Denník N

Finančno-technologické spoločnosti dýchajú bankám na krk

Robustne rastúce fin-tech firmy môžu bankám do roku 2025 ukrojiť až 15 % príjmov z platieb. Ohrozené sú najmä severoamerické finančné inštitúcie. Čoraz viac zákazníkov si totiž vyberá finančné technológie, ktoré poskytujú technologickí giganti.

Narastajúca konkurencia zo strany digitálnych platobných služieb môže mať v Severnej Amerike za následok presun 88 miliárd dolárov príjmov z platieb do nebankového segmentu. Jedná sa o zásadné ohrozenie, ktoré môže mať neočakávané dôsledky.

Banky, ktoré nedokázali prejsť na digitálne obchodné modely zápasia s novými firmami, ktoré implementujú jednorazové, bleskové a neviditeľné platobné možnosti v kombinácii s nižšími cenami. Výsledkom je reálna hrozba budúcej straty výnosov a stále nižšej atraktívnosti pre zákazníkov.

Zastaraná infraštruktúra objektívne sťažuje bankám zavedenie nových funkcií. Ich reakcia na meniaci sa trh s finančnými službami by naopak mala byť náhla a revolučná. Fin-tech spoločnosti v súčasnosti poskytujú na svojich online platformách proklientsky orientovaný servis, ktorý existujúce finančné inštitúcie neponúkajú v dostatočnej miere.

Internetový gigant Amazon má dnes oveľa vyššiu trhovú hodnotu ako ľubovoľný kamenný obchod, ktorý ponúka totožný tovar. Podobný princíp môžeme uplatniť na fin-tech firmy, ktoré budú zásadne ohrozovať bankové inštitúcie pracujúce na technológiách spred 20 až 30 rokov. Nová silná konkurencia môže v niektorých prípadoch prinútiť  menšie banky k zásadným zmenám, ktoré by im mali pomôcť udržať sa na trhu. Otázkou je, ako sa zachovajú najväčší hráči v bankovom sektore. Spomeňme si na Nokiu, ktorá stratila svoju dominantnú trhovú pozíciu behom niekoľkých rokov. Tento scenár sa pre mnohé finančné inštitúcie môže stať realitou.

Teraz najčítanejšie

Martin Krištoff

Pôsobím ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.