sa to opísať. Prirovnala by som to k tomu, čo viem na sebe rozoznať najlepšie. Pocity hladu a zadosťučineného najedenia sa. Sú chvíľe, keď som veľmi hladná a mám špecifickú chuť na nejaké jedlo. Chcem nesamoúčelové krvavé scény, prepojené deje a gradáciu. Čo dostanem? Vláčne zábery, síce dobre natočené, ale nedokážu vyvolať tie pocity, ktoré chcem dosiahnuť. Nevstúpila som predsa do novej reštaurácie. Viem, aké je Tarantino menu, tak potom čo to mám na tanieri?

Už viac nie som hladná, no Tarantinovi bolo v podstate jedno, či naplní moje či iné bruchá. 56-ročná kapacita nepotrebuje spĺňať podmienky stolovania a nebude vás ani biť po prstoch, „keď nebudete pekne papať“. Splnil si, čo chcel. Všetkým iba ukázal, že nech spraví hocičo, jeho meno už je dávno legendou. Ak by natočil film o pavúkoch, kúpila by som si lístok na predpremiéru. A to pavúky nenávidím.

Teraz najčítanejšie