Denník N

Budú mať prezidentku po Slovensku aj Spojené štáty?

Ako vyzerá cesta Elizabeth Warren do Bieleho domu?

Pred politickou kariérou bola Warren, kedysi registrovaná republikánka, expertkou na obchodné právo. Svoju kampaň postavila na detailných a často radikálnych plánoch pre protimonopolnú politiku, zdravotníctvo i vysoké školstvo. Jej rastúca popularita odráža príklon Demokratickej strany doľava, kde je jej najbližším konkurentom Bernie Sanders.

V prospech doterajšieho favorita Joa Bidena nehrá ústavná žaloba na prezidenta Trumpa, ktorú sa snažia protrumpovské média premeniť na kauzu Bidenovho syna Huntera, ktorý mal na Ukrajine v čase úradovania svojho otca štedro zaplatené miesto v dozornej rade podniku jedného z ukrajinských oligarchov.

Bidenov štáb bol vo svojich reakciách nešikovný. Účinné by bolo verejné vystúpenie bývalého viceprezidenta (ktorý prišiel za tragických okolností o dve deti) v ktorom by uznal, že jeho jediný žijúci syn je omylný a nedokonalý, ale že útočenie na jeho rodinu je podpásové.

Namiesto toho Bidenova kampaň posiela ofučané e-maily televíznym staniciam, v ktorých ich vyzývala, aby do svojich štúdií nepozývali Trumpovho právnika Rudyho Giulianiho, ktorý o Bidenovi a Ukrajine fabuluje. Je to skôr znak slabosti, a nie sily, ktorú by mala vyžarovať kampaň favorita volieb.

Na vážkach je aj Bidenova najúčinnejšia zbraň. Od počiatku bol mimoriadne populárny medzi afroameričanmi, ktorým vyhovuje jeho centrizmus a jednotiaci étos. Istú úlohu hrá aj spomienka na osem rokov prezidentovania prvého afroamerického prezidenta, po ktorého boku Biden lojálne stál.

Od augusta však stúpa podpora Elizabeth Warren práve medzi týmto elektorátom. Nedávny celoamerický prieskum Quinnipiac University ukazuje, že by medzi afroamerickými voličmi získala až 19 percent hlasov – o 9 percentných bodov viac než v auguste.

Fakt, že Warren sa javí v zhode s ľavicovejším étosom Demokratickej strany, je v primárkach výhodou, v prípade nominácie sa to však môže stať jej handikepom. Niektoré jej návrhy, napríklad daň z majetku, sú takmer isto neústavné. Zavedenie federálnej dane z príjmu si pred vyše sto rokmi vyžadovalo ústavný dodatok, pre ktorý by dnes demokrati nezískali dostatok hlasov. Iné jej nápady sú nepopulárne.

Americké zdravotníctvo má svoje chyby, Warrenovou navrhovaný systém jednotného zdravotného poistenia by však znamenal koniec súkromných poistiek, s ktorými sú mnohí Američania spokojní.

V mene boja s klimatickou zmenou zasa navrhuje zakázať ťažby zemného plynu hydraulickým štiepením. „Fracking“ je však významným odvetvím vo viacerých kľúčových okresoch v Pensylvánii, v ktorej vyhral v rokoch 2008 a 2012 Obama a v roku 2016 Trump. Tento štát je hneď po Texase najväčším producentom zemného plynu v USA. Ak demokrati Pensylvániu od Trumpa nezískajú naspäť, na volebné víťazstvo môžu zabudnúť.

Bežní prezidentskí kandidáti by s otočkou do stredu po primárkach nemali problém. To, či ho nebude mať Warren, ktorej názory sú dlhodobo a detailne známe, je však iná vec.

(Komentár vyšiel pôvodne v časopise .týždeň. Publikovaný je tu so súhlasom redakcie .týždňa a administrátorov blogu.)

Teraz najčítanejšie

Dalibor Roháč

Kandidát koalície PS-SPOLU do NRSR s číslom 23. Ekonóm, zahraničnopolitický analytik a publicista, ktorý sa po rokoch práce v thinktankoch na oboch stranách Atlantiku vracia na Slovensko. Najnovšia kniha: In Defense of Globalism (Rowman & Littlefield, október 2019).