Denník N

Študujem právo na PEVŠ. Som hlúpa a nevzdelaná?

Článok bol aktuálny v roku 2015.

Ani náhodou! Ale hlúpnem vždy, keď si o tom, aké nekvalitné moja škola ponúka vzdelanie, vypočujem od niekoho, kto na nej nestrávil ani minútu – a ani nevie, kde sa vlastne nachádza.

Prečítať si na internete 2-3 články o tom, ako PEVŠ stratila akreditáciu a jej študenti sú dlhodobo označovaní ako nekvalitní, je úplný základ. Potom už len treba článok zdieľať a sem-tam utrúsiť nejaké posmešné komentáre.

Pýtal si sa ale pred tým, ako sa začneš vysmievať kvalite a úrovni štúdia na PEVŠ niekoho, kto tam roky študuje? Prečítal si si tie články na internete pozorne?

Tak potom si možno zachytil, že akreditácia bola pozastavená nie z dôvodov kvality štúdia. Tie reálne dôvody ale neznejú až tak „prevratne“ a článok by si neprečítalo 100.000 ľudí, ale možno len 50.000. A keďže každé médium sa živí čítanosťou, potrebuje šokovať. Skúsil si sa niekedy zamyslieť nad tým, či nepoznáš niekoho, kto vie túto informáciu podať z vlastnej ruky?

Tentokrát si média ,,zgustli“ na škole, na ktorej študujem. Neprešli ani 2 dni a kamaráti, známi, ale aj úplne neznámi ľudia sú zrazu experti na situáciu na škole, ktorú nikdy nenavštevovali. Počúvam o ľuďoch, ktorí robia 3 skúšky za deň, o advokátskych kanceláriách, ktoré neprijímajú našich študentov. A je mi to ľúto. Je mi to ľúto hlavne kvôli ľuďom, ktorí na našej škole študujú.

Denná, bežná realita totiž nie sú študenti chodiaci s obálkami s tisícovkami v rukách, z jednej skúšky na druhú. Bežnou realitou sú študenti, ktorí za jeden semester nacpú do hlavy tony informácii a vedomostí z rôznych právnych oblastí a personál, zamestnanci školy, ktorí sa snažia, aby škola fungovala a napredovala.

Zo mňa v najbližšej dobe právnik nebude. Ani sudca, exekútor, notár. Láka ma ísť na trh s vlastnou kožou. Baví ma cestovanie, organizovanie konferencií, workshopov, sama ľudí učím, ako cestovať po celom svete bez toho, aby mali milióny na účte.

Uvedomujem si ale, že tam, kde som, by som nebola, ak by som neštudovala tam, kde študujem. Za štyri roky štúdia som dostala neskutočné množstvo informácii, ktoré využijem v budúcnosti – právo totiž nie je dôležité iba pre právnikov, veľa informácii využívam a budem využívať aj pri mojej kariérnej ceste.

Škola však nie je len o seminároch a prednáškach, je aj o osobnostnom rozvoji. Sú to aj mimoškolské aktivity, stáže, študijné pobyty, ľudia, ktorí vám nastavujú zrkadlo (či už ako vzor alebo ako odstrašujúci príklad). Neviem ani spočítať, koľko som toho štúdiom na PEVŠ získala.

Vieš, ono to ide jedno s druhým, všetko má svoju postupnosť. Teraz by som nemala odvahu podnikať, ak by som nemala možnosť vďaka škole stážovať v Rakúsku, nestážovala by som v Rakúsku, ak by som sa na Erasme nenaučila po nemecky, nenaučila by som sa po nemecky, ak by môj frajer nešiel študovať do Nemecka, nenašla by som si môjho frajera, ak by som sa ako študent PEVŠ hneď v prvom ročníku nezapojila do AIESEC, študentskej organizácie…

A teraz si na internete prečítam článok, ako je naša škola nekvalitná a nemá už ani akreditáciu… Haló – a pýtal si sa aj študentov? Veď my sme jasné vzorky toho, aká kvalitná je škola. Škola môže byť len taká dobrá, akí dobrí sú jej študenti. A máte pocit, že som zlá? Hlúpa? Nepripravená  do ,,dospeláckeho“ sveta? Ja teda nie.

Už roky Paneurópska a hlavne jej zamestnanci makajú na tom, aby sa na Slovensku zmenili mindset – tzv. všeobecný názor verejnosti, že súkromné školy sú továrňou na rýchle tituly. Trúflol by si si na takúto úlohu?

Treba nájsť kvalitných vyučujúcich, zabezpečiť medzinárodné možnosti pre študentov, súťaže, ale aj samotných študentov – takých, ktorí nepôjdu na súkromnú školu len preto, lebo ich neprijali na žiadnu štátnu, kvalitných a cieľavedomých študentov, ktorí si budú môcť za štúdium aj zaplatiť.

Čo povieš? Ja hovorím – je to beh na dlhé trate, ktorý sa ale posledné roky daril. A verím, že sa bude dariť aj naďalej.

Ak chceš o cestovaní získať viac tipov, celé know-how nájdeš na mojom Travelhacker blogu. Ak chceš cestovať, no nevieš, ako a kde začať, odporúčam ti moju knihu Cestuj bez miliónov, ktorú pravidelne aktualizujem o nové tipy a triky, ktoré získavam počas ciest.

Janka Travelhacker

Teraz najčítanejšie

Janka Schweighoferová

Cestovateľka a zakladateľka webu travelhacker.blog. Pomáham ľuďom cestovať po svete šikovne a lacno vďaka praktickým tipom a vychytávkam, ktoré šetria čas, nervy a peniaze. Verím, že precestovať svet môže každý a netreba k tomu milióny na účte. O tom, ako na to, píšem blogy, knihy a robím workshopy.