Denník N

Keď urážliví urážajú

Imigranti sa momentálne omieľajú na všetkých frontoch, až sa bojíte, že na vás zo skrine vyskočí odkaz na rabujúcich moslimov. Iste, je to zložitá téma, ktorá si v prvom riade žiada diskusiu s chladnou hlavou, no opak sa stal pravdou. Najviac ma však zaráža, ako internetové tlčhuby bez váhania označia tisícky ľudí za odpad, háveď, smrad a neviem čo ešte.

Slováci si nevedia zo seba urobiť srandu (ak teda nepočítame 40 % ľudí, ktorí zrejme z recesie volia SMER). Dokázali to už niekoľkokrát. Pripomeňme si napríklad aféru okolo tolkšou Jona Stewarta, keď si prakticky uťahoval z postavenia USA v medzinárodnom testovaní PISA, kde sme skončili o miesto nad nimi. Vytiahol pár štipľavých vtipov na našu adresu, pričom však nimi zosmiešňoval najmä samotné USA. Medzi Hejslovákmi to však vzbudilo vraj oprávnený hnev. Slováci sa cítili dotknutí, rozhnevaní, rozčúlení. Prapodivnou Angličtinou sa bránili pred „nepravdivými, urážlivými komentármi“ moderátora a ak sa im podarilo vyslať nejakú správu do zahraničia, tak jedine tú, že nemáme zmysel pre humor.

Aféra č. 2: Michael Palin. Člen legendárneho komediálneho zoskupenia Monty Python venoval šesť minút zo svojho dokumentárneho filmu Nová Európa Slovensku, kde namiesto Spišského hradu a podobného kultúrneho dedičstva natočil pár scén na zabíjačke a v krčme s miestnymi pod Tatrami. Slovenská ambasáda razom vypľuvla sťažnosť na BBC, ktorá sa za to slušne ospravedlnila. Ďalšia ukážka našej nedotklivosti.

Podobných príkladov môžeme nájsť kopu (Česká reklama o slovenskej „krave“, vtip Prima Cool). Spomenieme aj ultra urážlivú Maticu Slovenskú, ktorá obzvlášť nezvláda akékoľvek spochybnenie Ľ. Štúra, Svätopluka či akýchkoľvek iných historických dejateľov. Nedávno to dokázala opäť, keď práve DenníkN označila za článok o najpreceňovanejších postavách slovenských dejín označila za ďalšieho z bojovníkov proti všetkému slovenskému. O podobných skúsenostiach by mal čo povedať určite aj M. Hvorecký.

Týmito príkladmi sa teda dostávame k slovenskému pokrytectvu. Spochybníte absolútnu dokonalosť Štúra, prípadne si vystrelíte na náš účet a už v mnohých Slovákoch kypí žlč. Na druhú stranu však približne tá istá skupina nemá problém behom troch sekúnd a vďaka desaťročnému videu o Imigrantskom násilí odsúdiť tisícky ľudí za darmožráčov, barbarov, špinavých černochov zo zaostalej Afriky a v neposlednom rade krvilačných Európu-okupujúcich moslimov, ktorí chcú len znásilniť naše ženy a obstavať to tu mešitami. Odkiaľ sa práve v nás, čo sa urazia za to, ak pri adjektíve slovenskí nepridáte ešte „dokonalí“, berie toto odsúdenie na základe viac než pochybných dôkazov. Jediné šťastie, že si to píšeme a hovoríme v našom jazyku.

Podľa Matice Slovenskej sa DenníkN snažil „oslabovať i tak krehkú identitu tohto národa“, ale zdá sa mi, že naša urážlivosť tú krehkú identitu práve spôsobuje. Nech už to dopadne s imigrantmi akokoľvek, mali by sme na svojej sebareflexii poriadne zapracovať, inak sa nepohneme ďalej. A keď sme takí citliví na to, keď si z nás niekto robí žarty a uráža nás, tak, prosím, neurážajme ostatných. Nebuďme pokrytci.

Teraz najčítanejšie