Denník N

Dnes už viem

odpočítavať zo stromov noc

Dnes si niektorí spomenú na matku slávnejšieho muža. Monika bola jednoduchá žena, obdarená najmä bohatstvom pokory a srdca. Netrpela hmotnou núdzou (manžel pracoval vo verejnej správe). Nevieme o nej, čoho sa vzdala pre to, vďaka čomu ju poznáme… Pre vytváranie rodinnej pohody a práce na svojom vnútornom pokoji (dvakrát denne navštevovala chrám), ktorým zasiahla svojich blízkych, až dokázali zmeniť kurz svojich záujmov.

Včera sme si mohli vypočuť alebo prečítať prejav inej matky, našej pani prezidentky. Možno vďaka médiám, ktorých oddaní a tiež odvážni pracovníci prežívajú v týchto týždňoch špeciálne kalvárie, vieme o nej viac. Avšak buďme oporou, ako sa len dá – keď len z vlastného neznáma. Držme jej palce, rovnako ďalším zainteresovaným, pretože cnosti ako trpezlivosť a vytrvalosť, tak potrebné či už pre zápas o dostatok informácií alebo pre zápas o pravdu, naozaj zveľaďujeme každý sám za seba a celoživotne.

Cez víkend som sa v dave – po otázke fantastického Pavla Hammela, ktorý si vystačil s umením na skvelý zvuk a koncert iba v doprovode Fera Grigláka – na otázku, koľký ročník som, hlásila k tomu, že menej ako 1968. Je strašné, keď si uvedomíme, že sú tu proste ľudia, ktorí  môžu objektívne povedať, že nemajú silu na novú revolúciu, nové opakovanie dejín…

To nie je o pochybnostiach, pre ktoré milujeme subjektivizmus podstaty u syna sv. Augustína, vždy obdivovaného na akademickej pôde aj v časoch génia metra a výkonu. Je to o zvážení, koľko sily a prostriedkov máme, keď bojujeme s niekým a koľko, keď bojujeme akoby na vlastnú päsť.  Pozbierajme zvyšné polená pod nohami a zvážme, že isté podriadenie v každom systéme musí byť a to naozaj aj v rovine funkčného svedomia. Nemáme lásku v malíčku ani v rukáve, ani keď ešte zďaleka nekončí Cirkus Leto.

P.S.: Názov príspevku je odkaz na pieseň so skvelým textom B. Filana. Obrázok je jeden z nájdených obrazov Free Inclination of Desire od S. Dalího. Pri obidvoch pánoch sú však mená trochu navyše – výrazný rukopis, to sa pozná, či už to cítime alebo vnímame.

*

 

To je tak,

keď sa zabudne uveriť

aspoň na peklo.

 

Strmhlav

hľadáme prívlastok,

aby sme sa báli ho použiť.

 

Podpisujeme rok,

a že máme sny – a nádej,

na dobro odkázaní v rozprávkach.

 

*

 

Dni sú krátke

a noci zase dlhé.

 

Zabúdame

na hviezdy v prievane.

 

Ťažíme

zo svojich síl.

 

Dávame si

dve a dve dokopy.

 

Ráno bude platiť

posunkom hodín

 

*

 

Naozaj si blízko.

Treba zdolať

jedno schodisko

 

skúsiť nechať otvorenú dlaň,

aj keď sa budeš v nej

očami túlať.

 

Vylovíš potichu

dej

osamote.

 

*

 

Našla som dobrý liek.

Na svoju bolesť potrebujem

bozky na Tvoje,

 

kedykoľvek sa mi chce

alebo nechce

 

odpočítavať zo stromov noc.

V jej dojmoch znieš

ako svetlo bez tieňov.

 

*

Teraz najčítanejšie

Eva Sládeková

Je rozdiel vyjadriť sa a byť tým, kto sa vyjadruje. Obrazy rozbitých realít sa množia v obidvoch prípadoch. Tento gordický uzol môže preťať iba subjekt, nie je za tým ani jeho rola. Zo zaujímavých stránok odporúčam www.ostium.sk.