Denník N

Matovičov plán na udržanie koalície

Z bojovníka proti korupcií sa stal bojovník proti všetkému a všetkým. Je jasné, že z toho vyjde ako porazený práve on, ale bohužiaľ, v tomto prípade z toho možno vyjdeme ako porazení aj my ostatní.

Pred parlamentnými voľbami v roku 2016, preukázal nechcene Róbert Fico službu Igorovi Matovičovi, keď na neho vytiahol jeho účtovníctvo, ku ktorému sa nemohol legálne dostať. Argumentoval tým, že ho našiel na stole. Zverejnenie účtovníctva a udalosti, ktoré potom nasledovali pomohli Matovičovi v jeho predvolebnej kampani. Boli aj jedným z dôvodov, prečo autor tohto textu volil práve Matoviča. Autor tohto textu sa za to hlboko ospravedlňuje a priznáva, že veľký podiel na tomto nešťastnom rozhodnutí malo aj to, že až vďaka tejto kauze sa začal zaujímať o politiku.

V nedeľu 15. septembra, v deň Ficových päťdesiatych narodenín, sa Matovič rozhodol, taktiež nechcene, Ficovi túto láskavosť oplatiť. Namiesto spájania opozície voči Ficovi, sa rozhodol, že nepôjde do vlády s nikým, kto by chcel presadzovať registrované partnerstvá, meniť drogovú politiku a tak ďalej. Od Matoviča, ktorý chce poraziť súčasnú koalíciu a mafiu, ako on sám tvrdí, by som čakal, že nebude preberať jej populistické naratívy.

Namiesto toho, aby sa Matovič snažil presadzovať toleranciu a ľuďom vysvetlil, že to, že niekde bude mať svadbu homosexuálny pár, ich ovplyvni rovnako ako to, že niekde má svadbu pár heterosexuálny, čiže vôbec, tak namiesto toho prilieva Matovič olej do ohňa. Vyslal tým jasný signál ľuďom, ktorí radšej budú voliť korupčnú, ale aspoň stabilnú vládu Smeru, ako opozíciu, ktorá podľa nich bude mať problém čo i len zložiť vládu, nie to ešte reálne vládnuť. Obávam sa, že týmto Matovič pozdvihne preferencie Smeru a iných populistických strán.

Dokážem pochopiť, že niekto nechce uzákoniť adopcie detí homosexuálnymi pármi, lebo si myslí, že to môže mať na nich zlý vplyv a podobne. Sú to síce nezmysly, ale chápem, že ak im niekto uverí, tak adopcie nebude chcieť schváliť. Čo ale nechápem je, ako môže niekomu niečo vadiť na tom, že dvaja dospelí a svojprávni ľudia sa rozhodnú žiť spolu. A už vôbec nedokážem pochopiť, ako politik, ktorý chce poraziť súčasnú koalíciu, začne túto tému používať, aby vylúčil spoluprácu so súčasnou opozíciou. Matovič tak oslabuje opozíciu a jej šance na zostavenie vlády, čím pomáha súčasnej vládnej koalícii. Namiesto spájania sa v boji proti korupcií, útočí na svojich spojencov, ktorí sú k nemu viac než tolerantní. Matovič týmto vlastne sám seba vylúčil z účasti vo vláde. So Smerom do nej nepôjde a s ostatnými už vlastne tiež nie.

Mal som rád Matoviča, ktorý išiel koalícii po krku a upozorňoval na jej prešľapy a kauzy a túto jeho prácu naozaj oceňujem. Ale Matovič, ktorý šíri konšpiračné teórie o iniciatíve Za slušné Slovensko a svojich opozičných partneroch a ktorý naskakuje na vlnu zneužívania nenávisti a strachu proti menšinám, taký Matovič nepatrí ani len do opozície. Pre mňa ako bývalého voliča je toto veľkým sklamaním.

P.S.: Viem, že niektorí pri registrovaných partnerstvách argumentujú tým, že sa to dá riešiť rôznymi právnymi úkonmi, dohodami a podobne a homosexuálni ľudia by týmto získali rovnaké práva ako pri registrovanom partnerstve. Položte si prosím otázku, bolo by podľa vás fér, keby to bolo naopak? Keby homosexuálne páry mali registrované partnerstvá, prípadne manželstvá a heterosexuálom by ostávalo obrátiť sa na rôzne právne úkony, aby mali možnosť nahliadať si do zdravotnej dokumentácie a podobne? Prišlo by vám to fér?

Teraz najčítanejšie

Roman Ušák

Zaujímam sa o dezinformácie, informačnú vojnu a rozvoj kritického myslenia. Na túto tému bola aj moja diplomová práca, ktorej úspešnou obhajobou som získal titul magister v odbore Mediamatika a kultúrne dedičstvo na Žilinskej univerzite. Bohužiaľ sa nejednalo o plagiát, čiže moje ambície na predsedu parlamentu sa asi nenaplnia. :D Taktiež rád čítam knihy rôzneho druhu. Čo sa týka beletrie tak najmä sci-fi a fantasy. Ďalej knihy o politike, dezinformáciách, kritickom myslení rozvoji komunikačných a iných mäkkých schopností. Venujem sa aj písaniu poviedok a tréningu bojových umení.