Denník N

Zem a vek ako učebný materiál

Podľa prieskumu agentúry Focus by viac ako polovica učiteľov odporučila svojim žiakom dezinformačné médiá. Prekvapuje vás to?

Mňa to iba desí. Po rozhovore, ktorý som si nedávno vypočula vo vlaku, ma však táto informácia vôbec neprekvapila. Pôvodne som sa tomuto zážitku nechcela venovať- myslela som si, že to bola iba náhoda a ojedinelý prípad ľudskej hlúposti, ktorý nestojí za komentár. Avšak po zverejnení výsledkov prieskumu som musela zmeniť názor.

Učiteľská dezinformačná porada live

Počas cesty vlakom som sa započúvala do rozhovoru dvoch sympatických dám v strednom veku. Asi po minúte som pochopila, že sa jedná o učiteľky na strednej škole v Bratislave a obidve berú svoje povolanie ako veľké životné poslanie. Potešila som sa- takéto zanietené učiteľky určite potrebujeme, pretože práve ich vášeň môže motivovať aj samotných žiakov.

Lenže potom sa tá zanietená debata zvrtla na utečencov a Nemecko. Merkelová je diabol, ktorý nenávidí Nemecko. AfD je nádej. Migranti znásilňujú staré ženy- vzrušené učiteľky toto tvrdenie dokonca podložili videom, ktoré si trikrát pustili, takže zážitok mal celý vlak. Potom si pustili ďalších desať videí, na ktorých útočili zlí migranti na úbohé nemecké ženy a deti.

No a potom sa zrazu téma presunula na Slovensko. Kiska zradil Slovensko tak, ako Merkelová Nemecko. Tento- citujem- odporný a škaredý starý chlap, ktorý nevedel ani ň po anglicky a robil nám len hanbu. A nová vláda zase rieši iba extrémizmus. Čo je zlé na tom, chcieť poriadok v krajine?

Aký extrémizmus preboha? Vláda im nanútila nejaké nové školské predpisy, podľa ktorých majú sledovať výskyt extrémizmu medzi žiakmi a prípadné extrémistické prejavy nahlásiť. Ale kdeže! Ja som žiakom povedala jasne a úprimne, že sa môžu na mňa spoľahnúť. Ja extrémizmus u nich nevidím a nemusia sa obávať, že by som ich nikomu nahlasovala! Musia bojovať za svoju krajinu. Ja toto podporujem, veď o chvíľu tu máme migrantov a to nie je sranda. Počkaj, pošlem to video aj Danke, nech to pustí deckám na hodine. Decká musia vidieť, ako dobre nám je na Slovensku. Musia ho ochrániť, veď sú inteligentné a šikovné.

Žiaci potrebujú živé hodiny

Pamätám si, že aj mňa bavili hodiny, ktoré neboli iba faktografické. Mala som rada učiteľov, ktorí dokázali priniesť emócie a život. Síce nám nikto nepúšťal dezinformačné videá plné klamstiev a nafingovaných situácií, ale napriek tomu ma bavili filmy a iné živé materiály. Viem si predstaviť, ako musí deti baviť, ak im tieto učiteľky na hodinu nosia takéto vášnivé materiály.  Žiaci, ktorí celý deň sedia v laviciach a musia počúvať unudený hlas učiteľa určite ocenia, ak im učiteľka zrazu pustí šokujúce video, prinesie pútavý článok alebo prerozpráva, čo zaujímavé sa dočítala v časopise. A viem si predstaviť, aký dopad to na tie decká môže mať. Najmä, ak majú k učiteľke vypestovaný mimoriadny vzťah a dôverujú jej.

Je neskutočne nebezpečné, ak človek nekriticky uverí tvrdeniam a videám len na základe vášni a emócií, ktoré v ňom vzbudia. Ak je navyše tento človek učiteľ, či iná autorita, je to toxické pre spoločnosť, pretože vďaka autoritám prijíma spoločnosť tieto konšpirácie a dezinformácie za fakty, ktorým verí.

Ak učiteľ považuje Zem a vek a Hlavné správy za médiá, ktoré poskytujú relevantné informácie, je to problém. Učiteľ ako autorita má na žiakov obrovský vplyv a ak ho zneužije na šírenie dezinformácii, hoci im aj skutočne a úprimne verí, je to veľký problém. Učiteľ na strednej škole (na akejkoľvek škole) by mal disponovať určitou mozgovou kapacitou a schopnosťou kriticky uvažovať.

Bola som zhrozená, keď som videla, ako si dve učiteľky púšťajú dezinformačné videá a nad slovom extrémizmus sa smejú. Myslela som si, že takýchto učiteľov je zopár a navyše sú ďaleko za horami a dolinami.

Ale oni sú všade medzi nami. Ťažko potom môžeme chcieť, aby mladí ľudia nevolili fašistov a nezdieľali statusy Blahu. Ak chceme pomôcť žiakom s kritickým myslením a so zvyšovaním tolerancie, v prvom rade by sme sa mali zamerať na učiteľov. Ak žiakom ich učiteľka bude púšťať príhovory AfD, nemôžeme od nich čakať toleranciu. Ak budú na dejepise namiesto memoárov a iných kníh o histórii preberať články v časopise Zem a vek, nikdy nemôžu pochopiť, prečo je história červenou kontrolkou, ktorá bije na poplach. Žiaci potrebujú vzory a emócie. Nie však v podobe šialeného vodcu, ktorý by utopil každého utečenca. V prvom rade potrebujú kriticky mysliacich učiteľov, ktorí im pomôžu zorientovať sa vo svete plnom informácií, teórií, lží, konšpirácií…

Teraz najčítanejšie

Alexandra Mravíková

Som človek, ktorému nie sú ľahostajné veci naokolo. Človek, ktorý sa rád zamýšľa. Človek, ktorý sleduje, počúva, vníma a hodnotí. Liberálne slniečko, ktoré verí, že ľudia sú si rovní a všetci by mali mať rovnaké práva. Silný anti-determinista.