Denník N

Aj planéta si zaslúži istoty

Dnes sa v Bratislave uskutočnil Klimaštrajk, na ktorý sa mi podarilo doniesť aj vlastný transparent. Vytvoril som ho s jemne satirickým úmyslom – podľa volebného sloganu strany SMER -SD. A zrazu, keď sa ma ľudia začali pýtať, čo som tým upraveným sloganom chcel povedať, chvíľku som musel hľadať odpoveď.

Dnes som tam stál za seba. Stál som tam za svojich rodičov, za svojho brata. Stál som tam za všetkých kamarátov a známych. Dnes som tam stál za všetkých ľudí na celom svete. Pretože to, čo sa deje, sa týka nás všetkých.

Nie je to len o topení ľadu, nie je to len o klimatickej kríze a nie je to len o vymieraní druhov.

Je to upozornenie. Upozornenie na to, čo sa deje. A všetci títo ľudia, ktorí dnes stáli v Bratislave, v Košiciach, v Banskej Bystrici, v Žiline, v New Yorku, v Sydney… všade na svete, všetci majú ten istý cieľ – ukázať ostatným, aké je to vážne.

Snažím sa, verte mi, no sám to nezvládnem. Pomôžte mi, sebe, nám všetkým. Upozorňujme na to, čo sa deje s našou jedinou planétou. Upozorňujme na to, kam bezbrehý konzum a nenásytnosť po peniazoch, po moci vedú.

—————

Keď sa ma opýtala reportérka TV Markíza aké istoty si Zem zaslúži, mal som našťastie chvíľku na prípravu odpovede.

A teraz sa pýtam ja vás ostatných, nezaslúži si azda Zem istotu, že ju ako najmocnejší druh nezničíme? Že ju v tých reťaziach, ktorými sme ju tisícročia spútavali a znásilňovali, neudusíme?

Nezaslúži si azda istoty, že každé zviera, každá rastlinka, každý organizmus, s ktorým sa o túto našu planétu delíme, bude mať šancu prežiť a rozvíjať sa bez ohrozenia človekom?

Lebo ak my planéte nevieme zaručiť takúto istotu, nezaslúžime si tú svoju.

Nezaslúžime si istotu, že na Zemi môžeme žiť.

https://www.facebook.com/SimonaPetrik/photos/a.827148450965042/956404144706138/?type=3&theater
Foto: Simona Petrík SPOLU – občianska demokracia, Facebook

—————

Dúfam, že dokážeme spolu zvrátiť tie katastrofálne zmeny, ktoré sme si na seba privolali našou nenažranosťou.

Dúfam, že raz budem môcť svojim deťom povedať:

“Áno, bol som tam. Vtedy, keď sa veci začali meniť k lepšiemu.”

Teraz najčítanejšie

Milan Velecký jr.

Podtatrančan študujúci prekladateľstvo a tlmočníctvo na FiF UK v Bratislave, vo voľnom čase lektor jazykov, občasný (o)pisovateľ a wannabe múdrosráč.