Denník N

Vláda dostáva vysvedčenie aj od ratingovej agentúry – zhoršenie ratingu

Ratingová agentúra Moody’s nám zhoršila ratingový výhľad z pozitívneho na stabilný. Je to zlé vysvedčenie po štyroch rokoch šafárenia tejto vlády.

Od dobiehajúcich ekonomík ako Slovensko sa očakáva plynulé približovanie životnej úrovne vyspelého sveta a spolu s tým ide ruka v ruke aj kontinuálne zlepšovanie ratingu. Počas vlád Smeru sa však približovanie našej životnej úrovne zastavilo. Smer a jeho vlády tak dostali Slovensko do tzv. pasce stredného príjmu. Dobiehanie a modernizácia ekonomiky sa zastavila, občania tak strácajú nádej do budúcnosti[1]. A teraz prichádza aj zastavenie dobiehania v ratingu štátneho dlhu. Slovensko prirodzene smerovalo k ratingu A1, ktorý má napríklad Česká republika[2]. Mali sme horší rating na úrovni A2, ale výhľad bol pozitívny, čo naznačovalo, že časom sa rating zvýši na A1. Dobiehaniu je však koniec, agentúra odstránila pozitívny výhľad. Agentúra zhoršenie výhľadu okrem spomalenia dobiehania vysvetľuje tým, že krajina naďalej zaostáva v kvalite svojich inštitúcií, v korupcii, súdnictve a školstve. Ratingový výhľad sa zhoršil aj kvôli rozvratu dôchodkového systému pod taktovkou SMERu, ako aj zhoršením situácie vo verejných financiách. Čiže po vykoľajení znižovania deficitov sa nám vykoľajila aj očakávaná trajektória ratingu. Toto zhoršenie teda ide aj na vrub nečinnosti nového ministra financií[3]. Moody’s neverí vyrovnanému rozpočtu, ani plánom ministra mať rozpočet do -0,5% HDP v budúcom roku a byť mimo dlhových sankčných pásiem. Agentúra predpokladá 900 mil. euro dieru v tohtoročnom rozpočte a 1 100 mil. euro manko v budúcom roku. Zároveň podľa Moody’s už od tohto roku bude Slovensko kontinuálne nad dlhovým sankčným pásmom. Agentúra upozorňuje, že krajiny s ratingom A1, ku ktorým sme sa približovali, majú priemerný verejný dlh len na úrovni 32,6% HDP, čo je o 15,5 mld eur menej, ako je aktuálny dlh Slovenska. Ak sa bude výrazne zhoršovať deficit (pritom prognózy NBS sú výrazne horšie pre budúci rok, o 400 mil. eur viac ako predpokladá zatiaľ agentúra), agentúra varuje, že môže siahnuť na samotné zníženie ratingu.

Moody’s tak nechcene vystavuje vysvedčenie po takmer 8 rokoch vlády Smeru. Okrem zhoršenej situácii v rozpočte, riziká podľa agentúry vyplývajú zo zle nastaveného dôchodkového systému, výrazných regionálnych rozdielov, nekvalitného vzdelávania, súdnictva a výšky korupcie, všetko horšie ako krajiny s ratingom A1. Moody’s zdôrazňuje, že v korupcii je Slovensko na 6.najhoršom mieste v EÚ. Krajina má takisto obrovské rozkrádania eurofondov na úrovni takmer 20%, zatiaľ čo priemer v EÚ sú 2% (tzv. fraudulent and non-fraudulent irregularities).

Aj táto nemilá správa nám dáva za pravdu, že dochádza k rozvratu stability verejných financií, ktorá bude mať svoj konkrétny negatívny dopad na občanov. A preto opätovne zvoláme ďalší mimoriadny finančný výbor k situácii vo verejných financiách, po tom, ako prvé dva výbory boli koalíciou škandalózne zablokované. Akurát pribudne ďalšia otázka na ministra, nakoľko sa cíti zodpovedný za toto zhoršenie ratingového výhľadu.

OĽANO presadzuje modernú hospodársku politiku, ktorá by uchránila Slovensko od pasce stredného príjmu a znovu by naštartovala dobiehanie životnej úrovne ako aj zlepšovanie ratingov. (pozri TU) Čím skôr treba naplniť odporúčania analytikov z Útvaru hodnoty za peniaze, ktorí navrhli, ako na ministerstvách ušetriť stovky miliónov eur. Taktiež treba zlepšiť čerpanie eurofondov, pretože zatiaľ si Slovensko berie iba každé štvrté euro, ktoré nám Únia ponúka. Okrem toho by hnutie OĽANO zaviedlo mechanizmy na lepší výber daní od podvodníkov, kde ostávajú viac ako 2 mld. eur.

________________________________

SLEDUJTE MOJU PRÁCU NA Facebooku TU.

[1] Pre detailnejší pohľad, ako skončilo Slovensko počas vlád SMERu v tejto pasci, pozri napr. pravidelnú Konvergenčnú správu NBS tutu.

[2] Tá ma výhľad pri ratingu A1 pozitívny, naznačujúc, že sa očakáva ďalšie zlepšenie tohto ratingu.

[3] Minister Kamenický bol zároveň aj spolupredkladateľom kritizovaného ústavného zákona.

Teraz najčítanejšie