Denník N

Časovaná bomba za 19 biliónov dolárov môže ohroziť svetovú ekonomiku, varuje MMF

V prípade prepuknutia ďalšej recesie môžu nízke úrokové sadzby, ktoré motivujú spoločnosti, aby sa zadlžovali, zapôsobiť ako časovaná bomba. A vzhľadom na hodnotu záväzkov v hodnote 19 biliónov dolárov môže tento výbuch byť skutočne zničujúci.

Medzinárodný menový fond (MMF) upozornil, že stimuly poskytované centrálnymi bankami v rozvojových, ale aj rozvinutých krajinách, mali vedľajší efekt. Povzbudili firmy, aby si viac požičiavali, aj keď mnohé z nich by mali problémy s ich splácaním.

Nárast dlhu zvyšuje zraniteľnosť globálneho finančného systému a členské štáty by mali reagovať na varovné signály, ktoré môžu odštartovať výpredaje na finančných trhoch, ako v prípade dot-com bubliny, ktorá praskla pred 19 rokmi.

Podľa MMF sa javia ceny akcií v USA a Japonsku nadhodnotené, zatiaľ čo kreditné spready na dlhopisových trhoch sa vzhľadom na stav globálnej ekonomiky zdajú byť nízke.

Možný dosah hospodárskeho spomalenia je o polovicu vážnejší než globálna kríza v rokoch 2007 a 2008. Dlhy firiem, ktoré nedokážu pokryť úrokové náklady výnosmi, by mohli stúpnuť až na 19 biliónov dolárov – takmer 40% celkového podnikateľského dlhu v ekonomikách štátov.

Aj keď finančná kríza v roku 2008 zostrila pravidlá pre banky, riziko sa premiestnilo aj do podnikového sektora. „Lacná“ finančná politika, ktorú prijali centrálne banky, pomáha v krátkodobom horizonte posilniť finančné trhy. Na druhej strane však povzbudzuje investorov k tomu, aby viac riskovali pri hľadaní vyššieho zhodnotenia.

Mimoriadne nízke sadzby dodali impulz inštitucionálnym investorom, akým sú dôchodkové fondy či správcovské spoločnosti aktív, aby prijali rizikovejšie a menej likvidné cenné papiere na dosiahnutie cielených výnosov.

Rast globálnej ekonomiky by mal v tomto roku spomaliť na 3% aj napriek tomu, že ešte v júli MMF rátal s 3,2%. Jedná sa o najslabšie tempo rastu od celosvetovej finančnej recesie, ktorá prepukla pred 10 rokmi. Predpovede na rok 2020 boli rovnako znížene, konkrétne z 3,5% na 3,4%.

Spomalenie globálneho hospodárstva má niekoľko príčin. Sú nimi obchodné bariéry, zvýšené geopolitické napätie ale aj starnutie populácie. Avšak najhoršou správou je, že v kombinácii s rizikovými firemnými úvermi môže najbližšia kríza spôsobiť katastrofu.

Teraz najčítanejšie

Martin Krištoff

Pôsobím ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.