Denník N

Stretne sa v base hulič a vrah, a nie je to vtip.

Nedávno sme boli svedkami úkazu, ktorý sa v 21. storočí už veľmi nenosí. Istý pán poslanec tvrdí, že média, opozícia a polícia účelovo vyťahujú na svetlo sveta dôkazy o prepojení organizovaného zločinu a vlády len kvôli tomu, aby zakryli niečo oveľa horšie – fajčenie trávy! Smutné je, že na Slovensku je fajčenie trávy naozaj asi tak závažný zločin ako trebárs vražda. Nehovoriac o tom, že ak vraždu niekto spáchal pod vplyvom alkoholu, ide o poľahčujúcu okolnosť a tým pádom môže dostať nižší trest ako taký vysmiaty hulič. Že to je blbosť? Nie, bohužiaľ, toto je slovenská realita.

Poznám jedného mladého a šikovného chlapca z Košíc, nazvime ho Jano. Jano je jeden z tých ľudí, ktorých má každý rád. S nikým nemá konflikt, snaží sa na veci dívať vždy z tej lepšej stránky a pomáhať ľuďom okolo seba. Chodieval často do prírody, nosil so sebou vrecia na odpad, aby svojou troškou prispel k lepšiemu životnému prostrediu, venoval sa športu, hudbe a snažil sa svojich rovesníkov vytiahnuť z krčiem niekam von, robiť niečo konštruktívne, aby nepresedeli pri pive a borovičke celú mladosť. Na to, že má iba 22 rokov, môže ísť príkladom aj mnohým starším.

Jano robieval aj koncerty a jam sessions v jednej krčme, chcel motivovať svojich kamarátov, aby sa venovali napríklad hre na gitare alebo bicích, chcel ich vytiahnuť z kolobehu chlastania a húlenia. Jedného jeho kamoša to dokonca zaujalo natoľko, že dnes už chodí na umeleckú školu a učí sa hrať na bicích… Keby nebolo Jana, tak asi stále sedí pri spomínanom pive a borovičke.

Jano dnes sedí už pol roka vo väzbe a čaká na súd. Hrozí mu 10 až 14 rokov. Nikomu neublížil, policajti uňho našli trávu, a to, bohužiaľ, druhýkrát. Okamžite ho zobrali so sebou a odvtedy ho nikto z priateľov nevidel, koncerty v krčme sa skončili a už sa opäť iba pije.

Jano si v base posedí pravdepodobne do 30ky. Pravdepodobne tam stretne rôznych ľudí, ktorým násilie nie je cudzie, možno stretne aj onoho vraha, ktorý pod vplyvom alkoholu zabil Henryho, a aj ten pôjde na slobodu pravdepodobne skôr ako Jano. Jeho pobyt za mrežami nie je trestom len preňho, je trestom pre celú spoločnosť, ktorej Jano svojimi aktivitami roky pomáhal. Obávam sa, že ho pobyt zmení a že keď sa dostane von, nebude to už ten človek, ktorý ťahá svoje okolie nahor.

Jeden môj spolužiak v výšky, dnes úspešný podnikateľ, mi vždy hovoril: “Ja sa neskrývam a nemal by si sa skrývať ani ty! Veď čo si ľudia majú myslieť, ak ťa vidia niekde v tmavej uličke? Určite nič dobré.” Mal v tom absolútnu pravdu. Polovica národa fajčila trávu a stále sa tvárime, že to tak nie je. Množstvo doktorov, právnikov, podnikateľov a politikov trávu skúsilo alebo ju fajčí dodnes. Netreba sa za to hanbiť či dokonca sa za to ospravedlňovať, tak ako to spravil dotyčný politik. Treba sa prestať skrývať a ukázať spoločnosti, že trávu nefajčia len pofidérni ľudia kdesi v tmavej uličke, inak huličov budú naďalej súdiť ako vrahov.

 

tento text vyšiel ako stĺpček v časopise .týždeň: https://www.tyzden.sk/stlpceky/57976/slusne-slovensko-jana-galika-stretnu-sa-hulic-a-vrah/?ref=kat

Teraz najčítanejšie