Denník N

Nemecký priemysel si nedáva servítku pred ústa: EÚ by nemala súhlasiť s predĺžením brexitu, kým Londýn neukáže plán

Británia je pre Nemecko exportným trhom číslo päť. Priemysel preto tlačí na ukončenie neistoty

Európska únia by nemala súhlasiť s ďalším predĺžením brexitu, pokiaľ Británia nepodloží takúto požiadavku návrhom, ako vyriešiť situáciu, ktorá je dlhodobo na „mŕtvom bode“.

Generálny riaditeľ BDI (Zväz nemeckého priemyslu) Joachim Lang v Berlíne razantne vyhlásil, že akékoľvek možnosť odkladu bez jasného plánu neprichádza do úvahy. Ak britská vláda predloží ďalšiu žiadosť o predĺženie termínu brexit podľa článku 50 európskych zmlúv, musí byť zrejmé, ako sa Londýn chce vyhnúť „no-deal“ brexitu bez akýchkoľvek následkov. V takom prípade by mal odklad termínu zmysel, v opačnom prípade by tento krok zvýšil všeobecnú obchodnú neistotu.

Britská vláda Borisa Johnsona očividne nemá v pláne zabrániť „no-deal“ brexitu. Preto spoločnosti reálne nemajú inú možnosť ako sa reálne pripravovať na scenár, že Británia 31. októbra vystúpi z EÚ bez dohody.

Pre nemecké spoločnosti by takýto výsledok bol jednoznačne najhorším scenárom a mohol by tento rok spomaliť tempo rastu takmer na nulu. Nemecká vláda zatiaľ očakáva, že ekonomika porastie o 0,5 %, čo aj pri tomto scenári predstavuje výrazné spomalenie oproti minuloročnej expanzii 1,5 %.

Nemeckí výrobcovia, ktorí sú závislí od exportu svojich výrobkov čelia nízkemu zahraničnému dopytu v dôsledku pribrzdenia globálneho hospodárskeho rastu. K tejto situácii neprispieva ani zvyšujúce sa obchodné napätie spojené s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa „America First“.

Údaje o zahraničnom obchode, ktoré priniesla agentúra Reuters, však minulý mesiac ukázali, že nedávny prepad vývozu Nemecka v druhom štvrťroku spôsobil skôr slabší predaj na britských ostrovoch než obchodná vojna USA-Čína. V roku 2018 predstavoval nemecký vývoz do Británie približne 6 % celkového zahraničného predaja, čo z Veľkej Británie urobilo piateho najdôležitejšieho vývozného partnera pre nemeckých výrobcov tovarov.

Obavy z poklesu vývozu na britský trh sú silným momentom, ktorý tlačí nemeckú ekonomiku nadol. Niet sa čo diviť vyjadreniam, ktoré požadujú ukončenie stavu neistoty. V hre sú však aktuálne všetky scenáre britského exitu. Bude zaujímavé sledovať, ako bude ma ďalšie kroky reagovať nemecká ekonomika, od ktorej je výrazne závislá  aj tá slovenská.

Teraz najčítanejšie

Martin Krištoff

Pôsobím ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.