Denník N

Neobyčajné stretnutia – diel 4 – prvá životologička na Slovensku

Jedného dňa mi prišla správa na facebooku s otázkou, či ma môže kamarátka prepojiť na ženu, ktorá založila projekt Životológia. Že nevieš čo to znamená? Neboj sa, o nejaký čas už bez tohto projektu nebudeme chcieť žiť. Stojí za ním energická žena, ktorá vie ako žiť – kamarátka Henika Holúbeková.

Jednou z výhod sociálnych sietí je práve možnosť spoznávať ľudí, ktorých by sme v realite spoznali neskôr, niekedy príliš neskoro. Nemyslím tým teraz nezmyselné vypisovanie iným a otravovanie narážkami na niekoho osobu. Dá sa využiť k pozitívnej motivácii ľudí, ktorí nás zaujali svojou činnosťou. Občas sa aj na mňa obráti niekto s prosbou, či nepoznám človeka, ktorý by vedel pomôcť prepojiť na niekoho šikovného, koho by jeho projekt zaujal. Takto sa obrátila Henika na kamarátku Katku a tým sa začalo dobrodružstvo spoznávania ďalšieho človeka obrovskej kreatívnej sily.

 Vymenili sme si pár správ, neskôr zavolali, aby sme si pri písaní nezodrali ruky a počuli, ako ktorá strana komunikuje a dohodli si stretnutie. Po každom rozhovore, každom stretnutí s touto energickou ženou som povzbudený a motivovaný pracovať na svojich projektoch. Je niečo neskutočne ako verí svojmu dielu a ako ho s láskou šíri ďalej. Rozhodla sa učiť mladých ľudí na stredných školách odbor „ŽIVOTOLÓGIA.“ Už na ich stránke ma zaujal podtitul, ktorý znie: „prvý predmet o tebe.“

Hneď sa mi myšlienka zapáčila. Najlepšie však je, že vždy keď stretnem túto dámu, vidím na nej, že má vo svojom živote odžité mnohé krásne chvíle ale i mnohé z tých ťažších, priam až najťažších. Svoju životnú cestu a lekciu pre nás všetkých prezentovala na vystúpení TEDx Univerzity Komenského, ktoré ľudí často rozosmialo, ale i zmrazilo. Stretol som ju pri rôznych príležitostiach ako napr. návšteva v Senci, vianočný večierok projektu IAMbitious, oslava mojej 30tky, plánovanie tímbuildingovej akcie pre mladých ľudí a mnohé iné. Vždy bola rovnaká – pripravená baviť sa ale i viesť zmysluplnú debatu na akúkoľvek tému. Pri každom stretnutí sa dozviem novinky o jej predmete a vidím ako rastie na svojej osobnostnej i profesionálnej úrovni.

Zaujímavé bolo stretnutie na oslave mojej 30tky. Prišla za nami na chatu v sobotu podvečer a dostal som darček, ktorý milujem. Knihu. Podľa mňa knihy a zážitky sú najlepšie darčeky a prekvapenia, ktoré môžeme pre druhých spraviť. Dostal som knihu, ktorá ma začala učiť vo vedení seba samého, práve práci na sebe a zodpovednosti za vlastné činy. Tak ako učí ona svojim predmetom študentov na stredných školách. Poznať sa, prijať sa, počúvať svoje srdce, starať sa o seba a druhých, o svoje zdravie a pracovať na naplnení svojich snov. Na tejto chate sa neohriala dlho. Prišla za mnou a ospravedlnila sa, že už musí ísť. Prešla skoro 150 km za nami, bola tam naozaj len chvíľku a už šla naspäť. Večer mi prišla správa, že cítila, že ju budú v ten večer potrebovať deti a skutočne ju v ten večer potrebovali.

Dôvod nie je dôležitý, je to však žena, ktorá sa vie správne rozhodovať. Ktorá aj z ťažkej situácie vyťaží maximum. Ako keď v rozprávkach človek rastie tým ako zje všetko, čo je pred ním. Aj ona namiesto toho, aby sa problému zľakla, ho chytí, vycucá do dna a podrastie. Ak ste si pozreli TEDx, tak ste videli jej 13 dôvodov prečo sa nevzdáva.

O jej projekte sa nebudem viac rozpisovať, lebo blog je o Henike. Stojí za to pozrieť si celú stránku, preštudovať si a nájsť spôsob ako tento odbor začať študovať. Najlepšie hneď teraz, lebo zajtra už môže byť neskoro.

Na záver doplním len 13 dôvodov prečo ÁNO. Prečo sa oplatí poznať ľudí ako je ona.

 1. Po každom stretnutí sa cítim inšpirovaný.
 2. Stretnutie s ňou povzbudí v ťažkých časoch.
 3. Nikdy sa nenudím a vždy je o čom debatovať.
 4. Je s ňou sranda a smiech predlžuje život.
 5. Pri nej vždy objavím ďalší kúsok svojho životného puzzle.
 6. Spoznávam cez ňu ďalších inšpiratívnych ľudí.
 7. Je ochotná počúvať a nehodnotí ma.
 8. Napriek tomu, že pozná moje chyby, berie ma takého aký som.
 9. Vie poskytnúť skvelú radu ohľadom čohokoľvek, čo v živote riešim.
 10. Je pripravená spolupracovať ak sa stretnú životné cesty.
 11. Pracuje na sebe každý deň a motivuje vlastným príkladom.
 12. To čo hovorí má prežité alebo je s tým vnútorne vyrovnaná.
 13. Keď sa na niečom dohodneme, tak to platí.

Isto máš aj ty okolo seba inšpiratívnych ľudí, vyhľadávaj ich, uč sa od nich, nechaj sa sprevádzať a sám sprevádzaj iných. Keď sa ti nejaký projekt páči a vieš, že v ňom môžeš pomôcť, neváhaj, oslov toho človeka a pomôž mu jeho alebo jej myšlienku rozprúdiť do svojich kruhov. Viem, že za týmto projektom stojí perfektný človek, ktorého snom je pripraviť naše deti na dospelosť. Čítaj o ňom viac na stránke www.zivotologia.sk alebo sa pýtaj Heniky.

Občas si tak povzdychneme: „kiež by bolo viac ľudí pomáhajúcich mladej generácií.“ Takých ľudí je veľa a môže byť viac, ak sa pridajú aj ostatní.

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Juraj Šimkovič

animátor, vedúci táborov, autor kníh Naivná pedagogika z praxe, cestovateľ a držiteľ Slovenského rekordu v počte prejdených hradov, zámkov a zrúcanín. Vyštudoval odbor sociálna pedagogika a vychovávateľstvo v Trnave, s univerzitou spolupracuje ako inštruktor zážitkovej pedagogiky pre študentov Trnavskej univerzity. Pôsobí ako advisor a mentor v programe IAMbitious v Dubnici nad Váhom. Ako učiteľ realizoval experiment šťastná škola, kde pôsobil na pozícií manažéra šťastia. Pedagogickým a mentorským mottom je každý deň inšpirovať seba i druhých ľudí na svojej ceste za šťastím a naplnením svojho poslania