Denník N

Stromy nemožno sadiť od buka do buka ani keď ide o buk. Musí to mať hlavu a pätu…

V našom Hviezdoslavove intenzívne hľadáme posily, ktoré nám pomôžu s Vysadzovacím manuálom zelene.

Zeleň berieme veľmi vážne.

Minulý týždeň sme vypustili prvé informácie, koncom septembra sme vyzbierali prvé peniaze.

Nie je žiadnym tajomstvom, že zeleň a jej výsadba je pre nás nasledujúce mesiace a roky extrémne dôležitou prioritou. Nedávno sme slávili Deň obce 2019, ktorého motto znelo „Zazelenajme opäť naše Slovensko“. Vyzbierali sme prvé stovky eur, ktoré budú použité práve na výsadbu nových a nových stromov v našej bezprostrednej blízkosti.

Stromy sa však, prirodzene, budú sadiť postupne a rozumne nasledujúce mesiace a roky, v súlade s Vysadzovacím manuálom, ktorý práve v týchto dňoch začíname pripravovať pre Hviezdoslavov a okolie. Vysadzovací manuál zelene bude dôležitým, konkrétnym a záväzným dokumentom, ktorý bude pomerne presne hovoriť o tom, kde sadiť, kedy sadiť, čo sadiť, ako a kedy zalievať, kedy strihať, ako s líniovou zeleňou, ako s parkami, čo vymyslieť v základných školách, materských škôlkach, pri obecných, verejných budovách, na cintorínoch a podobne.

Stromy nemožno sadiť od buka do buka a plne si svoju zodpovednosť uvedomujeme.

Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli osloviť aj Vás – našich obyvateľov a fanúšikov, aby ste sa pridali do našej pracovnej skupiny, ktorá práve v týchto dňoch vzniká.

Ak máte k urbanizmu, krajinnej architektúre, ku aktivizmu, či k samotnému vysadzovaniu na hornom Žitnom ostrove čo povedať, určite mi napíšte, prosím, na Starosta@Hviezdoslavov.sk a ja Vás prizvem na spoločné stretnutie, ktoré chystáme začiatkom novembra 2019 s cieľom poriadne zapracovať na celom tomto procese.

Zeleň berieme vážne…

Úprimne Vám ďakujem.

 

P.S.: Sledovať ma môžete tu, veľmi ma to poteší:

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Progresívny starosta (od r. 2018) jednej z najrýchlejšie rastúcich samospráv SR - Hviezdoslavova. Kým mnoho miest a obcí sa z prírastku obyvateľstva teší, tu je situácia iná. Obec, dnes už s vyše 4.000 obyvateľmi, mnohými neslávne prezývaná aj "najväčší bratislavský satelit", vzdialená len 13 kilometrov od prvej tabule „Bratislava“, čelí enormnému nárastu populácie spôsobenému nerozumným uvoľňovaním územného plánu v rokoch 2008 - 2014. M. Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a pred starostovaním bol aj jeho trnavským predsedom. Predsedovania sa vzdal ihneď po zvolení za starostu, aby naplno sedel len na jednej stoličke. V septembri 2019 bol Hviezdoslavov pod jeho 10-mesačným vedením ocenený prestížnou Cenou pre otvorenú samosprávu za r. 2019, udelenou Združením občanov miest a obcí Slovenska. Po roku bola obec na ocenenie nominovaná opäť. V r. 2021 pridal svoje ocenenie aj nezávislý portál PlatStarostu.sk. V decembri 2021 bol M. Lackovič zaradený medzi 30 tvárí lepšieho Slovenska v knižnej edícii "Humans", ktorú priniesol Forbes. V r. 2022 bol súčasťou slovenskej delegácie Transparency International v Kosove. V októbri 2022 obhájil svoj mandát starostu obce s výsledkom 83,2%.