Denník N

Ako vznikla SIHPA? Aké je v nej moje miesto?

Ako vznikla SIHPA? Aké je v nej moje miesto?

Slovenská asociácie hráčov ľadového hokeja vznikla na základe stimulu pri vzniku nového Zákona o športe. Kto stál za jej vznikom a ako vyzerá jej štruktúra?

Začiatky a vedenie asociácie

SIHPA (Slovenská asociácia hráčov ľadového hokeja) je občianske združenie, ktoré vzniklo v júni 2016. Hneď po založení sa stalo aj členom Zväzu slovenského ľadového hokeja (ZSĽH). Jeho hlavnou úlohou je zastupovať právne a ekonomické záujmy hráčov na Slovensku, najmä v našej najvyššej súťaži Tipsport lige. SIHPA je štrukturalizovaná podobne ako ostatné športové asociácie u nás alebo v zahraničí.

Hlavou je výkonný výbor. Na začiatku bol zložený z piatich ľudí. Momentálne tam pôsobia traja členovia. V dohľadnej dobe plánujeme výkonný výbor opäť rozširovať, pravdepodobne na pôvodný počet.

Výkonný výbor volí prezidenta asociácie. Tým som momentálne ja. V zmysle stanov asociácie platí, že prezident je automaticky aj predsedom výkonného výboru. Pod výkonným výborom je ešte hráčska rada, ktorá sa skladá z jedného zástupcu z každého mužstva. V sezóne 2019/2020 by tam malo byť 13 zástupcov, keďže máme 13 tímov v Tipsport lige.

Hráči si vo vedení asociácie volia ešte ambasádora. Od začiatku vzniku SIHPA ju plnil Dušan Pašek. Odkedy sa vrhol na prácu pre HC Bratislava Capitals prebral po ňom miesto Robo Pukalovič.

Ako vznikla SIHPA a kto stál za jej vznikom?

Základným stimulom vzniku SIHPA bol novovzniknutý Zákon o športe. Priznáva športovcom mnohé práva, ale tie si môžu uplatňovať len vtedy, ak budú združení v určitej organizácií. Práve túto funkciu zastrešuje SIHPA.

Na Slovensku takáto organizácia chýbala. Začali sme teda komunikovať s rôznymi hráčmi, ktorí boli v tom čase aktívni v našej najvyššej hokejovej lige. Odozva od nich, či založiť hráčku asociáciu bola jednoznačná.

Ja v spolupráci s ďalšími piatimi hráčmi z rôznych klubov sme sa odhodlali založiť asociáciu. Ja, Rasťo Konečný, Adam Drgoň, Erik Čaládi, Marek Slovák a Milan Kytnár. Prvým ambasádorom bol Dušan Pašek, ktorý veľmi pomáhal aj pri jej fungovaní. Bohužiaľ, sme zistili, že nie je v silách aktívnych hráčov, aby venovali asociácii toľko času, koľko potrebuje. Ich tréningový a zápasový režim im to nedovoľuje.

Preto došlo k obmene vedenia. Medzičasom vstúpil do hráčskej asociácie napríklad Robo Pukalovič. Asociáciu zastupuje od jej vzniku Jožko Stümpel. Momentálne sa rozprávame aj s Ľubom Višňovským, aká by bola jeho úloha v asociácii.

Snažíme sa získať aj ďalších už nehrajúcich hokejistov, ktorí majú čas venovať sa tejto činnosti. Bývalých hráčov je dôležité zapojiť aj z toho dôvodu, že aktívni hráči si buď nemôžu dovoliť hovoriť otvorene o problémoch klubov, alebo im je to nepríjemné. Museli by sa postaviť priamo voči svojmu chlebodarcovi.

Ako vyzerá bežný rok fungovania asociácie?

Na začiatku každej sezóny sa snažíme stretnúť so všetkými hráčmi a zástupcami klubov. Témou debaty sú hlavné body, ktoré sú, podľa nášho názoru, dôležité pre najbližšiu sezónu. Spoločne debatujeme s hráčmi a klubmi o základných veciach, ktoré by chceli riešiť alebo ktoré vidia ako problematické.

Zastupujeme tiež hráčov pred disciplinárnou komisiou SZĽH. Pred ňu sa musia postaviť, keď sa dopustia disciplinárneho previnenia (väčšinou na ľade) a dostanú vyšší trest za nešportové správanie alebo keď sa posudzuje nejaký väčší faul. V takomto prípade dostane hráč okrem trestu na ľade aj dodatočný trest.

SIHPA predstavuje organizáciu, ktorá od svojho vzniku stojí za športovcami. O jej ďalších úlohách a úspechoch sa dozviete v mojom ďalšom článku.

Teraz najčítanejšie

Oliver Pravda

Som právnik a bývalý hokejista. Špecializujem sa na medzinárodné športové právo. Skúsenosti som získal počas štúdia na ISDE v Madride a na Cambridge University. Pracoval som pre najväčšiu slovenskú advokátsku kanceláriu, kde som zastupoval najmä popredných slovenských futbalistov a spolupodieľal sa na príprave Zákona o športe a komentára k Zákonu o športe. Taktiež som pôsobil v prestížnej medzinárodnej advokátskej kancelárii, ktorá bola lídrom v oblasti medzinárodného športového práva v Ázii. Po návrate na Slovensko som zastával funkciu predsedu Legislatívnej komisie SZĽH a v súčasnosti stále pôsobím ako člen Legislatívno-právnej komisie Slovenského olympijského a športového výboru. Momentálne zastávam aj pozíciu prezidenta Slovenskej asociácia hráčov ľadového hokeja. Mojím poslaním je docieliť, aby sa u nás rešpektoval zákon. Bojujem za rovnaké práva pre slovenských športovcov ako majú športovci v celej Európskej únii. Dúfam, že šport bude na Slovensku každodennou súčasťou života našich občanov. Aby sa tak stalo je okrem vášni k športu potrebná aj masívna podpora výstavby novej športovej infraštruktúry, pretože na uliciach sa už naše deti nebudú môcť hrávať tak ako my. Som presvedčený, že podpora výstavby športovísk a športu samotného musí byť popri školstve a zdravotníctve jedným z pilierov zmien na Slovensku.