Denník N

Deväť dní putoval Grónskom. Túto planétu si nezaslúžime, vraví

Koncom augusta sa po dvoch týždňoch vrátil z Grónska, kde deväť dní putoval krajinou. Slovák Ján Grnáč absolvoval v sprievode kamarátky 160-kilometrový Arctic Circle Trail na najväčšom ostrove sveta.

Kedy ste sa začali pohrávať s myšlienkou prejsť zelenú časť Grónska?
Vlani som ako turista sám absolvoval časť známej „kráľovskej cesty“ Kungsleden v severnom Švédsku. Za tých päť dní sa mi to tak zapáčilo, že som bol motivovaný objaviť niečo ďalšie. Pri návrate v Štokholme mi jedna kanadská turistka odporučila ešte čosi dobrodružnejšie – grónsky Arctic Circle Trail.

O čo presne ide?
Je to 160 km dlhý trek okolo fjordov, jazier a skalnatých vrcholov.

Odkiaľ ste vyrážali?
Z Kodane sme zhruba 4,5 hodiny leteli do grónskeho Kangerlussuaqu. Odtiaľ sme pešo putovali do 160 km vzdialeného mesta Sissimut. Potom nasledoval letecký návrat do Kangerlussuaqu.

Čo ste nesmeli podceniť počas prípravy na takýto trek?
Vedel som, že vzhľadom na náročnosť by bolo ideálne absolvovať ho s niekým. Najprv som teda potreboval nájsť parťáka, s ktorým by som to vydržal a on by vydržal so mnou (smiech). Aby sme v prípade núdze boli vo dvojici. Napokon sa ku mne rýchlo pridala slovenská kamarátka.

Kedy je v Grónsku turistická sezóna?
Vrcholí v auguste, teda v čase, keď sme tam boli aj my. Minimum komárov, málo ľudí, takže sme boli veľmi spokojní.

Prialo vám počasie?
Áno. Na trek sme si pre prípad nepriaznivého počasia pôvodne nechali rezervu 1 – 2 dni, ale napokon sme ho dali podľa plánu.

Čo priemerné teploty?
Cez deň sme mali okolo štrnásť stupňov, čo je tak akurát na takýto pochod. Človek s plným batohom sa vtedy ani veľmi nespotí, ide sa perfektne. Noci bývali chladnejšie, ale teplota okrem dvoch prípadov neklesla pod nulu. V stane a spacáku nebol problém.

Aké denné porcie ste absolvovali?
Rôzne, od 12 do 20 km. Vstávali sme približne o ôsmej, niekedy aj neskôr, keďže v údoliach sa otepľovalo až okolo deviatej. Chceli sme si to užiť, nechodiť v časovom strese. V pokoji sme sa najedli, pobalili veci a šli. Nechceli sme šliapať dlhšie ako do piatej popoludní, čo sa nám okrem prvého a posledného dňa aj podarilo. Užívali sme si priaznivé počasie aj výhľady. Večer sme zaľahli okolo ôsmej.

Trek ste si užili nadivoko pod stanom. Kde presne ste prespávali?
Na mape sme mali vyznačené odporúčané miesta, kde sú najkrajšie aj najvhodnejšie lokality. Približne každých 15 kilometrov sú k dispozícii aj chatky pre nejakých 6 – 20 ľudí, kde sa dá prespať. My sme však vždy chceli byť sami, na čerstvom vzduchu, takže sme volili stany. Neľutujeme.

Akú bagáž ste nosili na chrbtoch?
Ja som mal 21-kilogramový batoh, kamarátka o šesť kíl ľahší. Mali sme so sebou jedlo na 10 dní. Na raňajky ovsené vločky, ktoré sme ochucovali všade naokolo nadivoko rastúcimi čučoriedkami. K tomu čaj. Obedy a večere sušená strava zaliata horúcou vodou, popritom proteínové tyčinky a podobné maškrty.

Predpokladám, že s pitnou vodou ste nemali problém.
Vôbec nie, bolo jej dostatok všade naokolo.

Vyskytli sa nejaké ťažkosti s orientáciou?
Nie, trasa je z tohto hľadiska relatívne jednoduchá. Pre istotu sme mali k dispozícii špeciálnu vysielačku v prípade zranenia či inej nepredvídateľnej okolnosti, ktorú sme, našťastie, nemuseli využiť.

Stretávali ste aj iných turistov?
Za celú sezónu vraj absolvovalo trek asi 1500 turistov, zväčša Nemci a Švajčiari, ale prekvapilo ma aj relatívne veľké množstvo Čechov. My sme za celých 9 dní stretli v protismere dokopy asi 15 ľudí.

Takže ste si okrem mobilu oddýchli aj od ľudí.
Určite. Signál tam nebol skutočne nijaký, takže to bol dokonalý psychický oddych.


Čo z fauny ste mali možnosť vidieť?
Arktického bieleho zajaca a najmä dosť veľa sobov, ktorí sa neštítili relatívne blízkej vzdialenosti ľudí. Okrem toho nejaký divý pes či líška. Čakali sme, že naďabíme aj na pižmoňov, ale nestretli sme nijakého.

Museli ste sa aj brodiť snehom?
Nie. Celý trek lemovala nízka kosodrevina, žiadne stromy. Sneh sme videli len z diaľky na kopcoch.

Dá sa ešte v Grónsku nájsť panenská príroda?
Ak ma niečo počas treku nemilo prekvapilo, tak to bol neporiadok. Ľudia tam totiž bez hanby nechávajú odpadky, videli sme špaky, toaletný papier, pod skalou fľašku od koly… Túto planétu si my ľudia asi ozaj nezaslúžime. Na vlastné oči sme tiež videli vplyv globálneho otepľovania na najaktívnejší ľadovec, ktorý za posledné roky ustúpil o niekoľko kilometrov.

Koľko stojí dvojtýždňový pobyt v Grónsku?
Všetky letenky vyšli na približne tisíc eur na hlavu. Potom závisí len od človeka, akú kvalitnú výbavu, ubytovanie a jedlo si zvolí.

Váš najbližší turistický cieľ?
Láka ma Patagónia. Alebo možno Himaláje.

Ján Grnáč (1990) dlhodobo žije a pracuje v Londýne v oblasti financií. Posledné roky sa aktívne venuje triatlonu, na Slovensku absolvoval toto leto Oravamana a Goralmana. Okrem grónskeho Arctic Circle Trail prešiel vlani sám časť „kráľovskej cesty“ Kungsleden v severnom Švédsku.

Teraz najčítanejšie

Radovan Klein

Vyštudoval žurnalistiku v Bratislave, kde od roku 2005 aj žije. Médiá po desiatich rokoch vymenil za oblasť automotive a PR. Spoluautor viacerých publikácií Kronika športu.