Denník N

Aj sadenie šípok, rakytníka, goji, môže byť cool pri riešení klimatickej hrozby

Aby som k textu, ktorý som vlastne písal pre fb stránku Universal Gift do fotoalbumu, dal i niečo navyše, poviem, že práve sadenie kríkov na sídliskách, či sadenie rôznych rýchlorastúcich drevín, pri sadení „ušľachtilých“ stromov sadených samosprávou podľa prijatých VZN, má viac úžitku. Môžu si ľudia nazbierať plody, čaj… Môžu zadržiavať vlahu v pôde. Môžu vytvárať parky, sady, lesné škôlky. Môžu znížiť náklady na kosenie trávnikov, ktorá dávno neplnia účel rekreácie (exkrementy ako faktor). No a pri pravidelnej údržbe, môže vznikať zaujímavý obchodný produkt, biomasa, drevná štiepka… Nie som odborník, ale tá klimatická zmena by mohla rozhýbať i školstvo i inštitúcie i mozgové závity, postoje ľudí. Odborník zhodnotí nápad…

Ako som už spomínal, ten príklad, že idem von do prírody a dôvod je ten, že mám starosť, voči stromu, ktorý som vysadil, je podľa mňa hodný duplikovania.

 

Zvlášť keď to budú robiť školy v rámci tzv. „globálneho vzdelávania“, ktoré je už dnes povinné.

Keď k tomu zapojím i nejaké plány na zlepšenie kondície, že si zabehnem, posilním kardio vaskulárny systém, vnímam rytmus tela a prírody, vnímam seba v prírode, je to asi fajn.

Môžem skúsiť, keď sú nejaké endorfíny vyplavené aj nejaké foto, či skicu, či len tak si čítať, pozorovať, vnímať. Nesúdiť. Prípadne, keď dnes je ten deň, ktorý zas rozdeľuje a nenúti k pochopeniu….

Nepolarizovať, nevyhraňovať sa voči tomu pochodu a ani voči tomu opačnému, možno to skúsiť pochopiť.

Teda poviem, že i ten strom sa dá poliať pravidelne, i nejaké lokalita skontrolovať, či tam nie je bordel pri ohnisku, zobrať si igelitový sáčok. Je to trend….

I keď viem, že v rámci podujatia Gaia run, už pred šiestimi rokmi toto robili ľudia v Petržalke, behali a čistili hrádzu. Jarovce…Mali asi víziu.

Aj v OZ Presadíme máme možno víziu, klimatickú zmenu spomíname pri sadení stromov na školských dvoroch od roku 2013.

A dostihla nás, verím, že verejná mienka raz dostihne i tzv. kritickú masu a podarí sa zmeniť správanie, postoje.

Teda postoj, podobne ako v prípade obľuby čítať tzv. motivačnú literatúru, je fajn. Tiež dvadsať rokov do zadu som to kupoval.

Teraz sa snažíme robiť činy.

Táto skupina (Universal Gift, kde toto  píšem na FB) má cca .dva roky a je podskupina OZ Presadíme, či stránky OZ Presadíme – Projekt Marsilius. (na FB).

A keďže zámer bol ten, že si budeme ochotní dávať dar, že to, čo robíme bežne inde, s dôverou spravíme v prospech nejakého cieľa, skupiny, sa nejak nepodarilo prezentovať, nemá veľký účel.

Skôr môže byť zdrojom názorov, informácií o veciach historických, ktoré majú byť zas skôr učiteľkou prítomnosti. Teda, je možnosť ešte tento týždeň využiť prestupové obdobie a nechať si poradiť na stretnutí, podľa potrieb – odo mňa. Mám spoluprácu s ZP UNION a ZP Dôvera.

Obe sú podľa mňa férovejšie voči klientovi, myslia viac na prevenciu a niečo sa vráti spať zo zaplateného. Ale môžeme veriť i inému systému vysvetlenia sveta, či inej ponuke služieb.

Je síce šanca nepriamo s dôverou dať ten dar, čin, podporiť seba v rámci klimatickej zmeny, sadiť stromy, ale je to tak, ako to je. Či, ako to bude.

Teda sadili sme strom na VŠ pri štrkovisku Draždiak, ten polievam asi týždeň či dva. Iný nepoleje…A pritom skúšam nejakú bežeckú abecedu.

Odbehol tam 2 km okruh za cca. 11. min, potom za cca 11, a teraz za cca. 10 min. Dnes som sa zlepšil, dal si iný cieľ a možno z radosti, že som „rozsadil“ semená či plody šípky, som odfotil i školský dvor a miesto pri dome, kde sme urobili nejaký „zásah“.

Za tie roky, zvyčajne stromy, či iniciovali zmeny využitia areálu. Orechy v pozadí možno už budú i rodiť, za pár rokov…

 

No a dal som dnes tri km za 15 min.

Teší ma, že už to tempo si pamätám a možno neskôr dám 2x tri km. série . či 4 km…za 20 min…to bude…:-)

No a sem (skupina Universal Gift na FB, …) dám už len plagát k akcii s historikom Dušanom Kováčom a postupne zlúčim skupinu so skupinou OZ Presadíme, kde sa viac venujem komunálnej politike, ovplyvňovaniu inštitúcií, škôl,..lebo je to za tridsať rokov stále dosť bieda…možno je problém, že všetci, i mladí, sú vychovaní režimom normalizácie (Husák) a aj keď dnes sú pri moci, či v tom pochode či v inom, to myslenie dáva žiaľ rámce…ak nepríde nový človek, taký, ako hovorcovia Za slušné Slovensko či o pochode za riešenie klimatickej zmeny, sebavedomý a s prehľadom, otvorený…nedávam tomuto veľkú šancu….:-)

dám ten kontakt: presadime@gmail.com kto by nieco chcel riesit, stretnut sa nezavazne….

Robim pre vsetky poistovne majetkove veci, zivotne poistenie, zabezpecenie dochodkov, sporenie, investovanie, podielove fondy,

…napr i ten Allianz SP, som sa odfotil …s tým…

…on line služby je trend

….a universal gift je cesta k prežitiu vedomého človeka… ·Plagát nemá dátum akcie, aj keď pri histórií, historikovi ako čestnom hosťovi je to kľúčové..ale sadiť môžeme každý deň, i inde…a ak nasadíme v jeden deň i stotisíc stromov, určite historik si ten dátum všimne (my máme akciu 19.10, narodeniny nedožité oslavuje renesančný filozof Marsilius Ficinius s Florencie, po ňom máme pomenovaný projekt i stránku na FB)…

A môj názor na riešenie klimatickej zmeny? Tak, kto sa dočítal až sem? Kto má chuť rovno prísť na nejakú akciu? A keď má takú chuť, má aj čas? Teda, zvyčajne, nemáme zo našich aktivít zarátané také „náklady“, „výdavky“, ktoré nesúvisia s riešením bývania, bežnej spotreby, strednodobého sporenia. Naháňame sa za infláciou. Kapitál… Ak teda nebudeme ochotní zobrať napr. hypotéku o desať percent vyššiu a splácať i nákup kúska prírody (hoc symbolicky, na nejakú nadáciu, ktorá takto vyzbiera zdroje napr. pre indiánov, ktorí si budú môcť kúpiť svoj domov – kus pralesa v Amazonskom pralese či inde…aby sme nemali pastviny pre hovädzí dobytok či výrobu palmového oleja (viď pozri oriešky v obchodnom reťazci, čo tam dávajú…). Kto teda bude počúvať a brať vážne učiteľa, ktorý je v práci nevypočutý a je frustrovaný? Aká spoločnosť si za učiteľa vyberá skôr niekoho, koho si neváži, lebo nezarobí „najvác“? Chceme pre deti vzory, alebo niekoho, kto skôr dozerá na odložené deti? Kto bude riešiť našu budúcnosť o dvadsať rokov, Kto im venuje čas? Nemôžu dnes štáty súťažiť o voľné zdroje, investície a kapitál. Mali by sa veci, potreby riešiť komplexne, dohodou… Nemôžeme viac myslieť v malom, na seba a bez zodpovednosti, citu, vzťahu k svetu. K tej MATKE… vnímať i poriadok a možný trest OTCA (archetypy i C. G. Junga) …Bežne sa kedysi šípky, gaštany na jeseň zbierali, deti mali skúsenosť…

Po tejto akcii, teda tú stránku na fb, trochu utlmím. Je skôr o histórií, aby sme videli, že história je učiteľka života. A potom sa budeme venovať skôr individuálne, podľa záujmu….kontakt je. Chceme sadiť stromy s dobrovoľníkmi z firiem, či v rámci školení, workshopov…

Teraz najčítanejšie