Denník N

Samodeštrukcia alternatívy

Igor Matovič a Michal Truban - Rivali či partneri? Zdroj : topky.sk
Igor Matovič a Michal Truban – Rivali či partneri? Zdroj : topky.sk

Súčasné pôsobenie opozičných parlamentných strán pripomína všetko, len nie schopnosť ponúknuť ľuďom schopnú, ale zároveň stabilnú alternatívu. Zatiaľ to vyzerá skôr tak, že v Smere si môžu mädliť ruky nad neschopnosťou opozície.

Ideologické spory

Chceme a musíme vymeniť Smer vo vláde. Tak nejako by sa dala zhrnúť ambícia súčasnej demokratickej menšiny v parlamente. Na to, aby ju mohli prakticky realizovať musia spojiť sily. Predstavitelia alternatívy voči Smeru majú plné ústa spolupráce. V realite sú to iba prázdne slová. Päť mesiacov pred parlamentnými voľbami sme svedkami pravidelných vzájomných roztržiek. Hlavnými aktérmi sú v týchto dňoch PS/Spolu a Matovičovo OĽaNO. Akoby si obe strany neuvedomovali, že po parlamentných voľbách sú pri snahe vymeniť Smer odsúdení na spoluprácu a kompromis. Ako ten kompromis vyzerá v praxi? Strana okolo Trubana vraví, že sa témy okolo registrovaných partnerstiev nevzdá, na čo Matovič reagoval, že je zásadne proti a navyše nepovažuje túto tému za dôležitú. Agenda LGBTI je len jednou z tém, kde sa potencionálni partneri nezhodnú. Čo je však horšie, zdá sa, že nie sú ani schopní ani ochotní robiť kompromisy v prospech vyššieho cieľa.

Rozklad SaS

Ďalšou opozičnou stranou, ktorá sa chce podieľať na výmene súčasnej vládnej garnitúry je Sulíkova SaS. Lenže, tesne pred voľbami sa toto zoskupenie zaoberá namiesto podstatných programových vecí vnútrostraníckymi rozbrojmi. Predseda Sulík dokonca už vyhlásil, že odmieta byť na jednej kandidátke do Národnej rady so vzbúrencami na čele s Galkom. Ak by sa bývalý minister obrany a ďalší poslanci okolo neho nakoniec aj dostali do parlamentu, tak naštrbené vzťahy vo vnútri SaS sú časovanou bombou pre potencionálnu tesnú parlamentnú väčšinu.

Absencia plánu

Každá koalícia potrebuje víziu, cieľ, niečo, čo ju drží pokope aj keď prídu menšie nezhody. Zvlášť, ak sa na vládnutí podieľa väčšie množstvo strán. Lenže, podobnú diskusiu vôbec nebadať. Ak má byť jediným tmelom a programom súčasnej roztrieštenej opozície pred voľbami slogan Lebo Fico, už teraz máme zarobený koktejl na nestabilitu, hádky a problémy. V takom prípade nie je vylúčený ani scenár z roku 2012, čo by zo strán súčasnej opozície už definitívne urobilo politické mŕtvoly.

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com