Denník N

M. Zygar: Všetci mocní Kremľa (Čitateľský denník 41/2019)

„Prvé straty sa objavili aj u ruských vojakov — na cintoríne pri Pskove sa objavili čerstvé hroby výsadkárov, zabitých na východe Ukrajiny. Účasť ruskej armády už v podstate nebolo možné zatajiť, no Vladimír Putin aj naďalej popieral to, čo bolo očividné. V telefonickom rozhovore s Angelou Merkelovou tvrdil, že pri Donecku sú len vojaci, ktorí odišli na dovolenku.

‚Dobre, a oni u vás chodia na dovolenku so zbraňami a vojenskou technikou?‘ vykrikovala kancelárka. ‚Ach, viete, my máme v krajine také zlodejstvo, takú korupciu! Tá technika je pravdepodobne ukradnutá zo skladov,‘ bez okolkov odvetil Putin. Merkelová zvesila telefón.“

Prirodzene si z absyntoviek vyberám tie, ktoré sú mi témou blízke — a Rusko to veľmi nie je. Túto knihu som však dostal ako darček k narodeninám, takže som sa do toho (po roku odkladanie) predsa len pustil. Otáľal som, lebo sa v daných reáliách veľmi nevyznám — všetky tie mená a udalosti zmienené bez vysvetľovanie širších súvislostí ma zo začiatku ľakali. Predsa len, som mladší ročník.

Čím viac som sa ale posúval na časovej linke bližšie k súčasnosti, dostával som sa viac a viac do obrazu. Beslan, Kursk, oranžová revolúcia. To všetko sa mi vynáralo z pamäti, to všetko som si pamätal z detstva, keď som ešte pozeral televízne noviny. A začal som chápať čo a ako.

Kniha pokrýva obdobie rokov 2010 až 2015. A je najmä o Putinovi. O jeho ceste z KGB až na post prezidenta. Či cára? Mená defilovali okolo ale meno Putin ostalo. Každú kapitolu začína Zygar popisom nejakej dôležitej ruskej postavičky, úryvkom zo spoločného rozhovoru alebo profilom vystavaným na základe iných článkov. Tieto informácie následne rozvíja v celej kapitole.

Vidíme tak úspech krajiny v období milénia, snahy nadviazať vzťahy so Západom, plynové čachre machre, konflikty s okolitými susedmi. Prekvapili ma práve tie susedné štáty a ich politické zmeny — a strach, že by sa podobná farebná oná odohrala aj v Rusku. Strach, ktorý zrejme definoval ruskú politiku na roky dopredu.

80 %

 

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, comicsoch, kultúre, Bardejove a tak podobne.