Denník N

Trnavská arcidiecéza oslávi 17. november po svojom

Oslavy pádu totalitného režimu v Československu tento rok poňala trnavská arcidiecéza naozaj originálne.

V nedeľu 17. novembra 2019 – v deň osláv slobody a demokracie pri príležitosti 30. výročia novembra ’89 – pozvalo vedenie trnavskej arcidiecézy odlslúžiť omšu jedného z najznámejších odporcov pápeža Františka, symbol cirkevného papalášizmu a klerikalizmu a hlas ultrakonzervatívnych tradicionalistov – amerického kardinála Burkea.

Takéto načasovanie nevymyslí len tak hockto! Pripadá mi to ako nefalšovaná trnavská postbezákovská normalizácia a facka do tváre všetkým, ktorí uvažujú o (katolíckom) kresťanstve inak.

Je to predstava vskutku vzdialená od Františkovej vízie chudobnej a slúžiacej cirkvi, o ktorej tak často hovorí. Ide skôr o vyplnenie skrytých túžob tých, čo nostalgicky snívajú o časoch, keď mala cirkev nezmerný majetok a moc.

Aj preto sa teším, že nastal čas, keď sa môžme pokúsiť ponúknuť aj v Trnave katolícku alternatívu: otvorenú, ekumenickú a ľudskú, jednoduchú, chudobnú a slúžiacu…

Teraz najčítanejšie

Martin Kováč

Manžel, otec, teológ a kňaz Starokatolíckej cirkvi v ČR s poverením pre službu na Slovensku, doktorand na ETF UK v Prahe a člen Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia (ok21). Venujem sa najmä novozákonnej teológii, dejinám raného judaizmu vo vzťahu k rodiacemu sa „kresťanstvu“, vybraným témam z ekumenickej teológie, ako aj hľadaniu stvárnenia kresťanstva v 21. storočí. Od roku 2014 som šťastne ženatý a máme jedno dieťa. Patrím tiež medzi zakladajúcich členov Progresívneho Slovenska.