Denník N

Môj kamarát Juro

BRANISLAV BIBEL/SITA
BRANISLAV BIBEL/SITA

Jura poznám už viac ako 10 rokov, je to kamoš, býva vo veľkom meste, má niečo cez 30 rokov, bakalára z muzikológie, taký úplne normálny chalan. Nedávno si založil firmu, ktorá ho baví a napĺňa, podniká poctivo a bez pretvárky či manipulácie, popritom buduje okolo seba skvelú komunitu a môže byť vzorom pre začínajúcich mladých obchodníkov.

Je to typ človeka, ktorý vždy povie, čo si myslí, na rovinu a bez servítky. Netvári sa, že sa ho svet okolo netýka, keď vidí starú babku na prechode, tak jej pomôže s nákupom, a naopak, ak niekto „prekročí čiaru“, tak ho hneď konfrontuje, nenásilne, ale tvrdo. Za túto vlastnosť si ho nesmierne vážim.

Juro si pred nejakým časom zadovážil psa, fenu z útulku, ukážkovo sa o ňu stará, z bojazlivej „Bejby“ je dnes šťastné a vychované domáce zviera, ktoré si užíva pravidelné výlety do prírody, pozornosť a neustálu opateru. Juro chodí často pomáhať do útulku, zvieratá a hlavne psíky mu ozaj prirástli k srdcu a neznesie pohľad na zviera, o ktoré nie je dobre postarané či je dokonca týrané.

Nedávno sa stala taká nemilá vec, Juro pozdieľal na facebooku video ĽSNS, Miňo tam niečo vykladá, ako spravia poriadok s „neprispôsobivými“ a bude sveta žiť. Juro nie je žiaden nácek ani rasista, pamätám si ho 15 rokov dozadu ako s dredami na hlave pomáhal variť jedlo pre ľudí bez domova v rámci food not bombs, zažil tú dobu, kedy na nás útočili náckovia na uliciach za iný účes, skejtovanie či za počúvanie hip-hopu alebo punku. Juro bol v tomto vždy na strane dobra a pravdy a je tomu tak aj dodnes, verím, že aj do budúcna…

Jeho príspevok na facebooku, samozrejme, vzbudil medzi jeho priateľmi veľké pohoršenie, ako môže, preboha, zdieľať video ĽSNS?! Už sa úplne zbláznil? Fakt mu už záleží viac na psoch ako na ľuďoch? Je z neho nácek? Nie, nie je. Nemyslím si, že spravil dobre, nemal to zdieľať, ale v niečom to poukazuje na mnoho vecí, ktoré možno pozorovať v dnešnej spoločnosti.

Je veľa tém, ktorým sa politici alebo iní verejne činní ľudia vyhýbajú, sú to témy, ktoré sú citlivé a ťažko sa k nim vyjadriť z kaviarne v meste alebo bez toho, aby človek nevyznel rasisticky. Možno práve preto sa k problémom Rómov politici vyjadrujú veľmi vágne a ďalší zas príliš romantizujúco. Jura tieto reči nezaujímajú, keď vidí týrané psy a podmienky, v akých žijú ich majitelia v rómskych osadách. Preto ho oslovilo video strany, ktorá si svoj program zakladá na „riešení“ týchto problémov. Politici a aj my všetci sme dovolili ľuďom ako Kotleba či Mazúrek vytvoriť takmer monopol na mnoho vecí, ktoré ľudí trápia práve preto, že sme vágni alebo romantizujeme. Nedovoľme im tieto témy uniesť, dobre si pamätajme, čo to sú za ľudia a ako tie ich „riešenia“ vyzerajú.

Po zdieľaní onoho videa sa s Jurom niektorí ľudia prestali baviť, zaškatuľkovali si ho ako rasistu a „skončili“ s ním. Dobre viem, komu píšem tieto riadky, určite máš aj ty v okolí niekoho s podobným príbehom. Prosím, neprestávaj sa s tým človekom baviť, nenazývaj ho náckom, lebo ak ho všetci príčetní opustia, môže sa ním stať.

 

 

tento blog vyšiel ako stĺpček v časopise .týždeň, link na článok: https://www.tyzden.sk/stlpceky/56776/slusne-slovensko-jana-galika-moj-kamarat-juro/

Teraz najčítanejšie