Denník N

Politický startup roka – Demokratická strana.

Startup je označenie pre novovznikajúcu firmu alebo začínajúci projekt. Akosi automaticky sa startupy spájajú s mladistvým, originálnym riešením, nápadom, komerčným úspechom a “rýchlymi prachmi“. Ale musí to tak byť?

Bezprostrednosť sociálnych sietí (komerčnosti televízií) vedie k tomu, že uprednostňujeme aktuálne, krátkodobé témy, rýchly úspech … skoro ako v akčnom filme (seriáli). Jednoduché riešenia na zložité problémy, pohotovosť a individualita pred kamerou ako dôkaz kompetentnosti viesť túto krajinu.  Schopnosť krátkodobo zmobilizovať ľudí v predvolebnom období, zvíťaziť v televíznych súbojoch (presvedčiť v predvolebných debatách) ale nemusí korešpondovať so schopnosťou viesť túto krajinu smerom k dlhodobej prosperite, plnohodnotnému životu občanov-voličov, pocitu šťastia bez obáv z budúcnosti.

Sen o krajine, ktorá funguje, je taký konzervatívnejší pokus o demokratický startup. Pokus o kolektívnu prosperitu, kde si nezávidíme navzájom, ale porovnávame sa s okolitým svetom, tešíme sa z úspechov našich vo veľkom svete a zároveň očakávame, že sa o úspech podelia aj s nami. Minimálne vo forme odvedených daní. Mohli by sme sa opäť posunúť k obdobiu, keď politika prinášala témy, vecnú diskusiu a posúvala tento štát dopredu.

Ak bola modrá synonymom hospodárskeho rastu Slovenska, potom jej absencia na politickej mape krajiny znamená úpadok. Slovensko bez modrej spohodlnelo, priemer sa vydáva za úspech, rozpočtový schodok za virtuálnu nulu. Slovensko sa apaticky(?) prizerá devastácii životného a spoločenského prostredia, degradácii školstva, kde plagiátorstvo očividne nebráni postupu do ústavných funkcií a štát budí dojem, že prešiel do rúk diskrétnych “kočnerov“ v pozadí.

Nemôže byť v dobe rýchlych peňazí, individuálneho úspechu, hašterivej opozície, operatívnych riešení politickým startupom projekt, ktorého história sa rodila v povstaní, “odložil“ do trezoru na desaťročia sen o prosperujúcom Slovensku a po otrasoch z mečiarovskej éry takmer v anonymite, mimo záujem médií, ale bez škandálov a korupčného pozadia prežil do dnešných dní? Neprišiel čas otvoriť trezor a vyplniť politologickú medzeru v systéme strán a hnutí na Slovensku? Jednoducho tým, že prestane štiepiť atóm a začne (konečne) spájať? Trebárs pod vlajkou demokratických tradícií a Demokratickej strany?

Nórske príslovie hovorí, že aj za najväčšími mrakmi je obloha stále modrá. Poďme si to demokraticky vyjasniť …

Teraz najčítanejšie