Denník N

Psíčkarov sme poprosili, aby si po psíkoch upratali. A to sme robiť nemali…

V utorok sme na našom oficiálnom webe Hviezdoslavova informovali o tom, že by bolo super, keby si všetci trochu vstúpime do svedomia a dáme si ešte trochu viac záležať na čistote spoločného verejného priestoru.

Psíkov (no nielen ich) máme, samozrejme, asi všetci úprimne radi, väčšina z nás ich zrejme považuje za ďalšieho člena rodiny, niekedy častokrát platnejšieho, než toho, kto je ním naozaj.

Na začiatok sme si, celkom prirodzene, dovolili deklarovať, že cieľom obce ani zďaleka nie je represívnymi spôsobmi obmedzovať chov psov alebo mačiek v domácnostiach obyvateľov. Jednoznačne sa však podľa mňa musí zmeniť prístup niektorých psíčkarov, resp. chovateľov týchto zvierať voči verejnému priestoru, ktorý je domovom nás všetkých.

Nie je totiž najmenší dôvod na to, aby niektorí psíčkari (fakt len niektorí, zas tak veľa ich, prirodzene, nie je) aj naďalej žili v iluzórnej predstave, že si pes po sebe uprace.

No neuprace…

Dôrazne sme si dovolili upozorniť prostredníctvom oficiálneho webu a kanála na sociálnej sieti, že jestvuje platné VZN č. 3/2009, v ktorom sa okrem iných vecí hovorí najmä to, že ak psík znečistí verejné priestranstvo výkalmi, je ten, kto psa vedie, povinný výkaly bezodkladne odstrániť.

Jasné ako facka.

Takisto ako v tomto príspevku sme to tučným písmom zvýraznili i na webe.

Stručne, prehľadne, jasne…

Namiesto toho sa však polemika obrátila úplne opačným smerom, čo bolo na jednej strane aj dobre, pretože aspoň vieme, že musíme VZN zaktualizovať, na čom sme okamžite začali pracovať.

Spomína sa tam totiž, že pes musí byť na vôdzke a musí mať náhubok. Tým sme zaťali do živého, hoci nás náhubok pri koncipovaní tohto upozornenia až tak, samozrejme, nezaujímal. Náhubok totiž, samozrejme, mať každý pes zo zákona nemusí.

V poriadku, opravíme. Naša chyba, hoci zjavne rozporuplné VZN má 10 rokov.

Siahodlhých debát, komentárov a polemík sa už na inej, než na oficiálnej obecnej stránke nezúčastňujem. Niekedy, a čím ďalej, tým čoraz častejšie, to naprosto stráca zmysel a dáva to potom legitimitu príspevkom a komentátorom, ktorých cieľom nie je konštruktívna debata.

Som z toho trochu smutný a trochu sklamaný, pretože sa nepochopila pointa.

Tá tkvela v tom, že po psíkoch sa upratuje…

Aspoň teda v 21. storočí a je pritom jedno, či sme na dedine, v meste, na jarmoku, v krčme alebo na Úrade.

To je celé.

 

P.S.: Sledovať ma môžete tu, veľmi ma to poteší:

https://www.facebook.com/ZaLepsiHviezdoslavov

 

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Novozvolený progresívny starosta najrýchlejšie rastúcej obce na Slovensku - Hviezdoslavova. Kým veľká časť samospráv sa z prírastku obyvateľstva teší, v prípade Hviezdoslavova je situácia iná. Obec, dnes už s vyše 4.000 obyvateľmi, mnohými neslávne prezývaná aj ako najväčší bratislavský satelit, vzdialená len 13 kilometrov od prvej tabule „Bratislava“, musí čeliť enormnému nárastu populácie. Marek Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a donedávna bol aj jeho trnavským predsedom. Predsedovania sa vzdal bezprostredne po zvolení za starostu, aby naplno sedel len na jednej stoličke. 20. septembra 2019 bol Hviezdoslavov pod jeho 10-mesačným vedením ocenený prestížnou Cenou pre otvorenú samosprávu za rok 2019, ktorú udeľuje Združenie občanov miest a obcí Slovenska. Po roku bol Hviezdoslavov na ocenenie nominovaný opäť.