Denník N

Kolízia ĽSNS s KBS

ĽSNS na ‚Pochode za život‘ je len špička ľadovca

Ako píšem tento blog sa sociálnymi médiami šíria fotografie zelených vlajok na akcii ‚Pochod za život‘. Politická agenda kotlebovcov sa rozhodne nepozdáva ani samotným organizátorom, preto sa už včera večer objavil článok na konzervatívnom webe Postoj, ktorý ich prítomnosť a aktivity kritizuje.

Aj diskusia pod článkom (*Popcorn*) je celkom horúca, keďže sa v nej často objavujú „buzzwords“ dezinfo scény vlastnej pravicovému extrémizmu, ale aj slová odsudzujúce politizáciu akcie fašistami.

Obsah blogu pána Gregoríka, ale aj časť diskusie hovorí o tom ako kresťanský konzervativizmus konečne tvrdo narazil na modernú formu fašizmu s ktorou mali obyvatelia Bratislavy konflikt (nutno dodať, že nie len hodnotový) už veľmi dlhú dobu.

Iné kusy ľadovca
Je však zrejmé, že organizátori podcenili nutnosť overiť si pozadie partnerských organizácií. Na organizáciu ‚Christiana Slovakia‘ som poukázal v súvislosti s pokusmi o potlačenie kultúrneho podujatia Krampuslauf 2018.

V roku 2017 Christiana Slovakia prišla s tvrdením (pozn. Link vedie na dezinfoweb Hlavné Správy), že vysoká úradníčka Ministerstva rodiny Oľga Pietruchová podniká v rozpore so zákonom. Prostý factcheck pomocou Obchodného Registra ukáže, že pani Pietruchová ukončila akúkoľvek podnikateľskú činnosť najneskôr v roku 2004.

Christiana Slovakia neskôr založila mediálny portál ‚Christianitas‚ ktorý evidentne propaguje alternatívnou históriu a sériu mýtov. Viac o ich pôvode ich ideológie som písal tu, pričom pre túto organizáciu je aj pápež príliš liberálny.

Podobných zvláštnych hnutí s agendou na úrovni ‚Hlavných správ‘ by ste na zozname partnerov akcie našli viacej, prípadne nad názormi a argumentáciou nejedného z nich by ste mali mnoho doplňujúcich otázok (také tie v zmysle „WTF?“).

Viete kto s vami pochodoval?

Pán Gregorík spomenul, že na čele akcie sa zúčastnila pro-life aktivistka z Afriky a či by sa s týmto vedomím ĽSNS zúčastnilo akcie. Odhliadnuc od toho že by si ĽSNS nenechalo ujsť takúto možnosť reklamy zadarmo sa na otázku dá pozerať aj z druhej strany.

Účastnila by sa Obijanju Ekeocha Pochodu za Život ak by vedela že sa ho bude účastniť odsúdený neofašista, ktorý napadol matku s dieťaťom?

V tento moment sa samozrejme dá tvrdiť, že ich nikto nepozval a nie sú oficiálnym partnerom. Avšak medzi oficiálnymi partnermi nájdete aj organizácie, ktoré už raz ĽSNS vyjadrili podporu (Otec Kuffa a jeho ‚Inštitút Krista Veľkňaza‘). Snaha vyviniť sa zo spolupráce s ĽSNS blogom aký napísal pán Gregorík má svoje limity.

Dúfam, že účastníci ‚Pochodu za život‘ pochopia prečo je hlavne v Bratislave tak silný odpor voči hnutiam ako ĽSNS. Mnohí z nich majú tak za sebou prvú skúsenosť s ich agresivitou.

Patent na život?

Nemyslím, že akákoľvek politická strana, kultúrna, náboženská alebo iná organizácia má právo uzurpovať si patent na život. Ak to má byť deklarácia jednoty medzi kresťanskými cirkvami, politickým konzervativizmom a nechcene aj krajnou pravicou je to veľmi slabý motív.

Niečo čo je v konečnom dôsledku súkromným rozhodnutím dvoch ľudí sa tak stáva kartou v hre o moc nad životmi iných ľudí. O životy (narodených či nenarodených) ide evidentne až v poslednom rade.

Aktualizované: 23.9. 16:00
Pod viacerími článkami a postami konzervatívcov, ktoré sa pokúsili odsúdiť prítomnosť fašistov na akcii sa objavujú desiatky postov, ktoré kritizujú autorov ako pán Gregorík a Alojz Hlina a stavajú sa na stranu ĽSNS.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Kocur

Metalista. Mám rád thrash, death, industrial, grind... Ale hlavne mám rád tú slobodu ktorú to prináša. Považujem sa za mierumilovného človeka ale veľmi zle znášam nekonečný vesmír ľudskej hlúposti.