Denník N

Keď si špeciálny prokurátor pri Gorile robí z ľudí srandu.

Šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik v snahe vyvracať k nemu smerujúce podozrenia sa pri niektorých vyjadreniach nechtiac preriekol. Buď si neuvedomoval čo hovorí, alebo si z ľudí jednoducho robí srandu. Čo si všimnúť na jeho vyjadreniach ?

Priznám sa, že na  zdanlivo nevinných vyjadreniach špeciálneho prokurátora  ma zaujali viaceré veci :

Najprv neexistujúci vzťah s Kočnerom.

Najprv sme sa z vyjadrení Dušana Kováčika dozvedeli, že s Mariánom Kočnerom má neexistujúci vzťah. Registrujete, že ani Monika Jankovská nemala s Mariánom Kočnerom vzťah a nič spoločné ?  Bohužiaľ (pre ňu ) mali spoločnú Threemu. V tomto môžme Dušanovi Kováčikovi veriť, keďže podľa jeho vyjadrenia Threemu v mobile nemá. Aj tak by som na jeho mieste radšej tvrdil, že s Mariánom Kočnerom nemá žiadny vzťah, aby si niekto ( veci neznalý ) nemyslel, že sa jedná o vymazaný a nie o žiadny  vzťah.

Za všetko môže šéfka tímu, ktorá šéfkou vlastne nie je !

V kauze Gorila, ktorú dozoruje sa pán Kováčik  posťažoval na justičné orgány Veľkej Británie,  ktoré nie sú schopné roky vykonať formou právnej pomoci výsluch dvoch svedkov a skonštatoval : „ Pani vyšetrovateľka, ktorá, predpokladám, bude asi vedúcou vyšetrovacieho spisu, povedala, že pokiaľ nebude mať tieto dva výsluchy, Gorilu nechce ukončiť.“

Takže vyšetrovateľka, ktorá ešte pravdepodobne len  bude šéfkou tímu Gorila, môže za to, že vyšetrovanie Gorily nie je ukončené,  napriek tomu, že právna pomoc (ktorú píše prokurátor) nie je vybavená roky.

A prečo vyšetrovanie nechce ukončiť špeciálny prokurátor ? 

V zmysle Trestného poriadku môže dať prokurátor záväzný pokyn vyšetrovateľovi, ktorý je pre tohto  záväzný.   Rovnako môže ktorýkoľvek úkon urobiť prokurátor namiesto vyšetrovateľa. Otázka teda znie : Prečo špeciálny  prokurátor nedal pokyn na ukončenie vyšetrovania, keď považuje dokazovanie za ukončené, ale sa  alibisticky skrýva  za vyšetrovateľov ?  

      Chce pán Kováčik vyšetrovať Kočnera a vyšetrovatelia mu v tom bránia ?  

Zaujímavé je tiež vyjadrenie  šéfa špeciálnej prokuratúry v znení :

„Pri domovej prehliadke v októbri 2018 u Mariana Kočnera bol nájdený aj USB kľúč. Napísal som pokyn vyšetrovateľovi Kyselicovi aj vyšetrovateľovi Juhásovi, aby postupovali striktne v zmysle príkazu generálnej prokuratúry.

Do dnešného dňa sa tak nestalo, neviem, prečo, prečo je pánovi Marianovi K. nejakým spôsobom pomáhané. Prečo tam nebolo začaté trestné stíhanie, ja som nič iné nechcel, len som povedal, aby tam toto bolo. Vec bola daná do inej veci, nezmyselne.“

          Pán špeciálny prokurátor znova presviedča verejnosť, že on vyšetrovať  chce, len vyšetrovatelia Kyselica a Juhás nerešpektovali jeho pokyn a jednoducho vyšetrovať nechcú.

        Nie vyšetrovateľ, ale prokurátor je pánom trestného konania!

       Priznám sa, že ako vyšetrovateľ si neviem predstaviť situáciu, že vyšetrovateľ nerešpektuje pokyn prokurátora a nevykoná ho.   V zmysle Trestného poriadku je pokyn   prokurátora ( bohužiaľ),  pre každého vyšetrovateľa  zá – väz – ný.  Dajme tomu, že pán špeciálny prokurátor  nevedel, že vklad 200.000 € na účet sa považuje za platbu ( o  čom silne pochybujem  ) a teda sa postihu za takúto transakciu vyhol. Neverím však, že šéf špeciálnej prokuratúry nevie, že pokyn prokurátora je pre vyšetrovateľa záväzný. Bežne je vyšetrovateľ pre neuposlúchnutie pokynu prokurátora vo vyšetrovaní potrestaný  a pokyn prokurátora bez diskusie splnený. Prečo na splnení pokynu prokurátor netrval sme sa z jeho vyjadrení nedozvedeli.

Ak si to zhrnieme čo sme sa dnes od šéfa špeciálnej prokuratúry dozvedeli :

Kočnera, rovnako ako ex štátna tajomníčka Monika Jankovská, vlastne nepozná a rovnako ako ona bude bojovať (predpokladajme, že úspešnejšie).

Napriek vedomosti, že zákon zakazuje platbu v hotovosti nad určitú sumu, vklad vo výške 200.000 € ( od brata) na účet v hotovosti za  platbu nepovažuje. (Dodal ešte, že brat príjem vydokladoval. Prečo tak urobil nevedno).

Za neukončenie vyšetrovania kauzy Gorila môže  vyšetrovateľka ( šéfka tímu Gorila), ktorá vlastne šéfkou tímu  ani nie je.

Za nevyšetrovanie  Kočnerovho USB kľúča s nahrávkou Gorily môžu, ako inak, znova vyšetrovatelia, konkrétne Kyselica a Juhás, lebo neuposlúchli jeho pokyn.

Prečo na ňom netrval nevieme.

Aj keď si to verejnosť neuvedomuje pánom trestného konanie je prokurátor a nie vyšetrovateľ. Vyšetrovateľ je povinný poslúchnuť pokyn prokurátora. 

Teraz najčítanejšie