Denník N

100 Mb/s internet pre všetkých do roku 2020?

Internet v dnešnej dobe používa množstvo  ľudí každý deň. Mnoho z nich však nedisponuje kvalitným pripojením. Rýchlosti v niektorých obciach a mestách vystačia sotva pre používanie sociálnych sietí. Na HD streamovanie  videa môžu ľudia rovno zabudnúť.  

V Digitálnej agende pre Európu sa uvádza, že do roku 2020 by všetci Európania mali mať prístup k internetu s rýchlosťou pripojenia presahujúcou 30 Mb/s a najmenej 50 % európskych domácností by malo mať zmluvu na pripojenie na internet s rýchlosťou nad 100 Mb/s. Neskôr bolo toto stanovisko upravené a rýchlosti sa zmenili na 100Mbit/s a 1 Gb/s pre 50% obyvateľstva. Na prvý pohľad to znie super. Však aj Slovensko je členom európskej únie, takže každý Slovák by mal mať možnosť sa za 5 rokov pripojiť k cenovo dostupnému 100Mbit/s internetu.

Zabudnite! Na Slovensku ani náhodou. Iba ak v mestách.

Hlavným problémom nie sú ani tak peniaze. Slovensko má prisľúbené zdroje z EÚ. Problémom je nesystematickosť riešenia danej situácie. Pokryť celé Slovensko kvalitnou infraštruktúrou sa nedá zo dňa na deň. Pri daných rýchlostiach je ideál použiť optiku. Budovanie optiky sa dá rozdeliť do dvoch hlavných fáz. Jednou fázou sú výkopové práce a druhou samotné sprevádzkovanie optiky. Práve výkopové práce predražujú budovanie optiky najviac. Aj samotná EÚ si to uvedomuje a prišla so stratégiou s názvom Menej kopania = Lacnejší internet. Jednoducho povedané – optiku treba budovať popri iných výkopových a stavebných prácach. Keď sa budujú nové chodníky, inžinierske siete, stavajú nové budovy alebo vznikajú nové lokality, tak už vtedy treba myslieť na budúcnosť a položiť chráničky optických vlákien. Bohužiaľ samosprávy nemajú žiadne usmernenie v tomto smere. Takže až na pár výnimiek to nikto nerobí. Bez vybudovania poslednej míle (Last mile), ako sa nazýva časť siete medzi účastníkom a miestnym uzlom, resp. vstupom optiky do obce, ťažko dostaneme internet do domácností.

Ďalším problémom budovania internetu na Slovensku je samotné privedenie optiky do obcí a miest z nejakého uzla. Aktuálny je prípad budovania projektu Digitálne učivo na dosah. V rámci tohto projektu, ktorý je financovaný z operačného programu Informatizácia spoločnosti, je v piatich okresoch Slovenska budovaná nová optická sieť medzi vybranými obcami a mestami. Do tejto siete budú následne pripojené školy. Ako myšlienka je to dobrá, má to však svoje ALE. Prečo keď už sa buduje optika zo štátnych penazí (peňazí EÚ) nie sú zároveň pripojené aj obecné úrady v dotknutých obciach ? Prečo v rámci informatizácie spoločnosti nie sú pripojení aj obyvatielia obcí ? Je vôbec kapacita optických trás plánovaná tak aby zvládla pokryť potreby celých obcí ? Položil som preto otázky Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby, ktorá má na starosti projekt Digitálne učivo na dosah. Odpovede som sa skoro ani po mesiaci nedočkal.

Aby ľudia dostali kvalitné pripojenie na internet potrebujú kvalitnú prípojku a kvalitný prípojný bod v rámci obce. Keďže sa vôbec nerieši posledná míľa, ktorá je asi najnákladnejšia a najzdĺhavejšia, môžeme len snívať o kvalitnom pripojení na internet na vidieku poprípade v niektorých mestách. Rok 2020 určite nebude dátumom, ktorý by dával 100% obyvateľstva Slovenska možnosť pripojiť sa minimálane na 100 Mb/s nternet.

Teraz najčítanejšie