Denník N

Generácia Y?

Samozrejme som neodignoroval Spiritov nový album, ale on nie je jediný kto hovorí o mladej, silnej, ambicióznej generácií. Optimistická ilúzia? Nemyslím si.

Pred tou našou generáciou však stojí veľa výziev. Dnes je totiž napríklad veľkým pokušením stať sa totálnym idiotom. Je najlahšie nadávať na zdržanie lietadla v ktorom sedím na runwayi neuveriteľných 30 minút pred tým, než vzlietne nad oblaky a dopraví ma usadeného v sedačke (ale to nejde viac dozadu!) na druhý koniec sveta za pár hodín miesto mesiacov.  Je naozaj ľahké vynadať navigácií do p…  keď nachvíľu „zamrzne“ popri tom, ako vysiela a príjma signál z vesmíru. Z vesmíru. Jednoduché povedať si, že Slovensko je stratené, je to tu plné klientelizmu, rodinkárstva a krádeží, zbaliť sa a odísť. Je ľahké byť ignorantským primitívom aj s vysokoškolským titulom a pozerať len na svoj prospech. Ale je naozaj ťažké a je veľkou výzvou vedieť využiť  všetky tie moderné technológie, poznanie a informácie nie len v ten svoj prospech, ale aj v prospech druhých ľudí, a vôbec najťažšie sa to pre nás zdá spraviť tu, na Slovensku. Vlastne je dnes ťažké vôbec vedieť a chcieť využiť tie technológie aj na niečo iné ako na písanie pripečených statusov o počasí.

Naša generácia stojí pred výzvou menom morálka. Potrebujeme o nej viac počuť, a nie len od farárov. Potrebujeme morálku vrátiť (na Slovensku skôr vložiť) do slovníka manažérov, businessmanov, študentov, kuchárov, premiérov, prezidentov… Ako? V prvom rade tým, že nájdeme v sebe poslanie, ktoré odmietneme naplniť v zahraničí za lákavejšie peniaze, ale postavíme sa výzvam a skúsime reprezentovať túto morálnu zmenu tu. Nemusí to byť v prvej línií na barikádach štýlom á la Lukáš Perný (sorry kámo, ale musel som), nadávať na kapitalizmus a Ameriku a popri tom mávať Sovietskou vlajkou. Okrem toho že to je už too mainstream je to ešte k tomu aj non sens. Peniaze nie sú problem, tie sú úplne ok. Stačí len s nimi vedieť a chcieť morálne narábať. Stačí byť morálnym. Na Slovensku. K ľuďom. Morálka nám totiž chýba viac na Obchodnej než vo vile na Ženevskom jazere. Chýba nám byť morálnym a postaviť sa tým, ktorí morálni zjavne nie sú.

Do popredia sa dostáva nová generácia. Je to generácia mladých ľudí, z ktorej si mnohí vedia zarobiť aj nápadom a nie len využívaním systému ako za Mečiara Fica. Generácia, ktorá ak má dostatočnú inšpiráciu a motiváciu vie ponúknuť viac než ktorákoľvek generácia pred ňou a bude sama vedieť inšpirovať a motivovať. Generácia, ktorej nepremlčatelnými hriechmi budú iba ignorácia a beznádej. Možno sme poslednou generáciou pred tou, z ktorej budú už vedieť cestovať po vesmíre. Možno aj v čase. Ale aby sme im to umožnili, musíme sa posnažiť a to nie len v Amerike, Anglicku či Nemecku, ale aj na maličkom Slovensku. Pláže omrzia. A hlavne peniaze. Cieľom je jedine cesta, tak vybudujme ju tu, novú, morálnejšiu, krajšiu. Slovensko to potrebuje, a hoci nie som veľký národniar hovorím, že Slovensko si to aj zaslúži. A táto generácia mu to dá, ak bude chcieť. Ale asi pre to ten ypsilon – každý deň sme na rázcestí a volíme si easy way or the hard way. Skúsme občas aj tú hard way, napríklad dnes.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Viliam Ostatník

Viliam Ostatník

Som študentom medzinárodných vzťahov na UK v Bratislave, každý deň sa venujem niečomu inému - milujem vesmír, históriu, autá, závodenie... občas niečo napíšem. To mám tiež rád. Písanie.