Denník N

Varíme s Medveďmi – Pastitsio temer bez pasty

Pastitsio (pastitio) je grécka špecialita, ktorou Gréci vítajú všetkých turistov vo svojich fantastických tavernách a reštauráciach. Popri moussake, souvlakoch, tzatzikoch či naozaj fantastickom dusenom jahňacom zvanom kleftiko a mnohých ďalších dobrotách, je pastitsio ďalším gréckym ‚hajlajtom‘.

Recept na tradičné pastitsio máme dávno takpovediac zmáknutý. Tentokrát sme sa rozhodli trochu sa popasovať aj s odľahčenejšou verziou, ktorá špeciálne pre pastitsio nieje jednoduchá, keďže recept je postavený na báze cestovín, masla a mletého mäsa, navyše bohato zaliaty bešamelom. Všetko sú to veľmi chutné veci, ale diéta dostáva KO. :)
Takže sme cestoviny zamenili za karfiol a len čiastočne sme použili ryžové rezance, ktoré sú predsa len oveľa diétnejšie v kombinácii s ostatnými ingredienciami. Maslo sme vyhodili a zamenili za olivový olej a tu je výsledok:

Potrebujeme: Na šesť obrovských či osem menších porcií sú to dva stredne veľké karfioly, kilo mletého hovädzieho, či morčacieho mäsa, jeden asi 200 g balík ryžových cestovín, 200 g tvrdého syra (u nás 30% eidam), cibuľa, cesnak, pohár vína (biele, či červené), dve rajčinové konzervy sekaných rajčín a veľa veľa čerstvej vňate.  Výborná je kombinácia petržlenovej, zelerovej i kôprovej vňate. Ak použijeme rajčiny čerstvé, treba pridať aj jednu malú plechovku rajčinového pyré kôli intenzite. Na bešamel je to cca 1,2 l mlieka, 6 – 8 lyžíc múky (my sme použili hrachovú v kombinácii so špaldovou) a dve vajíčka. Dochucovať budeme klinčekmi (dobré ich je rozdrviť, nie je podmienkou), mletým čiernym korením, mletým muškátovým orieškom, alebo kvetom (kvet mám radšej), škoricovým drievkom a soľou.

Tak a na začiatok si predvaríme očistený karfiol v slanej vode (stačí 3 – 5 minút), ktorý po vychladnutí nakrájame na stredne veľké kúsky. Mäso zomelieme, cibuľu a cesnak očistíme a nakrájame a cestoviny uvaríme.

Mleté mäso dáme na studený olej, pomaly zahrievame a vareškou spracovávame, aby sa nám ‚nezgrclo‘ do veľkých kúskov.

Keď je mäso prehriate, pridáme cibuľu a cesnak, chvíľu na to…

…rajčiny, víno, soľ, malú lyžičku klinčekov, škoricové drievko vcelku a čierne korenie. Pomiešame, ak je potrebne, pridáme aj trochu vody a otvorené varíme asi dvadsať minút.

Výsledok je zhruba tento. Šťavnaté, ale nie plávajúce vo vode. Ak je potrebné, ešte zredukujeme. Škoricové drievko nezabudneme vybrať. Liezlo by nám do zubov. :)

A ideme na bešamel. Na zohriaty olej dáme múku. Ako som vyššie písal, my sme použili kombináciu hrachovej so špaldovou múkou, ktorej je potrebné cca 6 – 8 lyžíc úhrnne. Pri tomto množstve múky, ak by sme ju chceli speniť na oleji, potrebovali by sme skutočne veľa oleja. My sme preto použili menšie množstvo olivového oleja tak, aby sa v ňom múka dobre obalila, ale nespenila sa. Žiadne strachy. Keď túto zmes zalejeme mliekom (1,2 l) a použijeme metličku, krásne sa nám popri zohrievaní všetko rozíde a hrčky nebudú.

Ľaľa…:) Do horúceho hustnúceho bešamelu pridáme ešte pol kávovej lyžičky mletého muškátového kvetu, alebo ešte menej mletého muškátového orieška. (jedno aj druhé sú veľmi aromatické a oriešok navyše horkne, preto nepreháňať s množstvom)

Hneď po prevarení bešamel odstavíme, prelejeme do vhodnej nádoby a necháme ho cca 15 minút chladnúť. Následne pridáme vajíčka, soľ a dobre rozmiešame. Mal by byť hustý, ale tekutý, takže ak nie je, frcneme ešte mlieka, či vody…

Hurá, ideme vrstviť. Použijeme veľmi veľký pekáč, ktorý vytrieme. Prvý ide karfiol. Všetok. Tvrdý syr nastrúhame a rozdelíme na tri časti. Prvou posypeme karfiol.

Na rad prichádza uvarené mleté mäso. Posypeme ho ďalšou časťou syra.

Uvarené ryžové cestoviny môžeme trochu nakrájať a šup tam s nimi. Samozrejme posypeme zvyškom syra.

Všetko zalejeme bohatým bešamelom.

Pečieme v rúre ohriatej na 180 stupňov s ventilátorom asi 40 minút. Pozrite aká krása. Bešamel sa krásne uložil, takže žiadne veľké urovnávanie pred pečením…

Krásne to vonia, krásne vyzerá i chutí.

Dobrú chuť od Medveďov.

 

 

Teraz najčítanejšie

Roman Dulgerov a Danko Beran

Viac rokov sme varili a písali na blogu SME. Dnes sa po období oddychu vraciame na blogy s novými receptami. Asi nám to chýbalo. Najviac sa budeme venovať receptom podla zdravého životného štýlu. Ale z času načas určite zaradíme aj nejaké to obžerstvo.