Denník N

SNS – nabrúseným vrtákom na verejné financie

Niekedy pár riadkov návrhu zákona dokáže povedať všetko. Odhalia podstatu a princíp fungovania, ukážu skutočné zámery.

Možno sa zdá, že sa naša krajina aktuálne trochu prečisťuje – Marián Kočner je vo väzení, Monika Jankovská už nie je štátna tajomníčka, dokonca má pozastavenú činnosť ako sudkyňa, ďalší sudcovia sa vzdali svojich pozícií, stolička pod Martinom Glváčom sa trasie. Zdanie však klame, realita je iná. Naše verejné financie sú ako nespočetnekrát navŕtané potrubie, z ktorého si vyvolení odlievajú, koľko sa im zachce. Navyše stále vŕtajú nové diery.

Citácia z návrhu novely, z dielne SNS, predloženého na aktuálnej schôdzi NRSR*:

„Zákazka na uskutočnenie stavebných prác, ktoré priamo súvisia s rekonštrukciou školského internátu, študentského domova, polikliniky alebo nemocnice, ktorej predpokladaná hodnota je nižšia ako 3 000 000 eur a súčasne rovnaká alebo vyššia ako 5 000 eur v priebehu kalendárneho roka alebo počas platnosti zmluvy, ak sa zmluva uzatvára na dlhšie obdobie ako jeden kalendárny rok.“

V takom prípade verejný obstarávateľ:

„vyzve na predloženie ponuky najmenej tri hospodárske subjekty na účel zadania zákazky a môže uzatvoriť zmluvu s uchádzačom, ktorý splní podmienky účasti, umiestni sa na niektorom z prvých troch miest v poradí uchádzačov a jeho ponuka neobsahuje hodnotu plnenia o viac než 20% vyššiu, ako je hodnota plnenia uchádzača, ktorý sa umiestnil ako prvý v poradí.“

V ľudskej reči – priamo v zákone si ošetríte, že zákazku do 3 000 000€ (čo nie je žiadna malá oprava), vyhrá bez akejkoľvek kontroly a bez očí verejnosti, Vami preferovaná firma. Dokonca ešte môže byť o 20% drahšia ako ostatné ponuky. Mimochodom, tiež priateľské, keďže ste zákazku nezverejňovali. V reči čísiel – ak máte cenovú ponuku v hodnote 2 500 000€ a inú v hodnote 3 000 000€ – bez problémov určíte ako víťaza tú drahšiu!!! A buďte si istí, že aj 2,5 mil.€ už bola nadsadená suma. Úrad pre verejné obstarávanie je mimo, pretože do zákaziek s nízkou hodnotou nemôže zasahovať.

Dokonalá krádež. Jednoduchá, čistá v súlade so zákonom. Úplatky zapracované priamo v zákone, realizácia bez rizika.

Že sa to zdá ako nerealizovateľná fikcia, že pokus o takýto okatý podvod nemôže byť do NRSR ani len predložený? Ale môže…A čo je horšie, iba 6 hlasov chýbalo a prešiel by do druhého čítania. Takto hlasovali jednotliví poslanci:

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasovanie&ID=43240

Našťastie, v tomto prípade, tesne vyhral zdravý rozum. Zaujímalo by ma, či niektorý zo 61 poslancov hlasujúcich ZA, by rekonštruoval svoj dom použijúc rovnaké pravidlá.

Verejné financie musia byť posvätné. Vznikli tvrdou prácou občanov. Pre niektoré politické strany sú verejné financie kravou – bohužiaľ nie posvätnou, ale dojnou.

 

* https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=7&ID=1725

Teraz najčítanejšie

Marián Viskupič

Radšej pracujem, ako rozprávam. Pri riešení problémov preferujem jednoduché riešenia, jasné a zrozumiteľné pre všetkých. Pre úplnosť: som zakladajúci člen strany SaS, Trnavský krajský predseda, župný poslanec v TTSK a poslanec NR SR. Ale tiež milujúci manžel a otec 2 detí. Práve im sa chcem raz pozrieť do očí a povedať, že som urobil maximum, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. V parlamentných voľbách kandidujem za SaS na pozícii č.13