Denník N

Hymna Ligy Majstrov – najúspešnejšia skladba histórie (?)

Pozerať v telke futbal ma najviac bavilo, keď som mal 7-10 rokov. To som ešte sám uvažoval nad kariérou futbalistu a po ihrisku som dokázal behať celý deň. Slovo „uvažoval“ nie je asi úplne výstižné. Skôr som to bral ako samozrejmosť – teraz hrám futbal, a keď vyrastiem, budem tiež. Prípadne budem najlepší na svete. Uvidíme…

Vtedy niekedy boli najlepšími mužstvami v Lige Majstrov Juventus Turín a Ajax Amsterdam. Fandil som samozrejme Ajaxu… Vtedy mal mladé mužstvo plné budúcich hviezd ako Kluivert, Bergkamp, Van Der Sar a pod. Veriť tomu, že uspeje banda teenagerov bolo vždy zábavnejšie ako fandiť bohatej, ale predsa len „starej dáme“.

Zvučka púšťaná pred zápasmi Ligy Majstrov sa vtedy navždy vryla do mojej pamäti. Spojila sa s detskými snami a už vtedy som z nej mal zimomriavky. Vznikla v roku 1992, keď UEFA rozhodla o premenovaní Európskeho Pohára na UEFA Ligu Majstrov („UEFA Champions League“). Okrem novej zvučky dostala premenovaná súťaž aj nové logo v podobe lopty vytvorenej z hviezd.

Pôvodne sa uvažovalo o tom, že sa ako zvučka použije skladba od skupiny Queen (We Are The Champions), ale reklamná agentúra, ktorá mala na starosti propagáciu Ligy Majstrov, chcela vyskúšať niečo z vážnej hudby. Túto zákazku skladateľovi Tonymu Brittenovi dohodil jeho agent. Do UEFA zaslali tucet ukážok klasickej hudby, aby presnejšie zistili akú zvučku si predstavujú. UEFA si vybrala skladbu z 18. storočia od Georgea Friderica Handela, ktorú hrávali pri korunovácii anglických kráľov (Zadok the Priest).

Tony Britten to popísal takto: „Povedali mi, že nechcú iba sóla, ale aj niečo so zborom. Ak mám byť úprimný, v tom čase to bola pre mňa len ďalšia zákazka… Celá vec mi zabrala približne mesiac. Totálne ma prekvapilo ako dlho tá zvučka vydržala a aká populárna sa stala…“

Majestátna a vznešená znelka bola v súlade so snahou UEFA dištancovať sa od chuligánov a pozdvihnúť súťaž na vyššiu úroveň. Britten použil veľa prvkov z korunovačnej hymny, no ich preusporiadaním vytvoril novú skladbu… Zborové spevy boli pre štadióny ako stvorené. Skladba bola na žiadosť UEFA otextovaná v troch oficiálnych jazykoch tejto organizácie – v angličtine, nemčine a francúzštine.  Britten si vyhotovil zoznam superlatívov v týchto jazykoch a následne vyberal, ktoré sa najviac hodia. Ukážka refrénu:

Die Meister!
Die Besten!

Les grandes équipes…
The champions!“

Lionel Messi, jeden z najlepších futbalistov histórie, o zvučke povedal: „Je to stále veľmi špeciálna a nádherná hymna pre každého z nás. Jej počúvanie, keď vychádzate von (na ihrisko) vás naozaj motivuje.“

Zinedine Zidane: „ Je to čarovné… Čarovnejšie ako čokoľvek iné, keď tú hymnu počujete okamžite vás to uchváti…“

Zvučka Ligy Majstrov je príkladom spolupráce a inšpirácie medzi pôvodným skladateľom (Handel), objednávateľom (UEFA) a zhotoviteľom umeleckého diela (Britten). Napriek tomu, že skladba bola od počiatku zamýšľaná ako komerčná skladba, jej vplyv je omnoho výraznejší ako je to u mnohých „čisto umeleckých“ počinov. Jej spojenie s najpopulárnejším športom jej otvára cestu k poslucháčom na celom svete. K jej výnimočnosti, podľa mňa, prispieva aj skutočnosť, že ju nemôžete bežne počuť v rádiách alebo v supermarkete, ale je spojená len s určitým zážitkom – s futbalovými zápasmi Ligy Majstrov .

Ak by sme hudbu hodnotili podľa toho, u koľkých ľudí vyvolala zimomriavky, bola by táto skladba medzi najlepšími skladbami všetkých čias. Naozaj mi nepríde na um žiadna iná, ktorá by ju v tomto smere prekonala. Ak vám niečo napadá, napíšte do komentára.

 

Tagy: #zvučka #hymna #liga #majstrov #messi #futbal #príbeh #ako #vznikla #britten #text #akordy

 

Teraz najčítanejšie

Ondrej Halama

Hity sú skladby, ktoré sa dokážu prihovoriť masám... Ich tvorcovia dokážu vystihnúť niečo, čo majú mnohí ľudia spoločné a čomu náš mozog nedokáže odolať. Za ich vznikom bývajú osvedčené postupy, talent, ale aj nové experimenty a náhody... https://www.facebook.com/blogohitoch/