Denník N

Všetko po starom. Rate cut je znova v hľadáčiku trhov

Aktivita v americkom výrobnom sektore dosiahla 10-ročné minimum. Ako zareagoval trh?

Americký index ISM, ktorý meria podnikateľské prostredie z hľadiska výrobného sektora v USA, ukazuje, že došlo k zhoršeniu ekonomického výhľadu. V priebehu minulého týždňa sme zaznamenali pomerne rozsiahly výpredaj na akciových trhoch. Zo strany investorov bola očakávaná hodnota 50,1, avšak publikované boli oveľa horšie výsledky na úrovni 47,8. Správa spustila masívny výpredaj. Hranicu nad 50 nazývame „býčou“ pre trhy a dolár, naopak hranica pod 50 je „medvedia.“

Index ISM v nevýrobnom (non-manufacturing) sektore bol minulý štvrtok nemenej sledovaným – klesol na hodnotu 52,6 aj napriek tomu, že sa odhady pohybovali na úrovni 55. Pozrime sa na reakciu trhu. Negatívne dáta spočiatku priniesli pokles, ale následne trh, a to je preňho v súčasnosti charakteristické, zareagoval na zverejnené dáta rastom. Zamýšľate sa prečo? Dôvodom je to, že v momente narástla šanca na ďalší rate cut. Inými slovami, znižovanie sadzieb trhom.

Analogická situácia nastala aj v piatok. Trh rovnako zareagoval na negatívne dáta nonfarm payrolls (počet vzniknutých pracovných pozícií za september bez segmentu poľnohospodárstva). Očakávané bolo číslo na úrovni 145-tisíc, ale realita bola iba 136-tisíc miest.

Pomoc od Fedu a ECB je zo strany akciového trhu očakávaná v takej miere, že aktuálne negatívne dáta sú „býčie“, pretože je pravdepodobnejší ďalší rate cut, prípadne kvantitatívne uvoľňovanie zo strany Fedu. Signifikantná bude reakcia Fedu. Ak by striktne odmietol ďalšie znižovanie sadzieb, tak by sme mohli byť svedkami ďalšieho poklesu. V posledných mesiacoch Fed trhu skoro vždy vyhovel. Prekvapí nás alebo bude všetko po starom?

Teraz najčítanejšie

Lukas Baloga

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Popri štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave som zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Aktívne sledovanie finančných trhov aplikujem na investovanie do rôznych finančných nástrojov. Ako analytik ProfitLevel sa venujem predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. O týchto témach chcem písať aj na blogu.