Denník N

Ako dosiahnuť trvalý pobyt občanov tam, kde chceme? Skúsime to takto…

Motivovať ľudí nie je žiadna jadrová fyzika.

Treba len robiť také opatrenia, ktoré sú pre nich naozaj výhodné. Napríklad tie trvalé pobyty. Ľudia ich niekedy nemajú tam, kde by sme chceli, aby ich mali.

Nie všetci.

Niektorí.

Nebudem sa teraz rozpisovať o tom, aký je celý inštitút trvalých pobytov zlý a nedokonalý. O tom tento blog nebude.

U nás vo Hviezdoslavove býva aj vzorka vyše 2.000 ľudí, ktorí tu vlastne nebývajú. Trvalý pobyt majú v Bratislave, na Kysuciach, na Orave, na juhu, na východe. V poriadku. Z ich podielových daní však nevidí obec nič. O tom, že to budeme riešiť crowdfundingom ako vôbec prví na Slovensku som písal minule na tomto mieste.

Z toho, čo nám „vďaka“ tomuto každý rok ekonomicky uniká preč, by sme dokázali každý rok postaviť jednu novú škôlku pre 100 detí.

Alebo opraviť všetky cesty v obci.

Poďme teda ľudí motivovať, aby bol pre nich trvalý pobyt u nás naozaj výhodný.

Ako na to?

Bohužiaľ finančne. Peniaze zaberajú skoro na každého…

Nemôže to však byť diskriminačné. Prokuratúra by také VZN hneď zhodila zo stola.

Poďme na to rozumne.

Naše návrhy sú s platnosťou od 1.1.2020 takéto.

  1. Extra večerné úradné hodiny na Obecnom úrade pre občanov s TP u nás. Vždy napríklad v stredu od 18:00 do 20:00 si tak vybavíte na Úrade to, čo v bežný pracovný deň nestihnete. Ak u nás máte trvalý pobyt…
  2. Extra víkendové úradné hodiny na OÚ pre občanov s TP u nás. Každú druhú sobotu doobeda si vybavíte na Úrade to, čo cez pracovný týždeň nestihnete. Ak u nás máte trvalý pobyt…
  3. Polovičná sadzba ročnej Dane z nehnuteľnosti pre mladé rodiny s TP u nás pri narodení dieťaťa. Ak majú obaja rodičia v našej obci TP a narodí sa im dieťa, obec im vráti polovicu zaplatenej Dane z nehnuteľnosti späť.
  4. Rodičovský bonus 111 EUR pri narodení 1. dieťaťa pre rodičov s TP u nás. Ak majú obaja rodičia vo Hviezdoslavove TP a čakajú svoje prvé dieťa, obec bábätko uvíta odmenou 111,- eur.
  5. Komunitné jazykové kurzy v obci len pre občanov s TP u nás. Ak máte v obci TP, tak Vás naučíme anglicky. Alebo francúzsky. Ak už nejaký jazyk viete, tak Vás ešte viac zdokonalíme. Samozrejme, že vždy zadarmo…
  6. Komunitná požičovňa náradia len pre občanov s TP u nás. Ak máte v obci TP, tak Vám požičiame všemožné náradie na prácu okolo domu. Samozrejme, že vždy zadarmo…

Takto teda na začiatok. Naša ponuka je jasná a je férová. A benefity budú pribúdať.

Poďme na to.

 

P.S.: Sledovať ma môžete tu, veľmi ma to poteší:

https://www.facebook.com/ZaLepsiHviezdoslavov

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Progresívny starosta najrýchlejšie rastúcej obce SR - Hviezdoslavova. Kým veľká časť samospráv sa z prírastku obyvateľstva teší, v tomto prípade je situácia iná. Obec, dnes už s vyše 4.000 obyvateľmi, mnohými neslávne prezývaná aj "najväčší bratislavský satelit", vzdialená len 13 kilometrov od prvej tabule „Bratislava“, čelí enormnému nárastu populácie spôsobenému nerozumným uvoľňovaním územného plánu v minulosti. M. Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a pred starostovaním bol aj jeho trnavským predsedom. Predsedovania sa vzdal ihneď po zvolení za starostu, aby naplno sedel len na jednej stoličke. V septembri 2019 bol Hviezdoslavov pod jeho 10-mesačným vedením ocenený prestížnou Cenou pre otvorenú samosprávu za r. 2019, ktorú udeľuje Združenie občanov miest a obcí Slovenska. Po roku bola obec na ocenenie nominovaná opäť. V r. 2021 pridal svoje ocenenie aj nezávislý portál PlatStarostu.sk. V decembri 2021 bol M. Lackovič zaradený medzi 30 tvárí lepšieho Slovenska v knižnej edícii "Humans", ktorú priniesol Forbes.