Denník N

Lenka Filipová a Teória Relativity v piesni Zamilovaná

„ten okamžik trval celý světelný rok“ spieva Lenka a ja som si pred 22 rokmi ťukal na čelo, „veď to je dĺžková miera, nie časová!“ A až nedávno som pochopil, že ja som ten čo to nepochopil:) Zabudol som totiž na Einsteina..

„Lepšie neskoro ako nikdy“, povedali by vám pasažieri Titaniku a ja sa k ním pripájam, pretože až po 22 rokoch mi trklo, čo som vtedy nepochopil:) a to aj napriek tomu, že som už o Einsteinovej geniálnej Teórii Relativity vtedy čo-to čítal. Takže sa týmto ospravedlňujem Lenke Filipovej a textárovi piesne Zamilovaná Zdenkovi Rytířovi, ktorých som vtedy neprávom označil za minimálne astronomických nevzdelancov :)

(Der Untergang der Titanic illustration von Willy Stöwer)

A o čo ide? Ako som už v perexe naznačil, o časť textu z piesne Zamilovaná, citujem: „ten okamžik trval celý světelný rok“, každý kto nepoužil knižku o vesmíre ako podložku pod monitor, sa skôr či neskôr dozvedel, že vzdialenosti vo vesmíre sa pre rozľahlosť vesmíru nepočítajú na metre, ani kilometre, ale na svetelné roky. Napríklad najbližšia hviezda od Zeme je vzdialená „len“ 8 svetelných minút :) čo je 149 600 000 km. Áno, myslím tým naše Slnko:) Druhá najbližšia hviezda Proxima Centauri je vzdialená 4 svetelné roky (presnejšie 4,22) čo je nepredstaviteľných 39 924 282 594 292 km. Takže jeden svetelný rok (používa sa aj skratka ly) sa rovná presne 9 460 730 472 581 km.

Takže ako môže časový údaj (okamžik) trvať 9 460 730 472 580 800 metrov? No nemôže, ale z kontextu vety a textu piesne by Albertovi Einsteinovi hneď docvaklo, ako to títo dvaja umelci mysleli.

A to vďaka (veľakrát experimentom overenému) zisteniu, že svetlo sa vždy bez ohľadu na zdroj a detektor pohybuje vo vákuu konštantnou rýchlosťou. Z toho vyplýva, že ak sa nikomu rýchlosť svetla v jeho pohybovej sústave nemení, tak sa mení niečo iné, niečo čo bolo dovtedy pred STR (Špecíálna Teória Relativity) absolútne nepredstaviteľné. Áno priatelia, spomaľuje sa čas!

Bullet through Apple, 1964, Dr. Harold E. Edgerton (MiT)

 

To, prečo je to tak, je tak komplikované, že sa o to v tomto blogu ani nebudem pokúšať. Pozor! Klasické (aj populárno vedecké) vysvetlenia na nete sú, podla mňa, všetky mierne zavádzajúce (odporujúce zdravému sedliackemu rozumu:) a dôkazom mi je to, že aj dnes sa nájde plejáda chytrých ľudí, čo tomu (spomaľovaniu času) proste neveria, lebo.. (a to už je iný príbeh a blog:)

Z tejto Albertovej teórie vyplýva aj málo známa vec, a to fakt (teda aspoň podľa špeciálnej teórie relativity), že svetlu*, ktoré si nerušene putuje  vesmírom, sa odohrá „celý“ vznik a zánik vesmíru v jedinom okamžiku. Samozrejme za predpokladu, že by svetlo malo vedomie:)

*(najlepší adept by bolo dnes reliktné žiarenie)

Autor: NASA/WMAP Science Team

Dokonca aj sám Albert Einstein premýšľal takto o svetle, lebo si predstavoval, ako sám na tomto svetelnom „paprsku“** letí. A kládol si otázku, čo by videl, keby sa pozrel do zrkadla, alebo na iný fotón letiaci vedľa neho.

 **(dnes by sme povedali že letel na fotóne, paprsok je po česky, teda po sk lúč, prečo po česky? Lebo som vyrastal na Oknách vesmíru dokorán od Jiří Grygara:)

A čo by sme teda videli?

Nič! Doslova nič, lebo Špecíálna Teória Relativity (ŠTR) predpovedá, že ak sa rozbehnete až na rýchlosť svetla (samozrejme hmotná častica sa k nej maximálne môžte len priblížiť), tak sa vám čas úplne zastaví, alebo aspoň nekonečne spomalí. Napríklad sa to deje veľmi rýchlo letiacej častici zvanej Mion, ktorá nepriamo slúži aj ako dôkaz, že naozaj rýchlosť spôsobuje dilatácia času – teda spomalenie času, v tomto prípade spomalenie rozpadu častice. Takže ak vám pri počúvaní tejto romantickej pesničky nejaký chytrolín (ako ja kedysi) bude vravieť, že to je teda ale riadna blbosť, tak mu povedzte, nech si naštuduje ŠTR :) a

 

Edit 30.10.2019: ešte musím doplniť, ako som to vlastne myslel:) ako som už vyššie písal, pre svetlo teda čas neexistuje, takže ak niekto povie „celý svetelný rok“, tak vlastne myslí 365 dní, kedy sa vám zastaví čas.

 

Pre neveriacich Tomášov (teda popieračov ŠTR), je tu ešte jedno polopatistické vysvetlenie, ak rok znamená obehnúť naše Slnko 1 krát, tak:

  • ak by ten okamžik trval celý Marťanský rok, tak by ten okamžik trval 686 pozemských dní ,
  • ak by ten okamžik trval celý Jupiterský rok, tak by ten okamžik trval 4335 pozemských dní,

Ale ako by svetlo mohlo obehnúť naše Slnko?

Teoreticky by to šlo, ak by náš vesmír bol dostatočne hmotný (takzvane pozitívne zakrivený), tak by gravitácia (celého vesmíru) dráhu svetla  postupne zakrivovala, až by jedného dňa svetelný lúč prišiel na miesto, z ktorého vyštartoval. Čo pri nám známych rozmeroch nášho vesmíru, by bolo nepredstaviteľných 295,31 miliárd svetelných rokov.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Tvar_vesm%C3%ADru

Ako som to vypočítal?

Ak rátam, že polome(r) nášho „pozorovateľného“ vesmíru je  47 miliárd svetelných rokov, tak by obvod (2 × π × r) nášho vesmíru bol práve tých 295 miliárd svetelných rokov.

  • takže ak by „ten okamžik trval celý svetelný rok“, tak by ten okamžik trval 295 miliárd pozemských rokov :)

 

Zamilovana (Je L’aime a mourir)

Ten kratičký sen se mi k ránu až zdál,
před probuzením a já spát chtěla dál,
zamilovaná..

A pozemský čas v ten moment ztratil svůj krok,
ten okamžik trval celý světelný rok,
já byla jiná, tak náhle jiná,
zamilovaná..

A jen protivný strach mně tížil ten ráj,
já už v podvědomí pila studený čaj,
nemilovaná..

A jenom studené slunce má v záclonách kout,
pár nečtených knih mi musí připomenout,
jsem stále stejná, tak stále stejná,
nemilovaná..

Jen z rádia hlas, těší nás předpovědí počasí,
jenom ten hlas a nikdo víc nemluví,
když češu si – vlasy..

Já měla pocit, jako bych byla za školou,
jako vyhrát milion za noc minulou,
zamilovaná..

Tak chyť mi ten sen a přijď, zavolej,
a odpusť mi vše, na nic víc nečekej,
já už jsem jiná, tak náhle jiná,
zamilovaná..

Nad hlavou vesmír a pod nohama zem..

Einstein v roku 1934 vysvetľuje Špeciálnu Teóriu Relativity

Lenke Filipovej sa stalo osudovým jej stretnutie s francúzskym pesničkárom Francisom Cabrelem. Pieseň Zamilovaná, ktorú Cabrel zložil a česky otextoval Zdeněk Rytíř, nahrala 13. novembra 1980 a dodnes patrí medzi jej najväčšie hity. (zdroj)


PS: pripájam ešte pár hitov, ktoré otextoval Zděnek Rytíř:

Lenka Filipová: Prý se tomu říká láska, Za všechno může čas,

Václav Neckář: Kdo vchází do tvých snů (má lásko), Suzanne, Časy se mění,

Michal Tučný: Báječná ženská, Tam u nebeských bran, Pověste ho vejš, Poslední kovboj, Snídaně v trávě

Marta Kubišová: Hej, Jude, Ring-o-ding, Ukolébavka pro nenarozené děti,

Olympic: Bon soir, mademoiselle Paris, , Dynamit, Otázky,

Karel Gott: To musím zvládnout sám, Včelka Mája,

Karel Zich: Alenka v říši divů.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Trník

..som z donútenia optimista, vďaka bohu ateista, ale aj omylista zaoberajúci sa filozoficky fyzikou ~ vedecky ľuďmi ~ ľudsky prírodou..