Denník N

Nemáte trvalý pobyt? Nevadí, prispievať do mesta alebo obce môžte i tak. My sme už začali…

Z tohto sa veľmi teším…

Od minulého piatku je Hviezdoslavov podľa Združenia občanov miest a obcí Slovenska tou najtransparentnejšou, najotvorenejšou a najzdravšou obecnou samosprávou za rok 2019.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo v piatok v Ružomberku.

No a od dnešného dňa je Hviezdoslavov zrejme prvou obcou v krajine, kde začal komplexne fungovať crowdfunding.

Od dnešného dňa tak môžu svoj životný priestor priamo podporovať aj tí, ktorí v ňom z akýchkoľvek možných aj nemožných dôvodov nemajú, či nechcú mať trvalý pobyt.

Prispieť možno jednoducho cez oficiálny web Hviezdoslavova pár kliknutiami priamo na transparentný FIO účet, na ktorý majú obyvatelia neustály prístup a dohľad. Prispievať možno zadaním konkrétneho variabilného symbolu hneď na päticu hlavných kategórií:

  • na kultúru,
  • na šport,
  • na vzdelávanie,
  • na infraštruktúru
  • a bez účelu.

Všetky pohyby na transparentnom účte a aktuálny stav si môže ktokoľvek pozerať 24 hodín denne.

„Crowdfunding“ (niekedy označovaný ako crowdfinancing), slovensky kolektívne (davové) financovanie alebo kolektívna podpora, je spôsob získavania kapitálu pre nové projekty, či kultúru / šport / vzdelávanie a pod. pomocou vyžiadaných mikropríspevkov od veľkého množstva zúčastnených. Táto príspevková („crowdfundigová“) platforma bola u nás, vo Hviezdoslavove, založená kvôli tomu, aby aj ľudia, ktorí u nás trvalý pobyt nemajú (je takých už vyše 2.000) mohli dobrovoľne prispievať na jeho zveľaďovanie.

Je to totiž kruto jednoduché.

Keďže tu totiž nemajú trvalý pobyt, z ich „podielových daní“ obec nevidí nič. Keďže potrebujeme budovať nové a nové projekty, spoliehať sa len na „podielové dane“ si skutočne dovoliť nemôžeme, pretože tým strácame státisíce eur ročne

Sú ľudia, ktorí tu nemajú trvalý pobyt, a ktorých na trvalý pobyt nepresvedčíme nikdy, no chcú pravidelne finančne prispievať na nové projekty, či kultúrne, vzdelávacie alebo športové akcie, pretože majú Hviezdoslavov, v ktorom bývajú, a ktorý nutne potrebuje ako najrýchlejšie rastúca samospráva v krajine aj ich pomoc, úprimne radi. Prispieť na zveľaďovanie nášho Hviezdoslavova však môže úplne každý. Aj od Vás teda záleží, ako bude Hviezdoslavov nasledujúce roky vyzerať a ako rýchlo to bude prebiehať…

Ide o transparentný účet vedený v banke, ktorý je pod Vašou plnou kontrolou. Účet spravuje zazmluvnené občianske združenie, s ktorým máme podpísané Memorandum o spolupráci. Memorandum bolo jednomyseľne schválené na zasadnutí obecného zastupiteľstva vo Hviezdoslavove Uznesením č. 97/2019. Cieľom združenia, teda okrem boja proti korupcii, ktorý má v DNA vštepený priamo v stanovách, bude efektívne a transparentne zhromažďovať pre obec takéto prostriedky za účelom budovania detských, či športových ihrísk, vybavenia škôl a kultúrnych inštitúcií, mobiliáru, odpočinkových plôch, spoločenských akcií, menších projektov a pod.; a navyše toto OZ môže poberať i Vaše 2% z daní.

Vyskúšajte to, je to na našom webe a je to veľmi jednoduché. Ak aj máte trvalý pobyt v našej obci a chcete, aby dobrých projektov pribúdalo ešte viac, taktiež máte dvere otvorené.

Každé jedno euro sa počíta.

Investujte do svojej obce.

Nikdy nebola jedinečnejšia príležitosť transparentne pomôcť a prispieť na spoločný priestor nás všetkých.

Vás všetkých…

Trvalý pobyt patrí do minulosti a nesmie byť jediným riešením.

 

P.S.: Sledovať ma môžete tu, veľmi ma to poteší:

https://www.facebook.com/ZaLepsiHviezdoslavov

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Progresívny starosta (od r. 2018) jednej z najrýchlejšie rastúcich samospráv SR - Hviezdoslavova. Kým mnoho miest a obcí sa z prírastku obyvateľstva teší, tu je situácia iná. Obec, dnes už s vyše 4.000 obyvateľmi, mnohými neslávne prezývaná aj "najväčší bratislavský satelit", vzdialená len 13 kilometrov od prvej tabule „Bratislava“, čelí enormnému nárastu populácie spôsobenému nerozumným uvoľňovaním územného plánu v rokoch 2008 - 2014. M. Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a pred starostovaním bol aj jeho trnavským predsedom. Predsedovania sa vzdal ihneď po zvolení za starostu, aby naplno sedel len na jednej stoličke. V septembri 2019 bol Hviezdoslavov pod jeho 10-mesačným vedením ocenený prestížnou Cenou pre otvorenú samosprávu za r. 2019, udelenou Združením občanov miest a obcí Slovenska. Po roku bola obec na ocenenie nominovaná opäť. V r. 2021 pridal svoje ocenenie aj nezávislý portál PlatStarostu.sk. V decembri 2021 bol M. Lackovič zaradený medzi 30 tvárí lepšieho Slovenska v knižnej edícii "Humans", ktorú priniesol Forbes. V r. 2022 bol súčasťou slovenskej delegácie Transparency International v Kosove. V októbri 2022 obhájil svoj mandát starostu obce s výsledkom 83,2%.