Denník N

Ilúzia istôt a istota neistoty

Na nádeji a optimizme nie je nič zlé, pokiaľ nepodľahne ilúzii istoty. O tom nakoniec varoval Ježiš Kristus svojich učeníkov, keď im prikazoval, aby sa nestarali o zajtrajší deň, lebo ten dnešný má dosť starostí sám o sebe. Lebo starať sa o budúci deň je zrejme nášmu naturelu pohodlnejšie, ako sa starať o ten dnešný. Preto sa nedajme obalamutiť prísľubmi akýchkoľvek istôt týkajúcich sa nášho pozemského života.   Naopak, neistota nie je zlá, dovolím si uviesť na príklade ako je prospešná.

Všetci máme radi, ak nás v bežnom živote nič negatívne neprekvapí, sme radi pripravení na všetky možné scenáre. Preto sledujeme predpoveď počasia,  aby sme vedeli čo si obliecť alebo ako si dobrovoľne pokaziť náladu pri vyhliadke očakávaného víkendu. Náš optimizmus porastie, ak nám niekto dá nádej, že náš zdravotný stav sa v budúcnosti zlepší. Vydýchneme si, ak nám niekto zagarantuje pracovnú kariéru na najbližšie roky, najlepšie do dôchodku.  Na nádeji a optimizme nie je nič zlé, pokiaľ nepodľahne ilúzii istoty. O tom nakoniec varoval Ježiš Kristus svojich učeníkov, keď im prikazoval, aby sa nestarali o zajtrajší deň, lebo ten dnešný má dosť starostí sám o sebe. Lebo starať sa o budúci deň je zrejme nášmu naturelu pohodlnejšie, ako sa starať o ten dnešný. Preto sa nedajme obalamutiť prísľubmi akýchkoľvek istôt týkajúcich sa nášho pozemského života.   Naopak, neistota v pozemskom živote nie je nutne zlá, dovolím si uviesť na príklade ako je prospešná.

Ak mi niekto oznámi, že ma najbližších 15 rokov neprepustí z práce, prirodzene ma to môže potešiť. Môžem si zabezpečiť rodinu, štúdium detí, naplánovať podľa grafu z filmu Koniec básnikov v Čechách celý život. Problém je, že nikto mi taký sľub nevie splniť a tento druh istoty vedie človeka k tvorivej a životnej pasivite. Ak každé ráno vstávam s tým, že sa musím snažiť aby som si prácu udržal, motivuje ma to k tomu, aby bol môj zamestnávateľ s mojim výkonom spokojný. Musím sa neustále vzdelávať, udržovať požadovaný stupeň poznatkov, každý deň zas a znova. Keď viem, že mám maloleté deti, o ktoré sa musím postarať kým nevyrastú,  musím viesť životný štýl, ktorý mi to ako tak umožní. Každý deň zas a znova. Pasovať sa so životom zas a znova. Taký život očakával od svojich nasledovníkov aj Ježiš Kristus vo svojom posolstve. Preto Pán Boh dával Židom presnú dávku manny na každý deň, aby si nezvykli.

Píšem to preto, lebo sa opätovne blíži čas sľubovania istôt. Neverme im a hovorme s tými, ktorí by mali tendenciu tomu veriť. Na tejto zemi Vám nemôže dať nikto istotu ničoho. Skôr verme tým predstaviteľom moci, ktorí seba prezentujú ako takých, ktorí vytvoria podmienky, aby sa každý mohol spravodlivo a dôstojne popasovať so svojim životom, a ak naozaj nemôže, aby mu bola  v danej situácii poskytnutá od spoločnosti pomoc. Taká istota by mala občanom Slovenska stačiť.  Podľahnutie ilúziám istôt túto krajinu priviedlo na okraj priepasti a nikomu v nej do budúcna nepomôže. Náš život je plný neistôt a nie je na tom nič neprirodzené, neprirodzené  je to, ak vkladáme svoju nádej do ľudí, ktorí nám dávajú garanciu čohokoľvek v našom pozemskom živote.  Je to neprirodzené lebo to žiadny človek vo svojej moci nemá. Lebo človek nie je Boh.

 

Teraz najčítanejšie

Ivan Hlavanda

Patent na rozum nemám. Som hriešny, omylný, emotívny, častokrát cynicko-sarkastický, ublížil som mnohým, a predsa sa nadejem, že sa nad to povznesiete a pokúsite sa oddeliť predložené myšlienky v mojich blogoch, ktoré budú nasledovať - od ich nedokonalého autora.