Denník N

Zlato zaknihovalo rekordný prílev peňazí od poslednej krízy

Zlato je typická komodita, ktorá naberá na hodnote v časoch, kedy sú investori zneistení a potrebujú niekde „zaparkovať“ svoje financie. Posledné mesiace zlatu prajú a zdá sa, že táto komodita jednoznačne indikuje prichádzajúce horšie časy.

Bloomberg dnes vydal štatistiku, že zlato dosiahlo najdlhší, 17-dňový nárast v príleve peňazí od finančnej krízy. Od poslednej krízy boli podobné „rally“ ešte dve (2012 a 2016), každopádne táto bola ešte o chlp dlhšia. Zlato sa dnes nachádza pri psychologickej hranici 1500 USD a od januára získalo na cene + 17 %.

Dôvodov pre tento vývoj je hneď niekoľko. Investori sa uchyľujú do tohto „bezpečného prístavu“ v čase, keď je monetárna politika ECB veľmi uvoľnená a americká centrálna banka pokračuje v podobnom tempe. Takisto obchodná vojna USA Čína cene zlata prospieva. Otázkou je tiež, ako sa vyvinie spor USA a EU , kde je dnes niekoľko sporných bodov vrátane najnovšie ohlásených nových ciel zo strany Washingtonu. Navyše sa blíži dátum brexitu a šanca na dohodu je nízka. Každopádne, tieto okolnosti sa rýchlo môžu otočiť a o pár mesiacov môže byť situácia diametrálne odlišná. Ak sa tak nestane, prílev kapitálu do zlata môže nerušene pokračovať.  Dôležité však bude sledovať fundamenty.

Podľa štatistiky Zerohedge, ETF postavené na zlate dosiahli v septembri prílev zo všetkých krajín vo výške 3,9 miliardy dolárov. To navýšilo celkovú držbu zlata o 75,2 tony na 2 808 ton. A to je historicky vôbec najvyššia úroveň. Logická otázka, ktorú sa teraz budú pýtať analytici všade na svete, znie: bude tento vývoj pokračovať alebo dôjde k zažehnaniu brexitu či aspoň dohode EÚ-Británia s následným upokojením trhov? Toto všetko sú faktory, ktoré sa budú zrkadliť v cene zlata.

Teraz najčítanejšie

Lukas Baloga

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Popri štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave som zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Aktívne sledovanie finančných trhov aplikujem na investovanie do rôznych finančných nástrojov. Ako analytik ProfitLevel sa venujem predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. O týchto témach chcem písať aj na blogu.