Denník N

Demokracia naša slovenská

Foto: Slovensko z neba, Milan Paprčka
Foto: Slovensko z neba, Milan Paprčka

Je vždy zaujímavé vidieť, ako politici hovoria, že politika má byť služba ľuďom. A potom sa vyskytne nejaký nesúhlas a namiesto služby ľuďom, je z toho len služba videniu sveta jedného politika.

Zamyslel som sa nad včerajšími udalosťami a vyšlo mi toto:

Je vždy zaujímavé vidieť, ako politici, ale aj ľudia hovoria, že politika má byť služba ľuďom, že politici majú slúžiť ľuďom, úradníci majú slúžiť ľuďom, štát má slúžiť ľuďom.

A potom sa vyskytne v ich strane nejaký nesúhlas a namiesto služby aj tým druhým ľuďom, je z toho služba len videniu sveta toho jediného politika.

Ešte väčšia schizofrénia je, keď členovia strán, ktoré volajú po demokracii, neznesú demokraciu ani vo svojej strane. (A niekedy ani slobodnú vôľu.)

Aj to je dôvod, prečo na Slovensku nie sú klasické veľké strany západného typu a „prezliekanie kabátov“ bude ešte dlho samozrejmosťou, ba až nutnosťou slovenskej politiky – pretože demokraciu ešte stále berieme len ako demokraciu pre samých seba.

A strany niekedy vyzerajú len ako nutné slúžky súkromných názorov či záujmov jednotlivca. (A niektoré ani viac ako toho jednotlivca za člena nemajú.)

Demokracia po slovensky

Jednu vec, ktorú sa zjavne ešte mnohí „precedovia“ strán musia naučiť je, že aj oni sú (mali by byť) sluhami (všetkých) straníkov a nielen svojich názorov. Do demokracie potrebujeme ešte dospieť – nielen predsedovia, ale aj členovia strán.

Ja verím, že postupne k tomu dospejeme, ako bude stúpať kultúrnosť nášho prostredia a naše nároky na politiku aj samých seba, a ak niečo „novú politiku“ od starej odlišuje najviac, tak je to (či bude) práve táto zmena v pochopení demokracie (a strán).

Dovtedy si držme klobúky, zatiaľ sme zjavne len na začiatku tejto kultúrnej transformácie.

#cherrypicking #zodpovednosť #egá

Podporte článok na Vybrali.SME.sk Poši do vybrali.sme.sk

Sledovať ma môžete tuhttps://www.facebook.com/anthoniusp

Teraz najčítanejšie

Anton Piták

Som hrdý Oravák a Slovák. Tento kraj a túto krajinu milujem a záleží mi na Slovensku a na tom, aby nám odtiaľ neutekali deti. Som (stredo)pravičiar, občiansky demokrat telom aj dušou. Som aktívnym členom strany SPOLU - občianska demokracia, za túto stranu som okresným predsedom za Oravu a čerstvým členom predsedníctva. Som lokálny aktivista a "čistokrvný" občiansky demokrat. Homo politicus. Programátor a ajtíčkar. Vyučujem počítačové krúžky, keďže štvrtá priemyselná (či skôr digitálna) revolúcia nás čaká a neminie. Moji žiaci sú úspešní výhercovia súťaží, programátori aj programátorky, a reprezentanti Slovenska. Aktívne pracujem v strane, aby sme priniesli Slovensku občiansku politiku s občanom v strede záujmu. V posledných parlamentných voľbách som za stranu SPOLU (v koalícii s PS) kandidoval do parlamentu s číslom 39. Zaujímam sa o lepšie školstvo a profesionalizáciu (depolitizáciu) štátnej/verejnej správy.