Denník N

Ochranné pásmo cintorínov zrušené

Zdroj: internet
Zdroj: internet

Ochranné pásmo cintorínov ZRUŠENÉ a Židia môžu vykonávať pohrebné obrady podľa svojich zvyklostí.

Nie je to nič výnimočné ak na jednej schôdzi Národnej rady je 300 hlasovaní. Možno iba v 1 promile hlasovaní sa stane, že je schválený opozičný návrh, zákon, pozmeňujúci návrh alebo nejaká procedúra opozičného poslanca. Dnes sa to podarilo mne, keď mi poslanci schválili náš pozmeňujúci návrh k Zákonu o pohrebníctve, ktorý som predkladal s kolegami poslancami (Ondrejom Dostálom a Petrom Osuským).

Zákon o pohrebníctve je „mojou srdcovkou“. Už pol roka po jeho účinnosti v roku 2011 sa začali ozývať rôzne organizácie pôsobiace v oblasti pohrebníctva, občania a aj starostovia, že im vtedy nový Zákon o pohrebníctve robí problémy. V roku 2011 sme iniciatívne vypracovali novelu tohto zákona, ktorá však neprešla hlasovaním, keďže ju nepodporili vládni poslanci za KDH.

Za šesť rokov som sa k novele tohto zákona vrátil opäť, už ako opozičný poslanec. Spolu s kolegami sme sa trikrát pokúšali presadiť ho, ale bezúspešne. Aj keď sme sa sústredili už iba na zrušenie „ochranného pásma“ okolo cintorínov, ktoré najviac traumatizovalo ľudí s pozemkami v tomto pásme, aj tak ješitnosť koaličných poslancov bola väčšia, ako snaha urobiť dobrú vec – zjednodušiť život niektorým občanom. Napriek tomu, že sme v zákone neriešili žiadnu politiku.

Až na konci volebného obdobia prišla Vláda  SR s novelou tohto zákona, kde okrem iného riešila aj spomínané „ochranné pásmo“. Uvítali sme túto iniciatívu a aj spolupracovali na jej vylepšení počas jej „putovania“ na legislatívnej ceste po výboroch Národnej rady. Dokonca sme podali aj doplňujúci návrh, kde sme riešili problematiku pochovávania a časový interval pokiaľ sa telo zosnulého nesmie pochovať. A neuveríte – vládni poslanci nám dnes aj tento doplňujúci a pozmeňujúci návrh schválili.

Niektoré cirkvi (konkrétne židovská náboženská obec) potrebujú pochovať nebožtíka skôr, ako to náš zákon doteraz dovoľoval. Túto lehotu sme týmto návrhom skrátili zo 48 hodín na 24 hodín. Už ani židia nebudú musieť porušovať zákon, ak budú chcieť dodržať svoje náboženské pravidla a zvyklostí, ktoré im garantuje Ústava SR.

autor je poslanec Národnej rady Slovenskej republiky

Teraz najčítanejšie

Milan Laurenčík

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky. Člen Zahraničného výboru NR SR a Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu NBÚ. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, poslanec a predseda Komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva ŽSK. Od 2014 do 2016 starosta obce Terchová. ... zasadzujem sa o rozvoj regiónov, v ktorých bude radosť žiť....