Denník N

Priznáte sa aj bez zveráku, že aj vy by ste chceli? (po 5 rokoch)

Režim Róberta Fica prešiel s gustom občanov Slovenska šijacím strojom. Zpredu aj zozadu.

Keď som v roku 2014 použil dnešný nadpis po prvýkrát, veľmi dobre som vedel, prečo.

Nakoniec vždy dostaneme, čo si zvolíme. Možno sa nájdu medzi čitateľmi aj viac ako dvaja, pre ktorých platí: Príjemné časné statky by odmietol len naozaj charakterný.

A čo vy ostatní? Aj vy by ste chceli? Tisícka do vačku sem, desaťtisíc tam do ľadvinky. A čo tak 300 tisíc v batohu na stanici?

Nie, dnes nebudem písať o chlebíčkoch a syrových misách, čo ostali v zasadačkách  kapitánov priemyslu na stoloch po Ficovi a dojedala ich nejedna sekretárka doma pri sledovaní Farmy zvierat.  Dnes budem hovoriť o vás, čo ste sa zapojili do režimu Róberta Fica.

A viete vy čo? Veď ja vlastne ani nemusím tvoriť nové vety. Stačí, že napíšem znovu to, čo som napísal v novembri 2014:

—–píše sa rok 2014—–

Dobre vám radím, rozmyslite si, čo tam v tú sobotu hodíte. Inak sa vám v tom vašom predklone niekto môže dostať za chrbát a to budú také fukoty, že sa nebudete ani stačiť čudovať, čo sa vám to doma pod lampou deje.

Sme.sk píše: „Tri roky nejazdila. Po vyše dvoch mesiacoch opráv začne jazdiť znovu. Päť dní pred voľbami. Len dočasne. Ale spolitikou to vraj nič spoločné nemá.

Po troch rokoch zmizla na bratislavskej hlavnej stanici provizórna stena a ľudia môžu zísť po schodoch na vynovené obratisko električiek. Od utorka tam opäť premávajú.

Opravené obratisko kontrastuje s ošarpanou hlavnou stanicou. Na vrchu schodov sú mláky vody z pretekajúceho stropu, eskalátory nefungujú a okná sú posprejované
Zdroj:  Električka na bratislavskú hlavnú stanicu sa vrátila dočasne | Bratislava | bratislava.sme.sk.

Keď som v roku 2006 otváral lekáreň (Pre niekoho som ako obvykle pracoval, to ja tak obvykle staviam (či optimalizujem prevádzku) tie kamenné lekárne pre iných.) v novom diagnostickom centre v Šaci, tak sa na to otvorenie toho centra prišiel pozrieť aj súdruh premiér.

Pár dní predtým mi investor vytýkal, prečo lekáreň nebude otvorená. Ja na to: „A čo sa mám teraz kvôli nemu posrať a nasrať všetkých v ŠUKL, len aby mal pocit, že je tráva zelenšia? Ja mám lehoty na jednotlivé povolenia najkratšie možné a v cajku. Mali ste nám stavbu odovzdať načas.“ No ostali perplex a išli aspoň trávu natierať. Fakt.

Na bafuňárov a papalášov nie som fakt zaťažený. Už len z takéhoto dôvodu 25. rokov po revolúcii nedokážem niekoho, kto rieši napochytre potemkinovu dedinu, hodil do volebnej urny.

A dobre vám radím, robte to rovnako. Inak sa vám v tom vašom predklone niekto môže dostať za chrbát a to budú také futoty, že sa nebudete ani stačiť čudovať.

Po ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej, podpredsedníčke parlamentu Renáte Zmajkovičovej a šéfovi štátnej eseročky MH Development Ladislavovi Košeckom vo funkcii skončil aj riaditeľ Tiposu Ladislav Kriška.

Šéf štátnej lotériovej spoločnosti odchádza preto, že v luxusnej predajni obuvi a odevov v Prahe platil útratu 4847 eur firemnou kartou.

Druhým dôvodom je manuál krízovej komunikácie, ktorý si firma objednala od reklamnej agentúry Jandl a zaplatila zaň 49-­tisíc eur bez DPH.

Zdroj:  SME.sk | Šéf Tiposu končí, za luxus platil firemnou kreditkou.

 

„Magnetická rezonancia s výkonom 1,5 Tesla od spoločnosti Siemens stála 3,054 milióna eur,“ uviedol exminister.

Univerzita neobjednávala zariadenie priamo od výrobcu, ale podobne ako v prípade piešťanského CT od sprostredkovateľa. Ním je firma Pharma Group z Veľkých Levárov.

SME má k dispozícii zmluvu o dielo na prístroj. Súčasťou objednávky je aj servis prístroja od Siemensu.

Rovnaký typ magnetickej rezonancie podľa Uhliarika kúpila aj pražská nemocnica Motol za 1,1 milióna a Masarykova univerzita v Brne za 1,9 milióna eur.

Cenový rozdiel oproti košickej magnetickej rezonancii je ešte markantnejší, lebo obidve české inštitúcie kupovali zariadenie s raz tak silným magnetom ako univerzita vo východoslovenskej metropole.

Zdroj:  Drahší stroj než v Piešťanoch objednali zdravotníci v Košiciach | Slovensko | ekonomika.sme.sk.

Štátna 83 ma s gustom prešla šijacím strojom. Zpredu aj zozadu.

Tak čo? Páči sa vám, čo porába partička Smer vo firme Štát, s.r.o.? Naozaj si myslíte, že keď sa niekto paktuje s takouto oné, keď sa nechá podporovať vo voľbách, keď si pomáha práve touto značkou, že mu to vadí? Možno aj on by chcel.  Možno je už v predklone.

No, je to na vás. Možno sa po voľbách dočkáme po 71 tisícoch nenonacistov aj 35% predklonených úslužných dojičov socializmu. To už nie je porucha. To je vlastnosť.

—–vtedy sa písal rok 2014—–

Tak ako priatelia, dnes v roku 2019? Už ste sa poučili? Ako vám chutí šijací stroj Róberta Fica? Iste, 13, 14, 88 dôchodok na účte je skvelá vec. Čakajúc na neexistujúcu opatrovateľku, čo by vám pomohla s časenkou o 5:00 v Bánovciach nad Bebravou.

Aj vlaky zadarmo sú iste skvelá vec. Hlavne v okrese Svidník, kde nie je ani meter koľají.

A nejeden rodič si pochvaľuje obedy zadarmo, za ktoré platí viac ako minulý rok.

Viete, prvá voľba je stávka na vieru. Druhá voľba, to je schválenie doterajšieho správania sa. A tretia? To je jasný signál, že takto to bolo doteraz správne.

Štvrtá voľba, to by už bola diagnóza.

Hovoril som vám to, ale počúvali ste ma? Tak skúste ma počúvať najbližšie 4 mesiace. Budem sa mnohokrát opakovať, no beriem si poučenie z histórie. Lebo história, je učiteľkou života, či ako na Záhorí hovoria: Historia est Magistra Vitae.

Autor je farmaceut, je členom SaS a členom zdravotníckeho tímu SaS. Má na starosti liekovú politiku.
Viac jeho politických textov na jeho politickom webe www.politik.pilnik.sk. Ak chcete sledovať aj ďalšie jeho politické vyjadrenia, staňte sa fanúšikom jeho facebookovej stránky.Teraz najčítanejšie

Martin Pilnik

Lekárnik - optimista.
Liberál, pravičiar, člen SaS, člen zdravotníckeho tímu SaS. www.politik.pilnik.sk
Kandiduje do NRSR ako číslo 64 na kandidátke SaS. [Autorom fotografii, ak nie je uvedené inak, je ©Martin Pilnik]