Denník N

Stromy nemožno sadiť od buka do buka ani keď ide o buk. Musí to mať hlavu a pätu…

V našom Hviezdoslavove intenzívne hľadáme posily, ktoré nám pomôžu s Vysadzovacím manuálom zelene.

Zeleň berieme veľmi vážne.

Minulý týždeň sme vypustili prvé informácie, koncom septembra sme vyzbierali prvé peniaze.

Nie je žiadnym tajomstvom, že zeleň a jej výsadba je pre nás nasledujúce mesiace a roky extrémne dôležitou prioritou. Nedávno sme slávili Deň obce 2019, ktorého motto znelo „Zazelenajme opäť naše Slovensko“. Vyzbierali sme prvé stovky eur, ktoré budú použité práve na výsadbu nových a nových stromov v našej bezprostrednej blízkosti.

Stromy sa však, prirodzene, budú sadiť postupne a rozumne nasledujúce mesiace a roky, v súlade s Vysadzovacím manuálom, ktorý práve v týchto dňoch začíname pripravovať pre Hviezdoslavov a okolie. Vysadzovací manuál zelene bude dôležitým, konkrétnym a záväzným dokumentom, ktorý bude pomerne presne hovoriť o tom, kde sadiť, kedy sadiť, čo sadiť, ako a kedy zalievať, kedy strihať, ako s líniovou zeleňou, ako s parkami, čo vymyslieť v základných školách, materských škôlkach, pri obecných, verejných budovách, na cintorínoch a podobne.

Stromy nemožno sadiť od buka do buka a plne si svoju zodpovednosť uvedomujeme.

Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli osloviť aj Vás – našich obyvateľov a fanúšikov, aby ste sa pridali do našej pracovnej skupiny, ktorá práve v týchto dňoch vzniká.

Ak máte k urbanizmu, krajinnej architektúre, ku aktivizmu, či k samotnému vysadzovaniu na hornom Žitnom ostrove čo povedať, určite mi napíšte, prosím, na Starosta@Hviezdoslavov.sk a ja Vás prizvem na spoločné stretnutie, ktoré chystáme začiatkom novembra 2019 s cieľom poriadne zapracovať na celom tomto procese.

Zeleň berieme vážne…

Úprimne Vám ďakujem.

 

P.S.: Sledovať ma môžete tu, veľmi ma to poteší:

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Novozvolený progresívny starosta najrýchlejšie rastúcej obce na Slovensku - Hviezdoslavova. Kým veľká časť samospráv sa z prírastku obyvateľstva teší, v prípade Hviezdoslavova je situácia iná. Obec, dnes už s vyše 4.000 obyvateľmi, mnohými neslávne prezývaná aj ako najväčší bratislavský satelit, vzdialená len 13 kilometrov od prvej tabule „Bratislava“, musí čeliť enormnému nárastu populácie. Marek Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a donedávna bol aj jeho trnavským predsedom. Predsedovania sa vzdal bezprostredne po zvolení za starostu, aby naplno sedel len na jednej stoličke. 20. septembra 2019 bol Hviezdoslavov pod jeho 10-mesačným vedením ocenený prestížnou Cenou pre otvorenú samosprávu za rok 2019, ktorú udeľuje Združenie občanov miest a obcí Slovenska. Po roku bol Hviezdoslavov na ocenenie nominovaný opäť.