Denník N

Všetci podporujeme korporátnu mafiu

Kresba Mikuláš Sliacky, SME
Kresba Mikuláš Sliacky, SME

Korporátna mafia predstavuje vrchol pyramídy organizovaného zločinu, pričom si cez kúpených politikov presadzuje svoje záujmy v oblasti biznisu a bohatne na úkor celej spoločnosti.

Korporátna mafia ovláda niektorých politikov, štandardnú mafiu (ktorá tu bola, je a bude), niektoré médiá a konkrétnych vplyvných ľudí. Robí to prostredníctvom obrovských balíkov peňazí, a preto prežíva aj turbulentnejšie časy. U nás vznikala korporátna mafia vďaka rozkrádaniu štátneho majetku už v úvode 90. rokov. Menej skúsení aktéri boli nerozumní, zahrávali sa s ohňom a končili na druhom svete, pričom tí rozumnejší si dávali väčší pozor a prežili tieto šialené časy.

V roku 1998 sme všetci očakávali zmenu, ale nové vlády sa prispôsobili situácii, brali provízie za rozkrádanie strategických podnikov, čím ožobráčili všetky vtedajšie a ešte aj nenarodené generácie Slovákov. Zlaté vajíčka ekonomiky sa predávali za smiešne sumy a keď som na to ako študent poukazoval a písal články, že privatizácia je zločin, bol som za hlupáka. Niekto iný si na tom vybudoval politickú kariéru a mal raketový nástup… Gorila je len vrchol ľadovca, okienko do sveta v pozadí, ktoré sa nám na kratučký čas otvorilo. Zaujímalo by ma, aké provízie lietali za privatizáciu iných strategických podnikov, a to hlavne za plynárenstvo, z ktorého do zahraničia unikala a uniká časť obrovských ziskov.

Dve modré vlády udržali kontinuitu a napomohli dvom najväčším finančným skupinám, aby ďalej rástli. Spočiatku jedna z týchto finančných skupín vnímala Smer ako hrozbu (čo dokazuje Gorila), lebo si jej predstavitelia neboli istí, či Smer bude pokračovať v tejto kontinuite. Ubezpečujúce slová šéfa strany upokojili hlavných aktérov tohto momentálne najpočúvanejšieho albumu, ktorí mohli spokojne spávať, lebo o zdravotníctvo bolo postarané a mohli rátať s človekom zo Smeru, ktorý v tejto oblasti robil biznis. Ak šéf Smeru a premiér tvrdia, že šéfa Smeru nahrávka v ničom neusvedčuje, tak klamú verejnosť.

Ja si pamätám megalomanskú predvolebnú kampaň Smeru z roku 2006. Veľa sa o tom popísalo a realita v žiadnom prípade nezodpovedala deklarovaným nákladom. Odkiaľ teda prišlo tých 250 miliónov korún? To sa možno raz dozvieme, ale strana nám to nepovie a bude zatĺkať.

Červené vlády boli pohromou pre Slovensko. Dve najsilnejšie finančné skupiny rástli ako nikdy predtým, permanentne dochádzalo k rabovačkám „na drzáka“ (robili sa príliš okato), pričom si vlády kupovali voličov sociálnymi balíčkami a robia to do dnešných dní.

Dve najsilnejšie finančné skupiny sú dnes kolosálne monštrá s obrovskou mocou. Politici im predali našu krajinu a my sme tomu tlieskali. Keď som počas gorilích protestov hovoril o tom, že by teda ľudia nemali byť v konkrétnej zdravotnej poisťovni, bol som za hlupáka. Lebo má vraj určité výhody… Keď som vravel, že by ľudia nemali chodiť do konkrétnej siete lekární, bol som za hlupáka. Lebo je vraj pohodlné nájsť ich kdekoľvek… Keď som vravel, že ľudia by nemali používať utierky a vreckovky známej značky, dostalo sa mi už len čudných pohľadov. Lebo veď… a čo?

A tu presne je kameň úrazu, lebo finančné skupiny rástli aj vďaka nám všetkým. My si vyberáme zdravotnú poisťovňu, my si volíme, do ktorej lekárne pôjdeme, akú polikliniku navštívime, aké vreckovky či mäso si kúpime, do ktorej stávkovky zabehneme, ktorú banku navštívime, kde pôjdeme lyžovať a či tým podporíme likvidáciu kedysi prekrásneho národného parku… Pokiaľ dobre počítam, dve najväčšie finančné skupiny vlastnia minimálne 4 banky. Je len na nás, či im dáme zarobiť, a tak sa začnime o tieto veci zaujímať a zamyslime sa nad svojim spotrebiteľským správaním. Spotrebiteľ má v kapitalizme kľúčovú moc, a to by sme si mali uvedomiť…

Potom tu máme českých bratov, ktorým Smer daroval obrovskú časť slovenskej energetiky. Tak ako jedna finančná skupina dominuje v zdravotníctve, druhá dominuje v našej energetike a už si ani neškrtnete, aby ste jej nedali zarobiť. Ako toto mohli červené vlády dopustiť? Ako môže jedna korporácia vlastniť rôzne horizontálne či vertikálne stupne našej energetiky? Nuž len tak, že im to niekto povolil a dostal za to protihodnotu. Keby Slovenská informačná služba bola nezávislou organizáciou, existovala by Gorila 2 pre oblasť zdravotníctva a Gorila 3 znova pre oblasť energetiky.

V roku 2020 nás čakajú voľby. Pevne dúfam, že na Slovensku dôjde k zmene, kauzy sa začnú reálne vyšetrovať a sfunkční sa polícia, prokuratúra, súdnictvo a aj SIS. Už som popísal plány PS/Spolu pre oblasť spravodlivosti, ale v programe je toho viac. Jedným z kľúčových bodov je zákaz krížového vlastníctva. Niečo podobného pripravovala Európska únia pre oblasť energetiky, ale nakoniec si zmeny nevyžiadali vlastnícke oddelenie. Toto opatrenie bude zamerané na oblasť zdravotníctva, kde pôsobí silná finančná skupina, ktorá už nebude môcť vlastniť zdravotnú poisťovňu, poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo lekáreň súčasne. Bude to komplikovaný boj, ale bude to aspoň začiatok.

Krajina potrebuje fungujúci Protimonopolný úrad, ktorý je v súčasnosti len bábkou v rukách mocných. V prípade monopolov, kde si nemôžeme len tak vybrať alternatívu, budú nastavené dane, prostredníctvom ktorých si z nich štát vytiahne viac zdrojov.

Síce sa tento bod v programe nenachádza, ale ja by som privítal začiatok diskusie o možnosti zrušenia hotovosti. Hotovosť je prežitok dôb minulých a vďaka falšovaniu spôsobovala problémy už od svojho vzniku. Kvôli hotovosti vás niekto okradne, hotovosť sa opotrebováva a musí byť likvidovaná, hotovosť je nepraktická (hlavne pre starších ľudí) a nákladná, vďaka existencii hotovosti štát vyberie menej daní a v neposlednom rade… hotovosť sa stále zneužíva na kšefty a úplatky.

Threema a Gorila sú pozvánkou k voľbám, tak sa zaujímajte o veci verejné, diskutujte a choďte voliť!

 

https://www.facebook.com/olejvladimir/

Teraz najčítanejšie