Denník N

Čo to ten Truban vlastne vyviedol?

Kauza Truban veľmi úspešne zamestnáva slovenské média či občanov diskutujúcich na všemožných fórach a to prakticky vo všetkých ‚táboroch‘. Liberálnych, konzervatívnych, viac či menej vyhranených názorovo či politicky…

Sme bombardovaní rôznymi analýzami, hodnoteniami v ktorých figuruje Michal Truban ako osoba rôznym spôsobom nevyhranená, nevyzretá či dokonca na pôsobenie vo vrcholovej politike nevhodná. A to zďaleka nie len v očiach konzervatívnej časti spektra, ktorá mu samozrejme navyše pripisuje rôzne démonické vlastnosti najmä v spojení s drogami. No a tí menej konzervatívni sa uspokoja so spochybňovaním jeho osoby ako takej, obviňujúc ho z amaterizmu, či dokonca infantility…?

A ja sa preklikávam tými článkami, príspevkami a snažím sa zistiť, čo to vlastne ten Truban také hrozné vyviedol? Čo ho v očiach mnohých aj priaznivcov zmien tak veľmi diskvalifikovalo? Michal Truban je mladý človek, ktorého k politickej aktivite prinútil stav v ktorom sa naša spoločnosť nachádza. A ktorý ako veľmi úspešný mladý muž, športovec, zakladateľ Websupportu a jeho výkonný riaditeľ ešte v 2014 roku sám netušil, že bude v politike a tým boli jeho vtedajšie názory ovplyvnené. Človek vo vývoji. Evidentne hľadajúci a samozrejme popri tom hľadaní aj občas šliapnúci do niečoho, čo síce skúsený a zrelý jedinec dokáže obísť, ale stále to neznamená, že skúsenosť sa môže snúbiť aj s múdrosťou a morálkou. To čo sa udialo, je popri tých množstvách vyjadrení na jeho adresu vysloviteľné v pár vetách. Michal Truban v 2012 roku parafrázoval drogy spôsobom, ktorý sa mnohým nepáčil i keď nevyzýval k ich užívaniu. Následne nehovoril pravdu, keď vysvetľoval svoje skúsenosti s nimi. Vzápätí sa ospravedlnil za jedno i druhé a snažil sa uviesť veci na pravú mieru. A tým roztočil kolotoč názorov a hodnotení ešte viac. Keby mlčal, ako sú zvyknutí mnohí starí a skúsení vyzretí politici, kolotoč spoločenského dohľadu nad morálkou, by sa ešte chvíľu točil a vec by sa pravdepodobne postupne utíchla. Na jej konci by sa akurát zrátali škody v súvislosti hlasmi voličov. On však prehovoril a uznal si svoje chyby. A roztočil tým iný kolotoč. Kolotoč spoločenského hyenizmu.

Mimochodom spomínate si, kto bol hlavný iniciátor obvinení? Áno, bol to ten istý človek, ktorý v minulosti v snahe či už získať politický kapitál, vyhrať vo voľbách, či sa politicky zachrániť, obviňoval svojich protivníkov či inak nepohodlných. To sa stalo jeho pracovným nástrojom v snahe odpútať pozornosť od seba a svojich politických súkmeňovcov. A napriek tomu, že som jeho výroky smerom k Trubanovým drogovým excesom vnímal až ako detinsky priehľadné a svedčiace o zúfalstve, predstavte si, oni sa ujali. A jeho zúfalá snaha zakryť podozrenia z prepojení Smeru na mafiu nakoniec priniesla iný druh ovocia. I keď sa nakoniec ukázalo, že v prieskumoch Progresívni a Spolu neoslabili, zneistiť mnohých sa zjavne podarilo. A samozrejme nevieme ani len odhadnúť, ako by prieskumy vyzerali bez tejto kauzy.

Nech už to vyznie akokoľvek zjednodušene a povrchne, ja vnímam slovenskú verejnosť, ktorá sa zaujíma o spoločenské a politické dianie súčasnosti, rozdelenú do dvoch hlavných táborov. A to ľudí okolo Smeru, Mostu a SNS ku ktorým, žiaľ, čím ďalej tým viac radíme aj ĽsNS – jeden tábor a druhý tábor zahŕňa opozíciu, teda staré opozičné aj novovzniknuté strany. To sú tí, ktorí sa pokúsia v budúcich voľbách zmeniť neutešený stav súčasnosti a prevziať bremeno riadenia štátu z rúk Smeru, SNS a Mostu. Výsledok je neistý a reálne hrozí, že v marcových voľbách sa spojí súčasná vládna koalícia s ĽsNS a napriek všetkej snahe, zostavia vládu.

Vážení, ja si teraz virtuálne zakričím, dobre? HALOOO! ZOBUĎTE SA! Situácia je veľmi vážna! Súčasní mocní sa pri moci budú chcieť udržať za každú cenu. Urobia akýkoľvek politický kšeft. Dokázali to aj v minulosti. Nie je čas ani priestor nato, aby sme im robili užitočných somárov!

Odporcovia súčasnej vládnej koalície sú už teraz veľkým politickým a názorovým koktailom. A ten obsahuje skutočne rôzne i protichodné ingrediencie. Je zrejmé, že bude náročné nájsť spoločnú reč a dokázať, že im skutočne záleží na osude tejto krajiny viac, ako na vlastných úzkych záujmoch.

Sympaticky na mňa zapôsobila snaha Progresívnych a Spolu byť akýmsi ‚združovateľom‘ všetkých slušných ľudí bez ohľadu nato, v ktorej časti spektra sa nachádzajú. Najprv sa pripojilo Hlinovo KDH a v poslednom spoločnom vyhlásení pribudla aj novovytvorená strana Andreja Kisku. Teda už teraz sú to jedna liberálna a dve konzervatívne strany. Teší ma tento stav a dáva mi istú nádej, že sa tak často spomínaný katastrofický scenár v marci nenaplní. Lebo nijak inak sa nedá nazvať hrozba spojenia s Kotlebovcami v spoločnom vládnutí.

A som zároveň veľmi nahnevaný, že pri spoločnom vyhlásení Progresívnych/Spolu, KDH a Za ľudí tak ako jeden muž nestáli aj SaS a Obyčajní. A to bez ohľadu nato, čo si o ich lídroch myslím. Nebolo tam zhola nič s čím by nemohli súhlasiť. Takže čo zvíťazilo? Egá niektorých protagonistov tejto politickej drámy.

V mysli mi rezonuje odpoveď bývalého prezidenta a predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku na otázku, či pred spoločným vyhlásením kontaktovali aj pána Sulíka s pánom Matovičom. Jeho odpoveď bola, že Sulíkovi poslal mail bez odpovede a Matovičovi dve sms – ky, na ktoré Igor Matovič reagoval ako už je jeho zvykom, že Kiska klame a že sms – nedostal. A ja sa musím pýtať:

To týmto spôsobom komunikujete, budúci možní koaliční partneri? Ako chcete voličov presvedčiť, že na Slovensku sa situácia zmení? Že vytvoríte hrádzu ďaleko pevnejšiu, ako bola hrádza proti extrémizmu, hrádzu, ktorá sa rozplynula v márnych volebných sľuboch súčasnej koalície? A že keď prídu dôležité rozhodnutia o našom ďalšom osude, smerovaní a úlohách, tak potiahnete za jeden koniec?

Čas sa kráti. A opakovanie možno nebude. Možno máme už len jeden posledný pokus! Uvedomujete si to? A uvedomujeme si to aj my ostatní?

 

Roman Dulgerov

 

Teraz najčítanejšie

Roman Dulgerov a Danko Beran

Viac rokov sme varili a písali na blogu SME. Dnes sa po období oddychu vraciame na blogy s novými receptami. Asi nám to chýbalo. Najviac sa budeme venovať receptom podla zdravého životného štýlu. Ale z času načas určite zaradíme aj nejaké to obžerstvo.