Denník N

Útoky v Južnej Afrike sú vyústením dlhoročnej beztrestnosti xenofóbnych zločinov 

V Južnej Afrike narastá počet útokov na ľudí na úteku, migrujúcich a žiadajúcich o azyl, ako aj prípadov rabovania obchodov vo vlastníctve cudzincov. Organizácia Amnesty International upozorňuje, že stupňujúce sa násilie je priamym dôsledkom rokov beztrestnosti a zlyhaní súdneho systému, ktorý tieto zraniteľné skupiny nechránil, ale ponechal ich napospas útokom. Pri súčasnej eskalácii konfliktov medzi miestnymi a cudzincami v Johannesburgu a ďalších častiach krajiny zahynulo najmenej 5 ľudí. 

Juhoafrické úrady nemôžu tvrdiť, že ich toto bezuzdné násilie zaskočilo. mnoho rokov ľudia na úteku, migrujúcižiadajúciazyl terčom útokov kvôli tomu, kým a ako vyzerajú. Bezohľadným politikom političkám sa tiež hodili ako obetní baránkovia, na ktorých zákerne hádzali vinu za nedostatok pracovných miestvôbec za všetko, čokrajine nefunguje.

Xenofóbne násilie prepuklo v masovom rozsahu pred viac ako 11 rokmi. Zabitie vyše 60 ľudí vtedy malo byť pre úrady budíčkom, aby sa nenávisť voči ľuďom na úteku a migrujúcim pokúsili vykoreniť a ľudí zodpovedných za toto hrozné násilie postaviť pred spravodlivosť. Práve ich nečinnosť v tejto veci viedla k ďalším a ďalším útokom, ktorých svedkami sme aj dnes,“ povedala Shenilla Mohamed, výkonná riaditeľka Amnesty International Južná Afrika.

Južná Afrika už celé týždne zažíva systematické rabovanie a vypaľovanie podnikateľských prevádzok cudzích štátnych príslušníkov a príslušníčok. K útokom na podniky, ktoré patria ľuďom z Nigérie a ďalším cudzincom a cudzinkám, dochádza najmä v Pretórii a Johannesburgu. Ich zásoby a majetok v hodnote miliónov eur skončili spálené na popol.

Na konci augusta sa situácia dramaticky vystupňovala do násilných konfrontácií medzi domácim a prisťahovaným obyvateľstvom, ktoré mali za následok brutálne napadnutia a vraždy. Vláda v reakcii na túto vlnu xenofóbneho násilia zlyhala na plnej čiare. Namiesto upokojenia situácie naopak ľudí z cudziny naďalej obviňovala zo zvýšenej miery kriminality, zneužívania štátnej pomoci a nezákonného podnikania.

Od roku 2008 došlo v Južnej Afrike k početným vlnám násilia voči ľuďom na úteku, migrujúcim a žiadajúcim o azyl. V niektorých prípadoch xenofóbiu rozdúchavali štátne úrady a politici svojou nenávistnou rétorikou.

V decembri 2016 starosta Johannesburgu, Herman Mashaba, obvinil ľudí pochádzajúcich z iných krajín z rastúcej kriminality, keď ich označil za „zločincov, ktorí uniesli mesto“. V novembri 2018 sa o nich vtedajší minister zdravotníctva, teraz minister vnútra Aaron Motsoaledi, vyjadril, že predstavujú záťaž pre zdravotnícky systém krajiny.

Juhoafrické úrady musia pri svojom zúfalom pokusezískanie politickej podpory prestať naháňať vodu na mlyn xenofóbie. Naopak, musia budovať krajinu, ktorá bude založená na rešpekteľudským právam a všeobecne platných zásadách právneho štátu.

Povinnosťou juhoafrických úradov je vypracovať bezpečnostný plán, ktorý raznavždy zastaví xenofóbne útokyľuďom na útekumigrujúcim zaistí bezpečnosť. Na začiatok musia prelomiť tento začarovaný kruh beztrestnosti, tým, že páchatelia xenofóbnych zločinov spáchanýchminulosti budú postavení pred spravodlivosť,“ uviedla Shenilla Mohamed.

Teraz najčítanejšie

Amnesty Slovensko

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú si všetci ľudia rovní a kde vládne ľudskosť a dôstojnosť? My rozhodne. Preto v Amnesty International bojujeme za ľudské práva pre všetkých. V tomto blogu sa dozviete viac o našich projektoch, ľuďoch, ktorých podporujeme alebo ktorí podporujú nás a mnoho ďalšieho. A ak chcete nášmu zápasu pomôcť, môžete nás podporiť svojím podpisom na www.pripady.amnesty.sk alebo si môžete zaobstarať Pas do Krajiny ľudskosti, aby sa vám ľahšie cestovalo https://darujme.sk/2405/ Blogy vyjadrujú osobný názor autorov a autoriek a nutne nereprezentujú stanovisko celej organizácie.