Denník N

Získali sme v Európe silu, o ktorú sa vieme doma oprieť

Strana SPOLU sa dnes, jednohlasným rozhodnutím politického vedenia Európskej ľudovej strany, stala súčasťou najsilnejšej politickej rodiny v Európe – stredo-pravých európskych ľudovcov a demokratov, známych skôr pod skratkou EPP.

Člensto v EPP je pre niekoho bežná správa, pre nás v strane SPOLU je to však výsledok mnohomesačného snaženia a procesu, v ktorom sa skúmali naše politické schopnosti, ale aj to, čo vieme ponúknuť mladým ľuďom a aktívnym ženám. Máme európskych partnerov, ktorí v nás majú dôveru.

Inšpirácia ako robiť politiku

Veľmi sa teším z nášho členstva, zvlášť dnes, keď je politika často zaznávaná. Nesmie byť, politiku potrebujeme, no takú, ktorá spĺňa omnoho vyššie nároky na modernosť, čestnosť a prácu pre občanov. Toto sú aj dôvody, pre ktoré som do nej sám vstupoval. Aktívne členstvo v najväčšej európskej strane je jednou z ciest k tomu, aby sme aj u nás zvyšovali štandardy toho, aká má politika byť.

EPP je široká politická rodina a v SPOLU sa môžeme inšpirovať viacerými príkladmi úspešných európskych stredopravých príbehov. EPP to je dnes aj moderná fínska pravica, ktorú v tomto desaťročí najlepšie vystihuje asi energia bývalého premiéra Alexa Stubba či pracovitosť a profesionalita komisára Jyrkiho Katainena. EPP to je dnes však aj konkrétna inšpirácia pre úspech žien v politike, ako ukazujú príklady kompetentnej komisárky Mariyi Gabriel či pozícia vôbec prvej ženskej šéfky EK pre Ursulu von der Leyen.

Spojenci, ktorí nám pomôžu meniť Slovensko

Čo okrem inšpirácie nám toto členstvo prinesie? V prvom rade, pre nás, slovenských europoslancov SPOLU väčší vplyv na európske dianie. Európsky parlament funguje proporčne k volebným výsledkom politických skupín. EPP je najväčšou a najsilnejšou, a až po nej nasledujú socialisti, liberáli, zelení a ďalší. Byť s najsilnejšími znamená, že sú to práve naši kolegovia a spojenci, ktorí majú v europarlamente najväčší vplyv na dianie. Robia tak ako predsedovia výborov, či vplyvní europoslanci, ktorým sa dostáva najväčších možností ovplyvňovať európsku legislatívu. Strany v našej politickej rodine nominujú aj najviac eurokomisárov vrátane novej šéfky.

Získali sme dnes nielen väčší vplyv na európskej scéne, ale aj možnosti pre ďalší rozvoj strany SPOLU, ktoré považujem za rovnako dôležité ako legislatívnu silu. EPP nie je dokonalé spoločenstvo, aj ono má svoje chyby, no napriek tomu som rád, že môžem od dnes v súvislosti s EPP používať slovíčko „my“. Je to totiž spoločenstvo silne proeurópske, moderné a dynamické. Som rád, že budeme môcť túto politickú rodinu formovať aj my v strane SPOLU. Získali sme na sile, o ktorú sa môžeme oprieť v našom hlavnom politickom úsilí o zmenu pomerov u nás doma na Slovensku.

Teraz najčítanejšie

Vladimír Bilčík

poslanec Európskeho parlamentu, člen predsedníctva SPOLU-občianska demokracia a odborník na európske a medzinárodné vzťahy