Denník N

Ako sa starať o svoj zrak?

oci

Zrak je jedným z našich najpoužívanejších zmyslov. Používame ho každodenne a nevieme si bez neho predstaviť život. Avšak práve jeho každodenným používaním sa zrak opotrebúva. Práve preto je veľmi dôležité starať sa o svoj zrak. Starostlivosť však často zanedbávame, čím si môžeme spôsobiť mnoho zdravotných ťažkostí. Ako sa môžete starať o zdravie svojho zraku?

Ľudia vekom prirodzene strácajú kvalitu svojho zraku. Nie je to pravidlo ale väčšina žien aj mužov po dosiahnutí veku 40 rokov potrebuje okuliare. Na vine je krátkozrakosť, či ďalekozrakosť. Tieto problémy nie sú konkrétnym ochorením, ale ide o chyby oka. Medzi poruchy zraku patrí napríklad sivý zákal a degenerácia žltej škvrny na sietnici.

Ochorenia očí môžu spôsobiť veľmi závažné problémy so zrakom a zrakovými orgánmi. Medzi takéto ochorenia patrí napríklad vekom podmienená degenerácia makuly. Tá je často aj príčinou kompletnej straty zraku. Príčiny jej vzniku nie sú známe a preto neexistuje presná liečba ani prevencia proti vzniku tejto choroby.

Prevencia v starostlivosti o zrak

V rámci prevencie proti vzniku rôznych chýb, ochorení, či porúch zraku je dôležité zamerať sa na celkové zdravie organizmu. Prevencia pred všetkými druhmi chorôb je najmä zdravý životný štýl, dostatok pohybu a vody a taktiež aj obmedzenie stresových situácií. Avšak konkrétne pri prevencii v oblasti zraku sa odporúča zameriavať sa najmä na odstránenie fajčenia.

Fajčenie výrazne podporuje vznik rôznych porúch zraku. Prevenciu môžete praktikovať aj prostredníctvom rôznych cvičení. Najmä pre ľudí, ktorí sa zameriavajú na prácu pri počítači je takéto cvičenie veľmi dôležité. Pri neustálom pozeraní do počítača sú tiež oči veľmi suché a preto je veľmi dobré používať očné kvapky, ktoré dostatočne zvlhčujú oči a očné okolie.

Pre ľudí, ktorí majú problémy s očami je veľmi dôležité tiež používať kvalitné dioptrické okuliare. Tie eliminujú ďalšie problémy a zhoršovanie zraku. S výberom je tiež dôležité absolvovať aj diagnostiku a meranie zraku. Okrem vzhľadu okuliarov je dôležitá najmä ich funkčnosť a na to by ste mali brať najväčší ohľad.

V rámci prevencie by ste sa tiež mali zamieravať  na dostatok vitamínov vo vašej strave. Pokiaľ si nie ste istý, či vitamíny v strave doplniavate dostatočne, môžete ich dopĺňať aj formou doplnkov stravy. Najdôležitejšie vitamíny pre váš zrak sú vitamín A, E, C a dôležité sú tiež kartenoidy.

Zaujímavosti o zraku

  • Zraková ostrosť sa v noci značne redukuje.
  • Svetlá protiidúcich áut pri šoférovaní značne ovplyvňujú činnosť zraku.
  • Farba očí závisí od množstva melanínu, ktorý sa nachádza v dúhovke.
  • Keď rozprávame, žmurkáme omnoho častejšie.
  • Pri transplatáciách rohovky oka sa najčastejšie používa preparát rohovky z oka žraloka.
  • Heterochrómia znamená, že farba jedného oka je odlišná od druhého.
  • Vývoj oka začína už dva týždne po počatí dieťaťa.
  • Čím sme starší, tým menej sĺz naše oči tvoria.
  • Farbosleposť častejšie postihuje mužov.

Na záver je teda potrebné zhodnotiť, že zrak je jeden zo zmyslov, bez ktorého si nevieme predstaviť život. Práve preto je veľmi dôležité sa v rámci starostlivosti o naše zdravie zameriavať aj na túto oblasť a venovať očiam a očnému okoliu dostatok pozornosti. Nezanedbávajte tiež vaše problémy so zrakom a včas vyhľadajte odbornú pomoc.

Teraz najčítanejšie