Denník N

Zbúrajme Snežienku, kým niekoho nezabije

Prechádzku inak peknou prírodou na Železnej studničke verejnosti stále znehodnocujú rôzne skelety a ruiny budov. Mnohé sú v súkromných rukách kontroverzných podnikateľov a predstavujú spiace developerské projekty čakajúce na vhodnú situáciu vo vedení mesta, aby mohli ožiť. Je tu však aj jeden skelet, ktorý nie je súkromný a jeho osud má v rukách mestská časť Nové Mesto – ruina reštaurácie Snežienka pri dolnej stanici lanovky. Táto rozpadajúca sa a životu nebezpečná stavba sa mala dať dávno zbúrať, napriek tomu sa stále predlžuje jej agónia. Aj preto som rozbehol iniciatívu, aby sa tento skelet definitívne odstránil.

Snežienka kedysi patrila k obľúbeným výletným reštauráciám v Bratislave. Od 90tych rokov však chátra, pričom jej súčasný stav je výsledkom zlých a horších rozhodnutí samosprávy (najmä tej Novomestskej). Z vývoja okolo objektu (okolo Snežienky sa motali a motajú rôzni špekulanti, bol tu aj nájom na 99 rokov, či plán na výstavbu 6 podlažného hotela) by sme sa ale mali poučiť. Práve fakt, že ako jednu z mála stavieb v tomto údolí máme pod kontrolou, nám dáva možnosti problém riešiť oveľa akčnejšie a rozhodnejšie ako doteraz. Nie len 12 rokov rozprávať, ale konať.

Aj takýto 6podlažný hotel mal vyrásť namiesto Snežienky. Tá vždy lákala špekulantov a developerov. (zdroj: vizualizácia SNOWDROP s.r.o.)

Skutočnosť, že sa búranie odkladá od roku 2006, je hrozivejšia aj vzhľadom na úplne jasné stanovisko vyplývajúce zo statického posudku z roku 2016. Ten okrem iného konštatuje:

  • Poškodenie celej stavy vplyvom poveternostných podmienok a rozkrádania;
  • Zatekanie do objektu a stropných konštrukcií;
  • Korózia oceľových konštrukcií;
  • Porušenie krycej vrstvy železobetónových konštrukcií a korózia nosnej výstuže.

V správe statika sa uvádza aj nasledujúca pasáž:

„Objekt reštaurácie je v dezolátnom stave, sú zdevastované murované konštrukcie nosné aj nenosné, sú silne narušené železobetónové konštrukcie, obnažená skorodovaná nosná výstuž, skorodované prvky nosných stĺpov a väzníkov. Stavba nespĺňa navrhované kritéria konštrukcie na odolnosť, používateľnosť a trvanlivosť. Už v roku 2006 bola asanácia objektu ako celku. Odvtedy sú všetky konštrukcie v oveľa horšom stave. Pri takto poškodenej a otvorenej stavbe už neprebieha jej postupné znehodnocovanie lineárne ale exponenciálne!!!“

Bohužiaľ, z ruiny som už viackrát vyháňal ľudí, keďže provizórne oplotenie je naozaj len provizórne. Či už skupinky zvedavých mládencov, ale objekt slúži aj ako paintballové ihrisko. Pričom zo stropu odpadávajú kusy muriva a skelet môže kedykoľvek spadnúť. Je desivé si predstaviť, ako by zrútenie mohlo dopadnúť, keďže v blízkosti je detské ihrisko, obľúbený areál na tábory a teambuildingy Drieňovské lúky, či frekventovaný turistický chodník a lanovka.

Mestská časť Nové Mesto snáď v dohľadnej dobe vypíše architektonickú (ideovú) súťaž na možné využitie priestoru. Výsledkom snáď budú pekné návrhy a atraktívne vizualizácie. Nejde však o žiadne reálne riešenie problému v dohľadnej dobe. Súťaž totiž nehľadá investora, čo bude ochotný stavbu zbúrať a postaviť tu napríklad bufet (s vlastnou čističkou, WC a pod). Súťaž sa zameriava len na ideové využitie.

Strecha Snežienky, z ktorej vyrastajú už vzrastlé stromy. Strecha aj nosné časti sú v dezolátnom stave a hrozí ich zrútenie.
Ruina je pevne spojená s dolným nástupišťom lanovky na Kamzík. Jej zrútenie môže nie len ohroziť celú lanovku, ale ide o životunebezpečnú stavbu v tesnom susedstve obľúbeného rekreačného areálu.

 Skúsme to inak

Aj preto sme spolu s kolegom poslancom Martinom Vlačikym osobne vzali na ruiny primátora Matúša Valla ako aj župana Juraja Drobu. Obaja naživo videli stav skeletu, 20 ročné stromy vyrastajúce zo strechy, zhrdzavené nosné konštrukcie a vyjadrili podporu pomôcť. Skelet Snežienky totiž ohrozuje aj blízku lanovku, s ktorou je spojený.

Aj na mestskom zastupiteľstve som požiadal primátora o pomoc. Pomoc pri snahe nájsť zdroje na zbúranie skeletu, keďže momentálne leží celé bremeno (búranie je odhadnuté na 180 000 eur) na pleciach MČ Nové Mesto. Pričom ide o územie lesoparku s oveľa širším regionálnym významom. Lanovka je posledná fungujúca lanovka tohto typu na Slovensku a bola by škoda, ak by sa jej prevádzka musela zase zastaviť.

Zbúraním sa uvoľnia ruky aj pre mestskú časť a môžeme spoločne hľadať najlepšie možné využitie územia. Či nechať pozemok bez výstavby a pričleniť ho k lesu, alebo tu postaviť niečo menšie, čo vygeneruje ideová súťaž (bufet, požičovňu športových potrieb, priestory na ekovýchovu). Každá výstavba tu však musí byť maximálne citlivá vzhľadom na prírodné prostredie lesoparku, ako aj snahu minimalizovať pohyb áut po mestských lesoch.

Ďakujem županovi Drobovi a primátorovi Vallovi, že si osobne prišli pozrieť stav tejto ruiny. Obaja ponúkli pomoc a verím, že Nové Mesto neodmietne ponúkanú pomoc, a konečne sa problém pohne. Predvolebných a povolebných videí a rozprávania už bolo dosť.
Objekt je bezpochyby životu nebezpečný. Napriek tomu Nové Mesto nie je schopné zabezpečiť ani jeho riadne oplotenie. Pletivový plot je na viacerých miestach prevalený a je jasné, že sa tu bežne pohybujú zvedavci. Nad hlavami vám však visia uvolnené tehly a kusy muriva a kedykoľvek hrozí rozpad budovy. Nechcem si predstaviť, že sem raz z blízkeho ihriska odbehnú deti a niečo sa stane. Aj preto je nepochopiteľné vajatanie predstaviteľov MČ Nové Mesto a odkladanie búrania o ďalšie roky.

Skúsme konečne odstrániť jednu ruinu z lesoparku. Možno sa ľady pohnú a podarí sa postupne vyriešiť problémy aj ďalších stavieb, ktoré sú pre rekreáciu a ochranu tejto cennej lokality veľkým problémom. Skúsme veci riešiť akčnejšie a nie 14 rokov len rozprávať, nahrávať predvolebné videjká, vymýšľať súťaže a problém odkladať donekonečna. Snežienka sa za posledné roky dostala do stavu, že ohrozuje návštevníkov lesoparku. Nad týmto faktom už nemôže samospráva privierať oči.

Autor je poslanec mestského zastupiteľstva za MČ Nové Mesto a predseda občianskeho združenia Iniciatíva Naše Karpaty.

Prečítajte si viac článkov z oblasti bratislavských lesov:

  • O konkrétnych opatreniach s cieľom obmedziť autá v lesoparku – TU
  • O mojej osobnej skúsenosti s transparentným výberom riaditeľa Mestských lesov v Bratislave – TU.
  • O vstupe Mestských lesov do zóny bez pesticídov a ich prvenstve na Slovensku – TU
  • O rozdieloch v prístupe k bratislavským lesom zo strany mesta a zo strany štátneho podniku LESY SR – TU.
  • O novom prístupe k oprave asfaltových ciest v lesoparku od Mestských lesov – TU.

 

Teraz najčítanejšie

Jakub Mrva

Som cyklista, turista, otec 2 detí a predseda občianskeho združenia Iniciatíva Naše Karpaty, ktoré sa dlhodobo venuje boju proti nadmernej a nešetrnej ťažbe dreva a nevhodným developerským projektom. Zameriava sa na navrhovanie riešení na podporu rekreácie a športu v súlade s ochranou prírody. Pôsobím ako poslanec mestského zastupiteľstva hl. mesta SR Bratislavy (Team Vallo) a miestneho zastupiteľstva mestskej časti Nové Mesto. Zároveň pôsobím ako člen Komisie územného plánovania, životného prostredia a výstavby mesta Bratislavy. Viac o mne v rozhovore: http://www.correctgreen.sk/jakub-mrva-bratislavske-lesy-su-velkym-pokladom-pre-hlavne-mesto-tak-sa-k-nim-treba-zacat-aj-spravat/