Denník N

Donbas, demoverzia vojny vo východnej Európe

O reportážnej knihe Donbas – svadobný apartmán v hoteli Vojne stačí napísať len pár slov. Napríklad, že ak uvažujete nad kúpou, tak by ste mali prestať a čím skôr si ju obstarať, pretože Tomáš Forró napísal doposiaľ najlepšiu knihu o konflikte na východe Ukrajiny.

O reportážnej knihe Donbas – svadobný apartmán v hoteli Vojne stačí napísať len pár slov. Napríklad, že ak uvažujete nad kúpou, tak by ste mali prestať a čím skôr si ju obstarať, pretože Tomáš Forró napísal doposiaľ najlepšiu knihu o konflikte na východe Ukrajiny. Ponúka citlivý pohľad na životy obyčajných ľudí poznačené vojnou, a súčasne poskytuje akademicky zostavený a bohatým poznámkovým aparátom podporený vývoj tohto nešťastného konfliktu. Je škoda, že slovenčina nie je lingua franca, a kniha tak bez prekladu uviazne v lokálnej rodine európskych jazykov.

Donbas je výsledkom obdobia dvoch rokov návštev vojnou roztrhanej východnej Ukrajiny. Tomáš Forró navštívil a videl väčšinu významných miest tejto vojny, ako napríklad medzinárodné letisko v Donbase. Navštívil bojiská, prechádzal cez vojnou poznačené mestské sídliská, prespával v táboroch obidvoch strán konfliktu. Treba oceniť autorovo odhodlanie dostať sa čo najviac do stredu diania konfliktu. Nie je len pozorovateľom, ale stáva sa súčasťou konfliktu, kvôli čomu sa dostáva do situácií, v ktorých skoro prichádza o život.

„Takúto taktiku boja na Ukrajine nikto nepozná – zdecimovaná ukrajinská armáda nemá žiadne bojové skúsenosti a v Sloviansku na nich zrazu čaká skúsený protivník, ktorý je vždy dva kroky pred nimi.“

Donbas je ako sociologická sonda ponorená do ukrajinskej spoločnosti, zachytávajúca desiatky silných príbehov bežných ľudí, podnikateľov, vojakov a politikov o tom, ako im vojna zmenila životy. Niekomu vojna krátkodobo zlepšila životné podmienky a poskytla životný zmysel (zápas proti západným imperialistom, boj proti Ruskej federácii), no boli to iba krátkodobé obdobia úspechu na úkor nešťastia druhých. Mimoriadne silný je príbeh Lízy, ktorá vytrhnutá zo svojho života uteká so svojim manželom a deťmi do Mariupola, kde sleduje, ako sa z jej muža stáva alkoholom nasiaknutá troska, a kde v prachu svojej minulosti začína nový život. Na iných stránkach sa zoznámime s Mamukom, gruzínskym žoldnierom, ktorý na východe Ukrajiny bojuje proti svojmu arcinepriateľovi, Ruskej federácii. Donbas ponúka priehrštie podobných príbehov, z ktorých by mnohé mohli byť námetom pre diela existencialistickej literatúry.

„Jeden z mladých ukrajinských vojakov – pred mobilizáciou univerzitný študent – spomína, ako mu vtedy vydesení rodičia posielali jedlo balíkmi a susedia sa mu skladali na poriadnu nepriestrelnú vestu.“

Nemusíte navštíviť Ukrajinu, aby ste posúdili, že táto krajina nám nie je tak vzdialená, ako sa neraz snažíme samých seba presvedčiť. Ak si tejto príbuznosť budeme plne vedomí, nepotrvá dlho, kým v nás vsrkne otázka, či sa niečo podobné ako na Donbase nemôže udiať aj v našej krajine, a vôbec ktorejkoľvek východoeurópskej krajine.

Donbas niekoľkokrát ilustruje, že konflikt do veľkej miery vznikol vďaka korupčnému prostrediu, slabej imunite proti dezinformáciám a výrazným regionálnym rozdielom. Je ťažké si predstaviť, že niečo podobné by sa mohlo udiať aj na Slovensku s jeho priepastnými regionálnymi rozdielmi, veľkou časťou obyvateľstva presvedčenej o fašistickej podstate NATO a EÚ a zakorenenej korupčnej mentalite? Vojna na východe Ukrajiny je v mnohých ohľadoch zdvihnutý prst pre každý štát, ktorý začne zlyhávať vo svojich základných funkciách.

„Stávalo sa, že počas rozdávania humanitárnej pomoci si od nich civili zobrali jedlo a vzápätí na nich naviedli nepriateľské delostrelectvo.“

Pridanou hodnotou knihy je jej systematický prístup k vývoju konfliktu. Tomáš Forró zodpovedne pozbieral všetky súvislosti a zostavil presnú chronológiu konfliktu. Rozprávanie autora je v takmer každej kapitole obohatené o detailný popis vývoja konfliktu doplnený bohatým poznámkovým aparátom. Obohatiť reportážnu knihu o takto detailné spracovanie nebýva často ambíciou podobných reportáží, a preto si za to Donbas o to viac zaslúži uznanie.

Na záver ešte pár poznámok k obálke knihy. Už na pohľad zaujme červeným textom na bielom podklade, a keď ju máte v rukách prekvapí svojou obálkou, pripomínajúcou tkaninu. Spracovanie má v porovnaní s inými knihami viazanými v mäkkej väzbe zvýšenú estetickú hodnotu a životnosť. Obálka zachytí viac nečistôt a prachu, no pre jej nevšedné spracovanie jej to čitateľ určite odpustí. V záplave nízkonákladovo tlačených kníh je Donbas príkladom pre iných vydavateľov. O to viac poteší, že forma aj obsah knihy sú na rovnako vysokej úrovni.

Donbas, svadobný apartmán v hoteli Vojna je kniha, ktorú si náš trh nezaslúži, no zúfalo ju potrebuje. Vojnu na Ukrajine vnímame ako nepríjemnosť niekde ďaleko pri ruských hraniciach, ktorá sa nás netýka. Neuvedomujeme si závažnosť, a hlavne nákazlivosť tohto konfliktu, ktorý by sa za predstaviteľných podmienok udial aj v našom prostredí. Pre našu ľahostajnosť však knihu ako túto o to viac potrebujeme, aby nám skrz rozprávanie obyvateľov okrajových dedín, či panelákových sídlisk pripomenuli surovosť, zúfalosť a absurdnosť vojenského konfliktu. Kniha navyše po celý čas kladie jednu hrozivú otázku: „Ak takéto trápenie spôsobí izolovaný konflikt, ako by vyzeral vojenský konflikt na širšom európskom území?“ Odpoveď na túto otázku pravdepodobne veľmi dobre vieme, ale bojíme sa ju vysloviť.

Zopár mojich ďalších textov vrátane mojej skromnej literárnej tvorby nájdete tu.

 

Teraz najčítanejšie

Ľubomír Šottník

Doktorand na Sociologickom ústave SAV•Skúmam zmeny na pracovnom trhu a realizovateľnosť univerzálneho základného príjmu•Venujem sa písaniu prózy a dátovej analytike•Najčastejšie blogujem o literatúre, filmoch, politike a spoločnosti.