Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Deti majú právo na život.

A našou povinnosťou je spraviť všetko pre to, aby ho deti mohli žiť naplno a aby sa im podarilo naplniť ich plný potenciál. Toto je jedna zo základných myšlienok, s ktorými prichádzame do slovenských škôl a ktoré rozoberáme s učiteľmi a učiteľkami, žiakmi a žiačkami v rámci našich vzdelávacích programov Otvorené školy a Aflatoun/Aflatot.

Technologický pokrok a ani život v blahobyte našej spoločnosti zatiaľ nepomohli v prijatí elementárnej myšlienky, že aj dieťa je bytosť s relevantnými názormi hodnými počúvania. Otázkou však je, či to je len samotným nepochopením toho, že aj dieťa môže mať názor alebo obavou z nesmiernej sily, ktorou deti disponujú.

Na Slovensku môžu deti od 15 rokov vykonávať platenú prácu – samozrejme, s určitými obmedzeniami. V kanadskej provincii Alberta môžu deti pod dohľadom rodiča šoférovať od 14 rokov. V niektorých krajinách sveta môžu deti voliť od 16 rokov.

Deti smú mať názory. A majú ich. Neberme im preto možnosť vyjadrovať sa a konať vo svete, v ktorom žijú a ktorý pretvárajú už len svojou prítomnosťou.

Je úlohou nás, dospelých, sprevádzať ich tak, aby si dokázali pri vytváraní svojich názorov naštudovať čo možno najviac zdrojov, aby dokázali vecne diskutovať nielen s tými, ktorých názory sú im blízke, ale aj so svojimi názorovými oponentami. Aby sa nevysmievali a neponižovali tých, s ktorými nesúhlasia. Aby dokázali chápať, že s každým jedným právom súvisí aj nejaká povinnosť. Ak toto nezvládneme, ak už deti nenaučíme, že naše konanie má aj svoje dôsledky, vyrastie z nich len ďalšia generácia dospelých, ktorí budú žiť v presvedčení, že oni za nič nemôžu.

Toto všetko a mnoho iného by pre nás v súvislosti s deťmi malo byť samozrejmosťou. No nie je – a to si v novembri pripomenieme 30. výročie prijatia Dohovoru o právach dieťaťa.

Erika Szabóová

Teraz najčítanejšie