Denník N

Pellegriniho obludný svet

Pellegriniho myšlienkový experiment

Nie je dôvod váhať nad odvolaním Jankovskej.

Od bývalej ministerky spravodlivosti sa dozvedáme, že „je to neobhájiteľná pozícia a je úplne absurdné, že skoro týždeň sa celý štát, vrátane najvyšších ústavných činiteľov, zaoberá jednou štátnou tajomníčkou. Štátny tajomník nemôže byť taká politická váha, aby kvôli nemu boli nastúpené politické špičky“.

Pellegrini dôvod má. Mne z toho vychádza topik ‚obludnosť‘. Čiže Pellegriniho svet je obludný a to nutne. Vidno to aj priamo z jeho myšlienkového experimentu:

„Zoberte si, že by nejaký portál zajtra oznámil, že sa ukazuje, že pani prezidentka Čaputová intenzívne komunikovala s Marianom Kočnerom. A teraz čo by sme mali urobiť? Okamžite začať s obžalobou prezidentky alebo ju vyzývať, aby okamžite odstúpila?“

Dá sa to ďalej skúmať topikovým modelovaním, napr. LDA.

Ďalšie príklady obludnosti Pellegriniho sveta:
1
Slávnostné prázdne marketingové reči
2
Rozhodnutie dobrej Jankovskej, ako príklad hodný nasledovania pre zlých politikov
Polícia odhalila, že Jankovská komunikovala s Kočnerom až do jeho zadržania. Odstupujúca Jankovská to považuje za svinstvo. Dobrý Pellegrini ju dáva za príklad Sulíkovi a Matovičovi, (ktorí si priznali, že stretávanie s Kočnerom pred n rokmi bola chyba), aby ju nasledovali.
3
Obhajoba spôsobu vládnutia pred Remišovou
3.1
min 24:35 – Pellegrini: „A náš premiér (Fico o Sorošovi) sa spýtal iba to, čo sa pýta obrovské množstvo ľudí na Slovensku (podobne ako si „takmer celý národ – okrem demokratických opozičných hlupákov a im podliehajúcich orgánov činných v trestnom konaní a súdov – myslí to isté, čo Mazurek“). (O to silnejšie vyjadrenia počujeme od dobrého Pellegriniho voči týmto Ficovým výrokom (ktorý je napriek nim ešte stále dobrý, veď takmer každému Slovákovi je jasné, že zlá je iba hlúpa demokratická opozícia a jej médiá), ako si to s ním (podobrotky) vybaví, čiže v ňom namiesto toho nastane doublethink).
3.2
min 33:33 – Pellegrini: „Podozrenia (prepojenia vlády) s mafiou to sa ľahko povie…Je veľmi jednoduché niečo na niekoho povedať. Veľmi ťažko sa to bude brať späť. Som zvedavý, keď sa ukáže, že mnoho vecí bolo inak,…a veci sa očistia, či potom bude toľko ospravedlňujúcich tlačoviek (ukazuje sa, že mnoho vecí je inak, 100 krát horšie a od Pellegriniho nemáme žiadne ospravedlňujúce tlačovky)…
3.3
min 45:23 – Pellegrini: „Ja jej (Remišovej) to (takto rozprávať o Slovensku) nemôžem dovoliť, pretože klame a zavádza…a uráža všetkých poctivých ľudí (napr. Jankovskú).
…n

Opak obludnosti
Ján Kuciak
__________________________________________________________

Blogujem aj kvôli tomu, že
a) chcem udržať viditeľný syslog pre voľby 2020
b) nezabúdam na Jana, Martinu, ich rodičov a súrodencov.

Don’t go step down, Go step up

Habermas, The theory of communicative action, vol.1
Habermas, The theory of communicative action, vol.2
Habermas, On the logic of social sciences

Pokračuj tu

Teraz najčítanejšie

Ivan Baltay

Založili sme OZ ETRI. Inšpirujeme konštruktivistické učenie humanitných predmetov, pilotne dejepis 5-7, Viac na etri.sk